בית אבות

ההתפתחות שחלה בתחומי המדע והרפואה בעשורים האחרונים הביאה לעלייה משמעותית בתוחלת החיים של האדם המערבי. כיום, אנשים רבים מגיעים לשנות השמונים והתשעים שלהם, ואפילו במצב בריאותי סביר.

אך עלייה זו בתוחלת החיים הביאה, למעשה, לירידה באיכות החיים של קשישים רבים, אשר הופכים בגילאים מתקדמים לסיעודיים ברמה זו או אחרת. חלקם מתקשים בביצוע פעולות שגרה יומיומיות (ולעיתים אף מטלות פשוטות), ונזקקים לעזרה, כלומר לשירותי סיעוד כלשהם.

אפשרויות טיפול שונות

בגילאים מתקדמים עומדות בפני קשישים מספר אפשרויות. ניתן להיעזר בשירותי מטפל או מטפלת סיעודיים, שלרוב יגורו עם הקשיש ויספקו לו שירותי סיעוד צמודים. אפשרות אחרת היא מעבר לדיור מוגן, ואפשרות שלישית היא בית אבות רגיל או סיעודי.

דיור מוגן מעניק לקשיש סביבת מגורים בטוחה ומוגנת תוך סיפוק כל הצרכים והשירותים הנדרשים לו, אך הוא מיועד לקשישים שאינם סיעודיים ויכולים לדאוג לעצמם. גם בית אבות רגיל מספק את הצרכים והשירותים הנדרשים עבור קשישים המתפקדים באופן עצמאי, ובנוסף מציע להם פעילות חברתית ענפה הכוללת מגוון חוגי אמנות, יצירה וספורט, הרצאות ואירועי תרבות ועוד.

כשהמצב הופך לסיעודי

אך כאמור, לקשישים במצב סיעודי נדרש טיפול צמוד יותר. לכך מיועדים בתי אבות סיעודיים, המספקים פתרון נוח ומקיף עבור קשישים במצב סיעודי חלקי או מלא. בבתי אבות מסוג זה מסופקים התנאים הפיזיים והרפואיים הנדרשים לבריאות ונוחות הקשיש, לצד שירות סיעודי צמוד.

ברוב בתי האבות הרגילים קיימת גם מחלקה סיעודית, וכך יכולים קשישים עצמאיים הדואגים לבאות לגור בחדר פרטי בבית אבות רגיל, לבשל ולדאוג לעצמם, ובמקרה הצורך, במידה ומצבם הופך לסיעודי – פשוט לעבור למחלקה הסיעודית באותו מוסד, בו הם כבר מכירים את הצוות המטפל והדיירים האחרים. בתי אבות סיעודיים קיימים גם בתוך רשתות דיור מוגן.

מטפל צמוד או בית אבות?

כאשר בוחרים לשכור מטפל צמוד לטיפול בקשיש סיעודי, חשוב למצוא את האדם הנכון, שיהיה אמין, יתקשר היטב עם המטופל ויתמיד בתפקידו. זוהי משימה לא פשוטה, בעיקר כאשר מדובר בעובדים זרים, שלרוב אינם דוברי עברית ותחלופתם גבוהה למדי.

גם כאשר נמצא מטפל שעונה על דרישות אלו, אין הוא יכול לשהות במחיצת הקשיש כל ימות השבוע, שכן מגיע לו יום חופשי. בנוסף, עבודתו אינה מכסה את כל המטלות השוטפות בחיי הקשיש – למשל ניקיון, קניות, ניהול התקציב או תשלום חשבונות. חיסרון נוסף הוא שמטפל סיעודי אינו יכול לתת מענה רפואי מלא במקרי חירום.

לעומת זאת, בית אבות רגיל או סיעודי דואג לכסות את כל תחומי החיים עבור בני גיל הזהב הנמצאים תחת חסותו, וכך משחרר אותם מדאגות ומאמצים מיותרים. במקום כזה יזכו הקשישים לטיפול צמוד והשגחה מלאה מטעם מספר מטפלים סיעודיים דוברי עברית, הזמינים בכל עת, וכן לשירותים רפואיים מלאים הערוכים להתמודדות עם מצבי חירום. כאשר לקשיש אין משפחה שיכולה לתמוך בו בכל מטלות היומיום, הרי שבית אבות סיעודי מהווה תחליף הולם ומקצועי.

אינטרקציה חברתית - חשובה לא פחות

מעבר לשירותי סיעוד ורפואה, בית אבות נותן מענה לצרכים חשובים נוספים עבור קשישים בגיל מתקדם. בשונה ממטפל הסועד את הקשיש בביתו, בית אבות מטבעו מציע אינטרקציה יומיומית עם עובדי המקום ועם קשישים נוספים הדרים בו.

זוהי נקודה חשובה, שכן פעמים רבות קשישים החיים בגפם בדירתם חסרים לרוב את התקשורת היומיומית עם העולם החיצון ועם אנשים אחרים, ודבר זה גורם להרעה במצבם. בחירה בבית אבות תאפשר להם לתקשר באופן שוטף עם מטפלים, רופאים ומטופלים אחרים, וכך למעשה לתרגל אינטרקציה חברתית, החשובה מאוד למוח וגם לנפש.
 
מאמרים אחרונים

קישורים
- קלנועית
- חיתולים למבוגרים
- ביטוח סיעודי
- חוק סיעוד
- בריאות וסיעוד


תנאי שימוש

מפת האתר
בית אבות באתר כנסת צעירה