אתרים נבחרים בנושא ביטוח - הכל על ביטוחים

כל המידע שחשוב לדעת על המושג ביטוח ומשמעויותיו השונות

ביטוח הוא רעיון עתיק יומין, שמטרתו העיקרית הייתה עזרה הדדית בחברה סוציאלית. רעיון זה מוזכר עוד בכתבי חמורבי והוא יושם עוד בימי מצריים העתיקה. דוגמא פשוטה לו, היא הלוואה מיוחדת שקיבלו יורדי הים, אותה היו מחזירים למלווה בתוספת תשלום עבור הסיכון שלקח על עצמו, אם חזרו ממסעם בשלום. לימים, הרעיון התרחב וכיום קיימים ביטוחים שונים ומגוונים.

החברות המבטחות, למעשה, מנהלות קופות כספים שנצברות מכספם של כל רוכשי הביטוח, שמעוניינים בפיצוי כספי למקרים שיגרמו להם נזקים. לשם כך בדיוק משמשות הקופות הללו, במקרים בהם נגרם נזק בפועל למי מהמבוטחים, מפצה אותו חברת הביטוח.

אילו סוגי ביטוח כדאי להכיר?

ישנם מספר סוגי ביטוח והראשון בהם הוא ביטוח חיים ופנסיה, שעשוי לכלול את הפוליסות הבאות: ביטוח מנהלים, סיכון, מעורב, ביטוח חיסכון, גמלה, אובדן כושר עבודה, קרנות פנסיה, קופות גמל ועוד.

בנוסף, ישנם ביטוחים אלמנטאריים, כמו ביטוח רכב (חובה, מקיף), דירות, בתי עסק, ביטוח משכנתא, סחורה בהעברה, ציוד אלקטרוני, ביטוח בריאות, תאונות אישיות, סיעוד, מחלות, ביטוח עובדים זרים, ביטוח נוסעים לחו"ל, ועוד. חלק מהפוליסות נרכשות בתשלום אחד מראש, אחרות באמצעות תשלום חודשי, קבוע, או משתנה.

סוג אחר של ביטוח, מכסה את רוכשי הפוליסה במקרים של אחריות חוקתית. כלומר, הם מכוסים במצבים שונים בהם גרמו נזק לאדם שלישי ועליהם לפצותו. פוליסות אלו מעניקות כיסוי עד גובה הסכום הנקוב בהם, במידה והמבוטח אחראי לנזקים. פוליסה זו עשויה לתת כיסוי במקרים של אחריות מקצועית, אחריות חוקתית כלפי צד שלישי, אחריות מעבידים ועוד.

ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי

אחד הביטוחים הנפוצים, הוא ביטוח בריאות הכולל בתוכו ביטוח סיעודי פרטי. פוליסה זו נועדה להבטיח למבוטח כי במקרה של התדרדרות במצבו הבריאותי, יהיו בידיו כל האמצעים הכלכליים לקבלת טיפול רפואי נאות. פוליסת ביטוח בריאות מתחלקת לסוגים רבים, הבסיסי שבהם, הוא ביטוח בריאות ממלכתי, הניתן לכל אזרח באחת מקופות החולים. בנוסף, קיימות בקופות הרחבות שונות לפוליסה וכן חברות ביטוח פרטיות המעניקות כיסויים רחבים אף יותר והרחבות - לביטוח סיעודי למשל הגדרות שונות המקנות תשלום הפוליסה ולכן חשוב לבדוק אותן מראש.

ביטוח רכב

גם ביטוח רכב, הוא סוג נפוץ מאוד של ביטוח ולמעשה, כל נהג בישראל מחוייב לבטח את רכבו בפוליסת ביטוח חובה. ביטוח זה נועד לכסות נזקי גוף שיגרמו לנוסעים ברכב, או להולכי רגל בעקבות פגיעה של הרכב.

סוג נוסף, הוא ביטוח מקיף, שמעניק כיסוי לנזקי רכוש, כלומר - לנזקים שיגרמו לרכב בעקבות תאונה, גניבה, פגיעה מברק ועוד. הסוג השלישי הוא ביטוח רכב צד ג', שמכסה את הנהג במצבים של אחריות לפגיעה ברכושו של אדם שלישי.

מה לא כלול בהגדרה - ביטוח?

בכל פוליסה, מוגדרים המקרים בהם נותנת החברה המבטחת כיסוי, לכל פוליסה תנאים ומגבלות שונות. אך מעבר לכך, בכדי להבין את הקווים הכלליים לרעיון, חשוב להבין מה אינו נחשב לביטוח, גם אם חלה על מישהו אחריות לפצות במקרים של נזק.

כך לדוגמא, אחריות למוצר, או שירות, אינה נכללת בהגדרה זו. אם רכשתם מוצר חשמלי, או שילמתם עבור שירות מסוים והיצרן, המשווק, או נותן השירות נתן בידיכם שובר אחריות שמבטיח פתרונות שונים בעת תקלה, אין זה ביטוח.

זוהי הצהרה על אחריותו של נותן השובר, לתקינות המוצר, או איכות השירות. אחריות זו מוגבלת לרוב לפרקי זמן שונים וגם הפתרונות שהיא מבטיחה עשויים להשתנות – החל מתיקון, החלפה וכלה בהחזר כספי.

איך מחשבים עלויות של פוליסת ביטוח מכל סוג?

רוב המקרים בהם מבטחות הפוליסות השונות את רוכשיהן, הם מקרים בהם הנזק אינו וודאי, אלא קיים סיכון להתממשותו. כך לדוגמא, לא תבטח הפוליסה חולים סופניים במקרים של מוות, למעט מקרים של מוות טבעי המכוסה בפוליסת ביטוח חיים.

החברה המבטחת לוקחת על עצמה אחריות למספר רב של סיכונים ואת הפרמיות, הכספים שהמבוטח משלם עבור הפוליסה, היא מחשבת לרוב בהתאם להיקף אחריותה וסבירות הסיכונים להתממש.

סיכון, לפי הגדרתו בענף הביטוח, הוא אי וודאות לנזק ובכדי שפוליסת הביטוח תכסה נזקים שונים, עליהם להיות תוצר של מקרים שהמבוטח לא צפה. כמו כן, הפוליסה לא תכסה נזקים שנגרמו מיוזמת המבוטח.

בקרוב נעלה בעמוד זה רשימה של אתרי ביטוח מובילים שיוכלו לסייע לך לבחור פוליסות ביטוח משתלמות, לבית, לרכב, למשרד או לכל דבר אחר שחשוב לך לבטח!
מאמרים אחרונים

קישורים
- סיעוד
- ביטוח סיעודי
- תמ"א 38
- ביטוח בריאות
- ביטוח פנסיה


תנאי שימוש

מסחר בניירות ערך | מסחר בסחורות | מסחר במטבעות | הדברה | חיתולים למבוגרים | מפת האתר
כנסת צעירה נבחרי העם - אינדקס אתרים בנושאי ביטוח מכל סוג ולכל מטרה. כל סוגי הביטוח הנמכרים לציבור בישראל.