ביטוח סיעודי

 

האם לרכוש ביטוח סעודי? ואם כן איך לבחור אותו? וכמה להשקיע בתשלום החודשי, שעשוי להיות מעיק?
 
במציאות הפיננסית הקיימת בישראל כיום, אלו הן שאלות לא פשוטות, שמרבית האוכלוסייה צריכה להתמודד איתן ורצוי מוקדם ככל הניתן. כדי לעשות זאת באופן מוצלח חשוב להכיר את העולם הסיעודי מקרוב.  
 
החולה הסיעודי הוא אדם המגיע למצב של חוסר יכולת לתפקד באופן עצמאי, עקב מחלה או נכות, פיזית או מנטאלית (גם חולה אלצהיימר נחשב לחולה לסיעודי). במקרים בהם מאבד חולה או קשיש את היכולת לתפקד באופן עצמאי הוא נדרש לעזרה סיעודית, שעשויה להגיע על ידי מטפל סיעודי צמוד, או על ידי אשפוז במוסד.

כמה זה עולה לנו?

התשלום עבור טיפול או אשפוז סיעודי תלוי במספר משתנים, כגון קיומו של ביטוח סיעודי וסוג הפוליסה (פירוט בהמשך), מצבו הכלכלי וגילו של החולה ועוד. העלות של מטפל צמוד, המגיע לבית החולה הסיעודי ודאוג לו באופן יומי, הוא בעצם תשלום המשכורת של אותו מטפל, אשר עלותה נעה בסביבות ה8500 ש"ח. כיום ישנה תעשיה ענפה של עובדים זרים, פיליפינים ואחרים, המטפלים בקשישים אשר הגיעו למצב סיעודי.
 
במידה ומצבו של החולה קשה יותר, או שהוא ובני משפחתו מעדיפים אשפוז במוסד, העלות החודשית תהיה לרוב גבוהה מ-10,000 ₪.
 
יש לציין שחולים סיעודיים בגילאים מסוימים מקבלים עזרה סוציאלית ממשרד הבריאות וביטוח לאומי, אשר שולחים מטפל מספר פעמים בשבוע, או מסייעים במימון האשפוז במוסד סיעודי.

סוגי ביטוח סיעודי, מה ההבדלים?

ביטוח סיעודי לא נכלל בסל הבריאות, כלומר רכישת הביטוח כרוכה בתשלום נוסף לדמי הבריאות ולדמי הביטוח הלאומי שאנו משלמים. לכן חשוב לבצע בדיקה והשוואת מחירי ביטוח סיעודי בחברות השונות ובקופות החולים.
 
הביטוח הלאומי מבטיח אשפוז או טיפול סיעודי לכל אזרחי המדינה גם במידה ואין ברשותם פוליסת ביטוח כל שהיא. אולם עבור טיפול ואשפוז ברמה גבוהה יותר צריך לפתוח את הארנק.
 
ישנן שתי האופציות מרכזיות לרכישת הביטוח, הראשונה היא רכישה עצמאית, כלומר מדובר בפוליסת ביטוח לכל דבר המותאמת ונקבעת ביחס לפרופיל הרפואי ולגילו של המבוטח, כאשר ככל שהמצב הבריאותי רעוע יותר וכל שגילו של המבוטח רב יותר, כך גם עלות הפרמיה תהיה רבה יותר. הפוליסה נרכשת באופן עצמאי מחברות הביטוח השונות.
 
רכישה פרטית של ביטוח סיעודי מבטיחה אמנם אפשרות להתאמה אישית של התנאים ובחינה מדוקדקת יותר של פוליסת הביטוח, אולם היא מצריכה משנה זהירות, במיוחד עבור מי שאינו בקיא בתחום. מלבד העלות החודשית של הפוליסה, יש לבחון את אורך התקופה בה ישולם הכסף (במידה של הגעה למצב סיעודי), תקופה זו אמורה להיות ארוכה יותר במקרה של ביטוח פרטי. יש לבחון את שווי ההחזרים החודשיים במקרה של הגעה למצב סיעודי.
 
בנוסף יש כמובן לבדוק את תקופת ההמתנה לביטוח, תקופת האכשרה (הזמן מתחילת התשלום ועד למועד שהביטוח נכנס לתוקף). וכמובן את פרטי הפוליסה עצמם.
 
האופציה השנייה לרכישת פוליסת ביטוח היא הביטוח הקבוצתי/קולקטיבי, אופציה זו זולה יותר ביחס לפוליסה הפרטית, אך נעשית על פי תנאים אחידים בין המבוטחים השונים, כלומר מדובר בפוליסה שפרטיה ידועים ושנמכרה לאנשים רבים. חסרון בולט של הפוליסה הקבוצתית היא חוסר היכולת להתאים את פרטי הפוליסה לרצונות של המבוטח. בנוסף לכך תקופת התגמולים במקרה של מימוש הפוליסה היא קצרה יותר וכך גם סכומי ההחזרים.
 
ביטוח זה ניתן לרכוש בחברות הביטוח ובקופות החולים השונות, קבוצות שונות, כגון וועדי עובדים או ארגונים אחרים רוכשים לעיתים פוליסה משותפת עבור כל החברים בארגון ובקבוצה.

 

 מאמרים אחרונים

קישורים
- קלנועית
- ביטוח פנסיה
- ביטוח רעידות אדמה


תנאי שימוש

מפת האתר
ביטוח סיעודי - ביטוח סיעודי רפואי