מקורות אנרגיה מתחדשת

האנושות שורפת מקורות אנרגיה רבים בכל יום, תשעים ותשעה אחוזים מהם מתקבלים מאנרגיה מתכלה, הכוונה, האנרגיה מופקת מחומרים בטבע המתכלים בגמר השימוש, שלא כמו אנרגיה מתחדשת, אז מדובר באנרגיה המופקת מעצם התהליכים הטבע, כגון: רוח, כוח הים או מאנרגית השמש.  

אנרגיה סולארית

אנרגיה המופקת מאור השמש, השמש זורחת בכל בוקר ומשחררת אנרגיה עצומה, אנרגיה זו ניתן לנצל באמצעים טכנולוגיים, לא משוכללים במיוחד, השימוש באנרגיה זו נפוץ בעולם ביותר מעשירית האחוז.

כל חומר ביקום מורכב מחלקיקים קטנים, אלו הם האלקטרונים והפרוטונים, החלקיקים קשורים אחד לשני באמצעות קשרים כימיים, חום בטמפרטורה המותאמת לכל חומר, יפרק את הקשרים הכימיים ובכך תשתחרר אנרגיה, החום הוא הגורם לשינוי במצבי צבירה, ממוצק ועד גז.

ניצול אנרגיית השמש מתחיל מניצול ישיר של אנרגיית השמש, כגון ייבוש הכביסה או שימוש במחשבון סולארי.

הדרך השנייה לניצול אנרגיית השמש הוא בשיטה התרמו- סולארית המשמשת בעיקר לייצור חשמל, על פי עקרון זה, אנרגיית השמש תיקלט בעזרת מראות ותחמם נוזל, הנוזל החם משחרר קיטור ומניע את הטורבינות והן מייצרות את החשמל.

דרך שלישית היא שימוש בשיטה הפוטו- וולטאית, זוהי דרך פשוטה ולא יקרה, קולטנים קולטים את אנרגיית השמש וממירים אותה מיידית לחשמל, תפוקת החשמל בשיטה זו לא גבוהה במיוחד.

אנרגיית רוח

כדור הארץ נמצא בשיפוע מול השמש, הוא האחראי לעונות השנה ולהבדלי הטמפרטורות במקומות שונים בעולם, בקו המשווה חם יותר, בשל הקרבה לשמש ובקטבים קר. האוויר החם והקר שואף לשוויון ריכוזים, מה שגורם לאוויר הקר לנוע לכיוון קו המשווה ולדחוק את האוויר החם, מתופעה זו נולדת הרוח, מבריזה קרה ועד סופת ההוריקן.

ברוח אצורה אנרגיה עצומה, המוכרת מסיפורו של דון קישוט שניסה להילחם בטחנת הרוח, לפני שהאנושות למדה להשתמש בדלק, פחם וגז, האנושות השתמשה באנרגיית הרוח לצורכי שאיבת מים וטחינת החיטה לייצור קמח.

מבחינה כלכלית בטווח הקצר, השימוש באנרגיית הרוח לא משתלם, ההשקעה הכספית גבוהה ותפוקת האנרגיה נמוכה, בטווח הרחוק זהו פתרון ירוק ביותר, שמפחית את זיהום האוויר וההתחממות הגלובלית הנוצרים בעקבות השימוש בדלק ובפחם.

בטווח הרחוק השימוש באנרגיית הרוח המתחדשת חוסך את הכסף הרב שמושקע הן על ידי הפרט והן על ידי ממשלות בעולם בדלק ובהשלכות המזהמות שלו.

אנרגיית הים

הכוח המניע את גלי הים הוא הרוח, וכפי שכבר נכתב הרוח נוצרת בעקבות חום השמש.
השימוש בכוח הים טמון באנרגיה מגלי הים ואנרגיית גאות ושפל.

על מנת להפיק אנרגיה מגלי הים, משתמשים בכוח העצום שמתפרץ עם התנפצות הגל בחוף הים, הזרם החזק מוכנס לצינורות, המובילים את האנרגיה לטורבינות ומניע אותן, לתהליך ייצור החשמל, דרך נוספת היא התקנת מבנה בעומק המים, בתוספת מצופים הקולטים את תנודות הגלים ומתרגמים אותן לאנרגיה המשמשת בסופו של דבר להזזת בוכנות הידראוליות וייצור חשמל.

גאות ושפל הוא תהליך מחזורי המתרחש בכל יום בשל כוח המשיכה של הירח, בצידו האחד של הכדור תתקיים גאות, בעוד שבצידו האחר של הכדור יתרחש שפל, בישראל הגאות תגיע עד למרחק של כחצי מטר.

השימוש באנרגיית הגאות והשפל, דומה מאוד לעקרון השימוש באנרגיית גלי הים, כוח המשיכה של הירח, מושך את קו המים, תנועה זו של המים מנוצלת לאנרגיה.

מתוך נאומו של פרופסור וולטר קוהן חתן פרס נובל לכימיה לשנת אלף תשע מאות תשעים ושמונה,  "קרינת השמש שנופלת על כדור הארץ בשעה, יכולה להספיק לכל התצרוכת השנתית של כל האנושות."
מאמרים אחרונים

קישורים
- בריאות
- יעוץ עסקי


תנאי שימוש

מפת האתר
מקורות אנרגיה מתחדשת - כנסת צעירה