בזק

אילו חברות תקשורת אתם מכירים? לא צריך להיות מומחה גדול בעולם התקשורת כדי להניח שהסבירות שתציינו את שמה של 'בזק' גבוהה בהחלט. כחברה הפועלת למעלה משני עשורים ומציעה מגוון שירותי אינטרנט וטלפון, הפכה החברה לאחד המותגים המוכרים בארץ.

מעוניינים לדעת את כל מה שצריך על בזק? רוצים להבין את תחומי פעילותה השונים? כל שעליכם לעשות הוא להמשיך לקרוא.

שנות ה-80: השנים הראשונות של בזק

בשנות ה-60 וה-70, התקנת קווי טלפון נעשתה באחריות משרד האוצר, דבר שגרם ללא מעט קשיים. לדוגמא, נדרש אישור של המשרד האמור לכל הוצאה או פעולה, ותהליך מסובך זה פגע בפעילותו ובלקוחותיו. משאלה חיכו שנים על גבי שנים להתקנת קוו טלפון, היה ברור שצריך להתחולל שינוי- והוא אכן קרה עם ההקמה של בזק.

תחילת הפעילות של בזק הייתה בשנת 1984 ביוזמה של ממשלת ישראל דאז, אשר רצתה להקים חברה ממשלתית אשר תיקח תחת חסותה את עולם התקשורת הישראלי. בשנותיה הראשונות, טיפלה בזק בעיקר בהתקנת קווי טלפון, כאשר עם השנים החלה לחלוש על תחומים נוספים.

שנות ה-90: המונופול נשבר

השליטה של בזק בתחום התקשורת הייתה מוחלטת במשך שנים רבות. ב-1997, נכנסו שחקניות חדשות לשדה המשחק. המדובר הוא בחברות 'קווי זהב' ו'ברק', אשר טיפול גם כן בהנחת תשתיות הקווים ובשיחות טלפון מקומיות ובינלאומיות. באותה שנה הוקמה גם 'בזק בינלאומי' כחברת בת אשר טיפלה בנושא של שיחות אל מעבר לים.

משנים אלה ואילך, הפסיקה בזק לשמש כחברה ממשלתית. הענקת הרישיונות מטעם משרד התקשורת הביאה לכך שהחברה החלה לפעול תחת מספר הגבלות, אם כי עדיין המשיכה לספק את שירותיה, כמובן.

כניסתו של האינטרנט לשוק

התחרות גברה עם השנים. חברות כמו 'נטוויז'ן' ו'אינטרנט זהב' נכנסו לתחום התקשורת, ועל רקע הגידול הניכר בשימוש ברשת האינטרנט החלו להציע גם מגוון שירותי אינטרנט. בזק, כמובן, לא נשארה מאחור. מלבד מתן שירותים בתחומים האמורים, החברה לקחה תחת חסותה את חברת הטלפונים הסלולריים 'פלאפון' וכן מחזיקה בכמעט ממחצית ממניותיה של הטלוויזיה בלווין, YES.

שנות ה-2000: ההפרטה

ב-2005, לאחר למעלה מ-20 שנות פעילות נרחבת, הוחלט להפריט את בזק. איש העסקים חיים סבן, אשר עמד בראש 'אייפקס-סבן-ארקין', רכש את השליטה בחברה תמורת כמעט מיליארד שקלים. 972 מיליון דולר ליתר דיוק.

ב-2010 עברו כ-30% מהשליטה בחברה לידיה של חברת 'בי קומיוניקיישנס' (לשעבר אינטרנט זהב), אשר נמצאת תחת קבוצת יורוקום.

תחומי הפעילות של החברה

הנושאים בהם מטפלת בזק כיום רבים ומגוונים. מלבד שירותי טלפון קווים ואלחוטיים, היא מציעה שירותי טלפון לכל רחבי הגלובוס בעזרתם קווי טלפון תת ימיים, שירותי אינטרנט מהיר, תא קולי, שירותים בתחום התמסורת, טכנולוגיית NGN ועוד.

בזק נחשבת למובילה כיום בתחום רשתות האינטרנט האלחוטיות. למעלה ממחצית הרשתות האלחוטית הן של החברה, אשר מציעה גם ציוד משלים בתחום.

ב-2007 השיקה בזק את מערכת B144, מדריך טלפונים אינטרנטי הכולל אנשים פרטיים ועסקיים, מערכת מפות מתקדמת, חיפוש בעזרת הודעות טקסט וכן הלאה.

יציבות כלכלית מרשימה

נכון לחודש פברואר 2011, מוערך שוויה הכולל של חברת בזק בכ-25 מיליארד שקלים. פעילותה הכלכלית בשנים האחרונות כוללת הכנסות הנעות בין שניים לשלושה מיליארדי שקלים בשנה, עם רווח נקי מרשים בכל קנה מידה. היא נחשבת לאחד הגופים העסקיים החזקים ביותר בשוק הישראלי.

סניפי החברה מפוזרים בכל רחבי הארץ. היא מעסיקה כ-18,000 עובדים, אשר מעניקים מענה ללקוחות במספר פלטפורמות. בהקשר הזה, ראוי לציין את 'בזק אונליין', אשר הוקמה בשנת 2001 ונועדה לשמש כמוקד שירות לקוחות במספר רב של תחומים.

מאמרים אחרונים

קישורים
- ייעוץ עסקי
- מכירות
- אחסון אתרים


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה 2011