אנרגיה סולארית

השימוש ההולך וגובר באנרגיה סולארית המכונה גם אנרגיה ירוקה מהווה את אחת  הדרכים היחידות להפחית גזים רעילים כגון חנקן דו חמצני ופחמן דו חמצני . על הנושא הזה דנו היפנים בוועידת קיוטו שנערכה בשנת 1997 והדנים בוועידת קופנהגן שנערכה בדנמרק  בשנת 2009.

וועידת קיוטו וועידת קופנהגן דנו בנושא ההתחממות הגלובלית ופליטת גזים רעילים המשפיעים על אפקט החממה ומביאים נזקים עצומים על כול אוכלוסיית כדור הארץ. גם המדינה שלנו, מדינת ישראל,  החליטה לקחת חלק במאמץ הנרחב ובשנת 2008 הוענק היתר לאנשים פרטיים למקם על גגות בתיהם מערכות חשמל סולאריות ולאחר מכן למכור את החשמל לחברת החשמל או פשוט לאגור אותו.

מהי אנרגיה סולארית?

המרת אור השמש לחשמל בצורה ישירה באמצעות אנרגיה פוטו-וולטאית או בצורה עקיפה על ידי אנרגיה מרוכזת נקראת אנרגיה סולארית. כול המערכות הסולאריות אותן אנו יכולים לראות על גגות הבתים ממירות את אורה וחומה של השמש לחשמל. לקרינה הזו קוראים קרינה אלקטרומגנטית ואת החשמל אותו אנו מפיקים באמצעות המערכות הסולאריות ניתן לבסוף למכור לחברת החשמל בתעריף הגבוה פי ארבעה ממה שהיא גובה בעבור החשמל.

הספק העיקרי של אנרגיה בארץ היא חברת החשמל אך חשוב לזכור כי חברת החשמל משתמשת בחומרים מזהמים כגון נפט, פחם ודלק אשר פוגעים בכדור הארץ ובסביבה האקולוגית ומגבירים את היווצרותם של גזי חממה רעילים. אנרגיה סולארית היא אנרגיה ירוקה אשר איננה פוגעת לרוב באיכות הסביבה.

אנרגיה סולארית – מהם היתרונות?

לאנרגיה סולארית יתרונות רבים. כל אחד ואחד מאיתנו יכול לתרום למאמץ הקולקטיבי לשמור על כדור הארץ על ידי התקנת מערכת סולארית על גג ביתו. כך נוכל להפיק אנרגיה לבד ולהיות פחות תלויים במשווקים חיצוניים. האנרגיה הסולארית זולה לאין שעור מסוגי אנרגיות אחרות והיא איננה עולה לנו כסף, בסופו של דבר, לא רק שאיננה עולה כסף, אנו יכולים למכור אותה לחברת החשמל. אנרגיה זו היא מקור אנרגיה מתחדשת, כלומר אין צורך לשאת בעול אחזקתה, והאנרגיה - השמש מקור האנרגיה שלנו איננה מקור מתכלה, כך שאין לנו צורך לדאוג להמשך עתודותיה.

אנרגיה סולארית איננה מביאה לזיהום הסביבה, היא ידידותית לסביבה ואיננה גורמת לשריפת גזי חממה.השימוש בטכנולוגיות פוטו וולטאיות מביא לחיסכון במשאבי הקרקע משום שאת המערכות הסולאריות אנו מתקינים על גגות הבתים ולא בתוככי האדמה. כתוצאה משימוש באנרגיה סולארית נהיה פחות ופחות תלויים במדינות אחרות ובמקורות אנרגיה מתכלים מה שיביא בעקיפין לירידת מכירי הדלק והנפט בעולם.

אנרגיה סולארית לא רק שאיננה מתכלה, היא גם נחשבת לאנרגיה אשר מתחדשת מעצם העובדה שהשמש נמצאת כאן כול הזמן, וזאת בניגוד לפחם ונפט, אלה הם  חומרים מתכלים וישנו סיכוי סביר שמאגריהם ייעלמו יום אחד. אנרגיה סולארית מאפשרת הספקת כמויות עצומות של חשמל, כך שבעיתות של חום וצריכת מזגנים מוגברת לא אמור לצוץ חשש בהקשר לקיבולת הספקת החשמל. לבסוף, תחנות כוח סולאריות הן תחנות כוח חזקות , אין חשש לירידה בכמות החשמל אותן הן יכולות לייצר ולא להמשך הפעלתן.

חסרונות

לא רק יתרונות ניתן להזכיר, אלא גם כמה חסרונות:

הקמת תחנת כוח סולארית מצריכה משאבים גדולים יותר מהקמת תחנת כוח רגילה,  הקמת תחנת כוח שכזו, עלולה לפגוע גם היא במשאבי הסביבה. בנוסף, שימוש באנרגיה זו תלוי בעונות השנה ומחזוריותו של הטבע ולכן הפקת החשמל בימות החורף ובשעות הלילה, פחותה, ולבסוף, תחנות סולאריות תופסות שטחים נרחבים ביחס לתחנות רגילות .
מאמרים אחרונים

קישורים
- חברות סלולריות
- מיחזור בקבוקים
- השקעות בבורסה


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה 2011