אלימות במערכת יחסים. מתי ניתן לשיקום ומתי יש להתגרש?

מידי יום אנו קוראים בעיתון על מקרה אלימות כזה או אחר אך מעגל האלימות רחב הרבה יותר מכפי הנראה. רק אחד מתוך עשרה מקרי אלימות במשפחה מדווח למשטרה. במהלך השנה מתלוננות יותר מ10,000 נשים על אלימות. באופן סטטיסטי 10% מהנשים הינן נשים מוכות.
 
לפי נתונים סטטיסטיים, אלימות במערכת יחסים היא גורם התמותה הנפוץ ביותר של נשים בגילאים 16-44. האם ניתן לשקם התנהגות אלימה? האם כדאי להגיע להידברות או לפנות לעורך דין?
 

סוגי אלימות

 
ישנה אלימות פיזית, אלימות על רקע מיני, אלימות נפשית, אלימות כלכלית ואלימות מילולית. בעל אלים לרוב מנתק את האישה מסביבתה ומן היכולת לפרנס את עצמה או להתנהל בצורה עצמאית. מסיבה זו, נשים מוכות לרוב תלויות בבעלן מבחינה כלכלית ואינן יודעות כיצד לצאת ממאזן אימה זה. בנוסף לניתוק, הבעל נוטה להפחידה עד מוות כך שהיא מאמינה שאם תעזוב, בעלה יפגע בה באופן בלתי הפיך. חשוב לזהות "סימנים אדומים" בבן הזוג עוד לפני שנכנסים למוסד הנישואין ומביאים ילדים מכיוון שאז תהליך עזיבה הופך קשה יותר.
 

"סימנים אדומים"

 
להלן רשימה ובה "סימנים אדומים" היכולים להתריע על אלימות בן הזוג. כל סימן אלימות קטן הוא רק תחילתו של נבט אלים שיצמח ויגדל מאוחר יותר. כך תדעי האם בן זוגך הוא אדם אלים:
 
הוא פוגע, מתנצל וחוזר חלילה. דעותייך אינן חשובות לו. את מרגישה אשמה ושאת "לא בסדר". הוא מגביל אותך מלעשות דברים שאת אוהבת. מנסה לשנות אותך. רכושני וקנאי כלפייך באופן קיצוני גם כלפי גברים וגם כלפי נשים ומנתק אותך מסביבתך. הוא מתפרץ בלי סיבה, מתחיל לכנות אותך בשמות מעליבים (בהמשך לזה יבואו קללות ואיומים), את מתחילה לפחד ולהרגיש מאויימת.
 
הוא מאיים עלייך שלא תעזבי אותו ברצח או התאבדות באופן מרומז או ישיר, מהר מאוד משכנע אותך להינשא לו וללדת לו ילד כדי לקשור אותך אליו בצורה סופית.
 

האם ניתן לשקם התנהגות אלימה?

 
אלימות במערכת יחסים מופיעה ברוב המקרים בצורה של מעגל. בתחילה ישנה הצטברות של כעס עד שמגיעה ההתפרצות ולאחריה שלב של פיוס והתנצלות. כך המעגל חוזר על עצמו אך האלימות הופכת קשה יותר עם הזמן. קיימים סוגי טיפול שונים שיכולים לעזור לשקם התנהגות זו.
 
הטיפול שנמצא יעיל במיוחד הינו טיפול קוגנטיבי קבוצתי. גברים לומדים לזהות בעצמם את השלב בו הם עומדים להתפרץ ומקבלים כלים חדשים בכדי להפנות את האנרגיה האצורה בכעס לכדי פעולות אחרות. הטיפול הוא לא דרך קלה לבחור בה. ישנה עבודה קשה שהאדם צריך לעשות בתוכי תוכו. טיפול דורש מהאדם חשיפה אמיתית וכנה אל מול זרים.
 
במידה ובעלך לא מוכן לטפל בעצמו באופן מלא וכנה או אם הינך חוששת לחייך, כדאי לפנות להליך הגירושין.
 

לצאת ממעגל האלימות

 
ברגע שאישה מבינה כי עליה לעזוב, יש לעשות זאת בצורה נבונה. עזיבת בן הזוג יכולה להחמיר את רמת האלימות ולסכן את חייה וחיי ילדיה. לכן, לא תמיד ניתן לעזוב באופן מיידי.
 
ראשית רצוי מאוד לפנות לייעוץ. ניתן לפנות באופן אנונימי לקווי החירום שמפנים לגורמי טיפול מסייעים.
 
שנית, כדאי לדווח על האלימות במשטרה אך יש להתייעץ על כך עם אנשי מקצוע לפני שמבצעים צעד זה שיכול להחריף את רמת האלימות. ניתן להפעיל את החוק בישראל למניעת אלימות במשפחה, אך גם הוא אינו ערב להגנתה של האישה. ייעוץ מקצועי מתאים יוכל להוות המלצה לצעד כזה או אחר ואף כיצד יש לבצעו.


מאמרים אחרונים

קישורים
- עורכי דין בישראל


תנאי שימוש

מפת האתר
אלימות בקשר זוגי