בדק בית - בדיקת ליקויי בניה


החיפוש אחר דירת החלומות הוא מירוץ ארוך, מתיש וקשה. אם בסופו של דבר הוא מסתיים במציאת דירה יפה ונוחה, שעונה על הצרכים שלנו ועומדת בציפיות שלנו, אז המאמץ השתלם ואפשר לנוח על זרי הדפנה.
אבל מה אם אחרי שהשקענו את מיטב כספנו, עברנו לדירה, ריהטנו אותה והתחלנו להנות ממנה אנחנו מגלים שמתחת לפני השטח מסתתרות בעיות? מה אם אנחנו מגלים שקנינו חתול בשק?...


בדיקה מקדימה

כדי למנוע הפתעות לא נעימות חשוב לערוך בדק בית לפני רכישה של דירה חדשה או כל נכס נדל"ן אחר - בין אם קונים אותה "מהניילונים"- ישירות מהקבלן, או שמדובר בדירה יד שניה או שלישית. בדק הבית הוא למעשה בדיקה מקיפה של הדירה, תוך השוואה לתוכניות הבנייה, ובהתאם לתקני הבניה, תקנות הבטיחות השונות ועוד.

הבדיקה כוללת את כל חלקי המבנה, כולל מערכות המים, החשמל, האוורור וכו' ובסיומה תקבלו לידיכם דו"ח מפורט, המציין את כל ליקויי הבניה שנמצאו, מיקומם המדויק, וכן דרכי תיקון אפשריות.

מהם ליקויי בנייה?

ליקויי בניה הם בעיות שונות במבנה, שנובעות מטעות או מרשלנות בזמן הבניה. חלק מליקויי הבניה הם ליקויים קלים, לרוב אסתטיים. ליקויים אחרים הם ליקויים קשים יותר, ואף ליקויים מסוכנים שעלולים לגרום לפגיעה בבריאותכם (למשל חדירה של מים ויצירת טחב) או לסכנת פציעה (למשל אריחים חיצוניים רופפים). גם את אלה וגם את אלה אתם לא חייבים לקבל!
 
בין ליקויי הבניה:

  • ליקויי מבנה ושלד- סדקים, אי התאמה למידות המקוריות ועוד.
  • ליקויי נגרות
  • ליקויי איטום, חדירת מים
  • דליפות ונזילות בצנרת
  • ליקויי אקוסטיקה
  • בעיות במערכת החשמל
  • ליקויי ריצוף
  • בעיות בחיפוי
  • צביעה או גימור טיח לקוי
  • בעיות בכיוון דלתות וחלונות

מדוע לערוך בדק בית?

בדק הבית הוא תעודת הביטוח שלכם. דו"ח בדק בית החתום ע"י מהנדס בניין, שאינו בעל אינטרס בנכס, הוא עדות מפורטת ואמינה למצבו של הבית. עדות זו תשמש אתכם כדי לקבל את המגיע לכם מקבלן הבנין או מוכר הדירה, וכן כעדות בבית המשפט באם יהיה בכך צורך. לכן, גם אם הרגע לקחתם משכנתת- ענק ואתם חוששים- ובצדק- להוציא עוד כסף על הרכישה היקרה ממילא, שווה להשקיע עוד סכום כסף קטן כדי לוודא שההשקעה לא תרד לטמיון. 

חשוב לדעת:
אם נמצאו במהלך בדק הבית ליקויי בניה כלשהם בנכס, ניתן להציג את הדו"ח לקבלן או למוכר ולתבוע לקבל את המגיע לכם. אחריות הקבלן משתנה בין הרכיבים השונים- משנה ועד לעשר שנים לליקויים קשים, ובהתאם ניתן לתבוע את תיקון הנזק או פיצוי הולם. האחריות תקפה גם לאחר החתימה על החוזה, אך כמובן שיהיה קל יותר לתבוע את המגיע לכם לפני הרכישה, כאשר דו"ח בדק הבית משמש קלף בידיכם.


דו"ח המהנדס יכול לסייע לכם גם להערכה נכונה יותר של שווי הדירה, ולכן כדאי לערוך את בדק הבית כאשר רכישת הנכס נראית מציאותית אבל לפני החתימה הסופית על החוזה. קיומו של ליקוי משמעותי כגון אי התאמה משמעותית לתכניות יכול לסייע בהוזלת מחיר הדירה.

מהנדס מוסמך

בדק בית צריך להיעשות על ידי מהנדס בניין מומחה העובד בחברה בעלת נסיון רב שנים בתחום. לא צריך להתבייש לבקש פירוט לגבי נסיונו של המהנדס שעורך את בדק הבית או המלצות על החברה. הצהרה חתומה של המהנדס בתחילת הדו"ח היא חשובה, כדי שחוות הדעת תוכל לשמש ראיה בבית משפט, באם יש צורך.
 
מאמרים אחרונים

קישורים
- תמ"א 38
- שיפוץ
- השקעות


תנאי שימוש

מפת האתר