בריאות - זה מה שחשוב

 

עד מאה ועשרים שנה? השאלה באיזה מחיר

מערך הבריאות הציבורי בישראל פועל על פי חוק הבריאות הממלכתי (95) ומבטיח לכל אזרח במדינה טיפולים רפואיים שונים בהתאם לסל הבריאות שקובע משרד הבריאות.

אולם, למרות חוק הבריאות הממלכתי, שדואג לכך שכולנו נוכל לקבל שירותי רפואה בסיסיים, כמעט כולנו משלמים מידי שנה סכומים גבוהים עבור טיפולי שיניים וטיפולים רבים נוספים, כאשר הסכומים שיוצאים מהכיס שלנו רק הולכים וגדלים במהלך השנים.

הסיבות לכך הן המערך הרפואה וביטוח בריאות פרטי, שקם לצד המערך הציבורי וגובה סכומים גבוהים בהרבה מדמי הבריאות החודשיים.

בנוסף לכך מפעילות קופות החולים שירותי בריאות נוספים (ביטוח משלמים) הכרוכים בתשלום נוסף. למרות ששירותי הבריאות בישראל ציבוריים במהותם, ההוצאה הציבורית בישראל על שירותי רפואה נמוכה מ-50%  (הפרטית גדולה מ-50%), כלומר אזרח ממוצע בישראל נאלץ לשלם בעצמו על רוב שירותי הבריאות.

אז כמה באמת עולה להישאר בריא?

עוקפים את הטור בקופת חולים

מערך הרפואה בישראל מבוסס על קופות החולים, כללית, מכבי, לאומית ומאוחדת, כאשר קופת חולים כללית היא הגדולה והותיקה ביותר, וגם היחידה שמחזיקה בבעלותה מערך רופאים ומרפאות מקצועיים.
קופות החולים פועלות ללא מטרת רווח ומחויבות לקבל כל אזרח לשירותן ולהעניק לו את כלל שירותי הבריאות הכוללים בסל.

התשלום שלנו עבור שירותי הבריאות יורד מידי חודש מתלוש המשכורת בנוסף לביטוח הלאומי, הסכום נקבע בהתאם לגובה המשכרות ואופן הרישום (עצמאי או שכיר). עיקר ההוצאה הכספית הנוספת היא על שירותי הבריאות המשלמים או על המרפאות הפרטיות.
 
ביטוח הבריאות הממלכתי מאפשר לנו לקבל ללא תשלום (מלבד דמי הבריאות), טיפולים מקצועיים, אשפוזים בבתי חולים, קבלת תרופות אשר כלולות בסל התרופות, טיפול שיניים מונע לילדים, טיפולים מונעים ועוד. אבל בעולם הרפואה המודרני אף אחד לא רוצה להישאר מאחור וטיפולים רפואיים רבים נוספים כרוכים ברכישת שירותי בריאות משלמים או פנייה למרפאות פרטיות.

מטופל  שרוצה ליהנות מטיפולים רבים שאינם כלולים בביטוח הממלכתי חייב לשלם לא מעט.
טיפולי שיניים, תרופות וטיפולים שאינם כלולים בסל התרופות או שירותי רפואה משלימה, טיפולים אסתטיים, טיפולי הפריה ועוד  אינם כלולים בסל ומחייבים רכישת ביטוח משלים מקופת החולים.

בפועל לא מדובר בפוליסת ביטוח, אלא בתשלום המקנה הנחה משמעותית על טיפולים או קבלתם בחינם. השירותים ניתנים בכל קופות החולים והתשלום שנקבע עבורן אינו מתייחס למצב בריאותי, אלא רק לגיל ולהיקף ההטבות הניתנות.

פוליסת ביטוח פרטית- משלימים את החסר

שירותי הבריאות המשלימים של קופות החולים מציעים שירותים אחידים ומחויבות לקבל כל חבר שמוכן לשלם את הסכום שנקבע (עשוי להגיע עד למאות שקלים בשנה).

אולם למרות העלות הנמוכה יחסית של שירותי הבריאות המשלימים, ישנם טיפולים ותרופות שאינם כלולים בהם (למשל תרופות שונות, טיפולים וניתוחים בחו"ל ועוד). לפיכך האופציה היקרה, אך גם האיכותית ביותר היא הביטוח הפרטי.

הפוליסות הפרטיות מאפשרות לנו לכלול את מגוון השירותים בריאותיים שניתן לקבל בארץ ובחו"ל, אך מכיוון שהחברות הפרטיות אינן מחויבות לקבל כל אחד, המחיר שנקבע תלוי באופן משמעותי בגיל המבוטח ובמצבו הבריאותי והתשלום עשוי להגיע לאלפי שקלים בשנה בפוליסות הפרטיות (ישנן גם פוליסות קבוצתיות זולות יותר).

בעת רכישת ביטוח פרטי רצוי לבדוק מספר פרמטרים כגון, היקף הטיפולים שמכסה הפוליסה (לעומת אלה של השירותים המשלימים), מבנה התשלומים בפוליסה, תקופת האכשרה ותשלומים של השתתפות עצמית.


סוכרת

סוכרת הינה מחלה בעלת מאפיינים כרוניים, אשר יש לחיות איתה בכפיפה ואיזון למשך חיים שלמים. לא תמיד אנשים מודעים לעובדה כי הם נמצאים בקבוצת סיכון לפתח סוכרת.

