ביטוח רעידות אדמה

לאחרונה התרחשו מספר רעידות האדמה בארץ ובעולם, חלקן חלשות וחלקן הרסניות, כך או כך הנסיבות גרמו לחרדה כלל ציבורית. החששות קיבלו גיבוי מתרחישי אנליסטים שפרסמו הערכות ביחס לסיכוי של רעידת אדמה משמעותית, אשר עומד על ממוצע של רעידה אחת ב-100 שנה, ואנו עומדים כעת לאחר 84 שנה ללא רעידת אדמה כזו. יתירה מזו, אפילו באזורים שקטים קיים סיכון שמחירו גבוה, בשנת- 2003 נגבו מאיראן כ- 40 אלף הרוגים ברעידת אדמה לאחר שלא אירעה שם במשך 2,000 שנים.

קטסטרופה לא צפויה

קיימות הערכות אנליסטיות שבמקרה ואכן תארע רעידת אדמה ייגבה מתושבי המדינה מחיר כבד ביותר של אלפי הרוגים בישראל, מלבד רבבות של פצועים, כפי שאכן אירע בשנת- 1837 כשנחרבו הערים טבריה וצפת ברעידת האדמה.

למרות שעברו מאז למעלה מ- 170 שנה עדיין צפויים אלפי הרוגים במקרה כזה, כיון שבתים רבים במדינה אינם עמידים בפני רעידת אדמה, תעיד על כך קבלת תוכנית תמ"א 38 לחיזוק ועיבוי מבני המגורים ברחבי הארץ כהגנה מרעידה בלתי צפויה. שיפוץ פנימי וחיצוני של בניין ישן בהתאם לתכנית המתאר הארצית עשוי לסייע לו לשרוד רעידה בעוצמה גבוהה.

צמצום הנזקים בגוף

רעידות אדמה אינן מצב בר מניעה, הכוחות שגורמים להן, תזוזת לוחות טקטוניים במעבה האדמה, חזקים מיכולותיו של האדם. ולכן אי אפשר להיערך להן מראש. אולם עדיין ניתן למזער את הנזקים שרעידה חזקה תגרום בשתי דרכים:

הדרך הראשונה היא מבחינה בטיחותית, בית מחוזק יינזק פחות מבית שלא חיזקו אותו, לכן הכרחי לוודא שהבית עומד בתקנים הרלוונטיים. כמו כן יש לדאוג שיהיו בבית מרחבים בטוחים להימלטות אליהם בזמן רעידות אדמה.

מזעור נזקי הרכוש

הדרך השניה היא למזעור העלויות של הנזקים שנגרמו, זאת ניתן לבצע באמצעות ביטוח ייעודי מפני רעידות אדמה. ביטוח כזה נחשב כמו שאר ביטוחי התאונות, כיון שגם רעידת אדמה היא סוג של תאונה, הנזקים המאפיינים אותה הם בגוף ובנפש, יחד עם נזקי רכוש, ואלו הם מרכיבי הנזקים בתאונות.
 
גם התגמולים על רעידת אדמה מקבילים לאלו של תאונות, והם משולבים משני מסלולים: מימון לנפגעים על ידי השתתפות בטיפול בהם יחד עם פוליסות של פיצויים על תוצאות של הנזקים. מסלול משולב כזה שונה מביטוחים אחרים אשר מאפשרים רק מימון לטיפולים בלי פיצויים, כדוגמת ביטוח בריאות. או ביטוחים הכוללים רק פיצויים לנזקים כמו ביטוח אלמנטארי לרכוש.

רעידת אדמה לא כלולה בפוליסות אחרות

חשוב לדעת כי ביטוח חיים אינו כולל כיסוי ייעודי לרעידות אדמה, גם כאשר נוסף בו נספח לגבי נכות או מוות כתוצאה מתאונה. הגם שרעידת אדמה הינה סוג של תאונה, עדיין היא נחשבת כחריגה ואינה מובנת מאליה. התוצאה של חוסר שימת לב לענין כזה תהיה במקרה של פגיעה פיזית ללא מוות, כיון שאז ביטוח החיים לא יכסה על כך. אלא אם כן הוסיפו במפורש נספח וסעיף לכיסוי במקרה של 'אסון טבע'.

כיסוי נאות לאבדן כושר עבודה

פוליסה מיוחדת לרעידת אדמה תכסה גם סעיף של אבדן כושר עבודה מחמת התאונה, כיון שאירוע כזה עלול לגרום לפגיעות מהותיות אשר ימנעו את הנפגע מלעבוד במשך תקופה ארוכה. אמנם סעיף זה של אבדן כושר עבודה קיים גם בפוליסות נוספות, כמו ביטוח חיים וביטוח מתאונות אישיות.

אולם בפוליסה מיוחדת לרעידות אדמה הסעיף הזה יכוסה בצורה פרטנית ומקיפה יותר, כמו למשל שיהיה על  75% מסכום המשכורת של הלקוח המבוטח קודם הפגיעה ביכולתו להשתכר בכוחות עצמו. וכן גם קיצור התקופה הראשונה שאין עליה כיסוי לחודש אחד בלבד, במקום שלושה חודשים כמקובל.
 


מאמרים אחרונים

קישורים
- נדל"ן
- ביטוח סיעודי
- ביטוח משכנתא
- ביטוח פנסיה


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה של אתרי כלכלה נבחרים ברשת האינטרנט - YoungKnesset.org.il