כאבי ראש - גורמים וטיפול

אין אדם שאינו סובל מדי פעם מכאב ראש. כאבי הראש השכיחים גורמים למטרד ואי נעימות, אך חולפים בקלות עם הזמן או בעזרת כדורים משככי כאבים. יש לאבחן את הסיבות לכאבי הראש, וישנן דרכי טיפול רבות לבעיה.

טיפול בורידים בולטים

ורידים בולטים הם תופעה שכיחה המכונה בשם דליות, אשר נובעת מהצטברות של דם בורידים. הדם לא חוזר ללב כמו שצריך עקב היחלשותם של שסתומי הורידים ולכן הוא מצטבר בהם וזה מתבטא בהופעה של ורידים בולטים מעל עור גופנו.

העלמת צלקות

לקות עקב ניתוחים שונים לעיתים מפריעות ופוגעות באסטטיקה, כמו צלקות מכוויות שונות באזורים שונים בגוף. לא ניתן להעלים צלקת לחלוטין, אך בהחלט ניתן לטשטש את הימצאותן. בשנים האחרונות פותחו שיטות שונות לטשטוש הצלקות וגם לשיפור נראות הצלקת ישר לאחר הפגיעה.

מדריך לטיפול בכינים

אין ספק שתופעת הכינים היא אחת התופעות אשר מטרידות באופן רב הורים לילדים בגילאי הגן והבית ספר. תופעה זו מדבקת במיוחד ולכן יש לפעול במהירות על מנת למנוע את התפשטות הכינים בראש וכמובן בכדי למנוע הדבקה של ילדים אחרים. במאמר זה נציג מספר דרכים לטיפול בטפילים מוצצי הדם.

מאבק הרופאים

מאבק הרופאים נמשך מאה חמישים ושמונה ימים במטרה להעלות את תנאיהם של הרופאים ואת מעמדה של הרפואה הציבורית בישראל.

אנרגיה סולארית

השימוש ההולך וגובר באנרגיה סולארית המכונה גם אנרגיה ירוקה מהווה את אחת  הדרכים היחידות להפחית גזים רעילים כגון חנקן דו חמצני ופחמן דו חמצני . על הנושא הזה דנו היפנים בוועידת קיוטו שנערכה בשנת 1997 והדנים בוועידת קופנהגן שנערכה בדנמרק  בשנת 2009.

זכויות בבתי חולים

מדובר על מערכת יחסים רגישה ביותר בין המטפל למטופל ולכן נוצר הצורך בזכויות אשר יכבדו את החולה ולא ייווצרו מצבים בלתי חוקיים ובלתי מוסריים כלפיו. לפי חוק זכויות החולה כל אדם הזקוק לטיפול רפואי יקבל אותו ללא הבדלים במוצא, מין ורקע בריאותי.

מחלות מין

קיום יחסי מין שאינם מוגנים טומן בחובו גם לא מעט סכנות אשר נגרמות עקב הידבקות במחלות מין שונות המועברות בין האחד לשני. מחלת מין הינה מחלה אשר מועברת בעת קיום יחסי מין והינה מדבקת.

מיחזור בקבוקים

ובעצם מה רע בשימוש בפלסטיק למכלים ובקבוקי משקה? השאלה נכונה, אכן הבעיה העיקרית אינה בשימוש בפלסטיק אלא בגמר השימוש בו. פלסטיק הוא חומר  המתכלה בצורה איטית ביותר ובינתיים חונק את כוכב הלכת שלנו ונערם בכל מקום.

מקורות אנרגיה מתחדשת

מקורות אנרגיה מתחדשת זוכים לתשומת לב הולכת וגוברת עם השנים כתוצאה מהדלדלות מקורות האנרגיה המתכלים בעולם ועליית מחירי הנפט. אנרגיה סולארית, אנרגיית ים ואנרגיית רוח הופכים להיות, לפחות מבחינה תודעתית, למקורות האנרגיה של העתיד. אלה מקורות אנרגיה לא מזהמים ובלתי מתכלים אשר ניתן לנצלם על מנת להפיק אנרגיה בצורה נקייה יותר, אך לא תמיד בצורה זולה יותר. האתגר העומד מול המדע כיום הוא הוזלת עלויות ההפקה של חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים.

בחירת מזרון מתאים

ישנו מגוון עצום של מזרונים ייחודיים לשמירה על הבריאות. כל המידע על מציאת וקניית המזרון המתאים ביותר למניעת פצעי לחץ.

כולסטרול

המלחמה בכולסטרול גבוה תפסה תאוצה רבה בעשור האחרון, ממה נובע כולסטרול גבוה וכיצד מטפלים בו? הסיבות לרמות כולסטרול גבוהות יכולות להיות שונות ומגוונות והטיפול בהן נע בין שינוי אורח חיים וגמילה מהרגלים מזיקים ועד לתרופות חדשניות המסייעות לאזן את רמת הכולסטרול בדם.

קופות חולים בישראל

בישראל פועלת ארבע קופות חולים - קופת חולים כללית, מכבי שירותי בריאות, קופת חולים לאומית וקופת חולים מאוחדת. אז מה ההבדל? לכל קופת חולים שירותים בסיסיים זהים פחות או יותר, ההבדל שחשוב להתייחס אליו הם השירותים המשלימים אותן מציעות הקופות ומחירם של שירותי אלו.
מאמרים אחרונים

קישורים
- ביטוח סיעודי
- בחירת מזרון מתאים


תנאי שימוש

מפת האתר
בריאות - שירותי בריאות בישראל - מידע על תחום הבריאות