7 טיפים לניהול גירושים מוצלחים

 
 הליך הגירושין איננו פשוט כלל וכלל ולתוצאותיו של הליך זה, השפעות מרחיקות לכת על בני הזוג. לכן, חשוב מאוד להתנהל בהליך הגירושין, בחוכמה ובשיקול דעת על מנת להשיג את המטרות המשפטיות ולסיים את ההליך בצורה קלה כמה שניתן. במאמר זה, 7 טיפים לניהול גירושים מוצלחים.
 

בחירה נכונה של עורך הדין

הטיפ הראשון, עניינו בבחירת עורך הדין המייצג. הליך הגירושין הוא מורכב מאוד מבחינה משפטית ועל כן, מצריך מומחיות משפטית ענפה וניסיון מקצועי רב. עורך הדין חייב להיות מומחה בדיני משפחה ובניהול תיקי גירושין. זאת על מנת שיוכל לבנות אסטרטגיה מתאימה לניהול התיק ויגן בצורה הטובה ביותר על זכויות הלקוח. כמו כן, בשל הטלטלה הרגשית המלווה את בני הזוג בהליך הגירושין, על עורך הדין להיות גם סבלני ואמפתי ולתת ללקוח תחושת ביטחון בתקופה מבלבלת זו. לכן חשוב לבחור עו"ד לגירושים בעל ניסיון בשטח.
 

מרוץ הסמכויות

בישראל, ענייני נישואין וגירושין, נמצאים בסמכות מקבילה של שתי ערכאות: בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. מצב זה יוצר מרוץ סמכויות אשר משמעותו היא, כי הראשון מבני הזוג, אשר יגיש תביעה כלשהי לאחת מהערכאות, קנה למעשה את סמכותה של אותה ערכאה לדון באותו העניין. בשל הבדלי הגישות שבין שתי הערכאות הללו, ישנה חשיבות רבה לאיזו ערכאה תדון באיזה עניין. לפיכך, נדרש מעורך הדין המייצג, לתכנן את ניהול התיק מבחינה אסטרטגית, על מנת להשיג את התוצאה המשפטית הטובה ביותר עבור הלקוח. 
 

עריכת הסכם גירושין

הטיפ השלישי  לגירושים מוצלחים, הוא עריכת הסכם גירושין. אנשים רבים סבורים כי כל הליך גירושין, מתנהל בהכרח בין כותלי בית המשפט, אולם זוהי הנחה שגויה. בני הזוג יכולים לקבל באופן עצמאי, את ההחלטות בענייני הגירושין, לעגן אותן במסגרת הסכם ולהגישו לאישור בית המשפט לענייני משפחה או לאישור בית הדין הרבני. בני הזוג מנהלים משא ומתן על כל נושא ונושא העומד על הפרק: משמורת ילדים, דמי מזונות ילדים וחלוקת רכוש, מגבשים הסכמות ועורכי הדין מנסחים הסכם גירושין לשביעות כל הצדדים.
 

פנייה להליך של גישור

מטבע הדברים, לעיתים, מערכת היחסים בין בני הזוג טעונה מאוד בעת גירושין. על כן, הם מתקשים לנהל דיאלוג ענייני ביניהם, על מנת לגבש הסכמות בנושאי הגירושין. במצב זה, פנייה להליך של גישור יכולה להועיל מאוד. זהו הליך בלתי מחייב, במסגרתו, שומע המגשר את טענות הצדדים ואת רצונותיהם, ממקד את המחלוקת ומציע פתרונות של פשרה, אשר יכולים להשביע את רצון שני הצדדים. כך ניתן לחתום על הסכם גירושין ולסיים את הליך הגירושין תוך זמן קצר. 
 
 

תביעה לשלום בית

הטיפ החמישי לניהול גירושים מוצלחים, נוגע לתביעת שלום בית. זוהי תביעה המוגשת לבית הדין הרבני, במסגרתה מבקש אחד מבני הזוג למנוע את סיומו של הקשר, קרי, לעצור את הליך הגירושין. לעיתים, תביעה זו מוגשת בתום לב, מתוך כוונה כנה לשקם את הקשר, אולם במקרים רבים, היא מוגשת כצעד אסטרטגי. על מנת לנהל הליך גירושין מוצלח, יש להיות ער לאפשרות של תביעת שלום בית, בין אם נכון יהיה להגישה כצעד טקטי ובין אם הוגשה על ידי הצד השני, אז יש לבחון היטב את כוונותיו ולפעול בהתאם.
 

סעדים זמניים

במסגרת הליך הגירושין, ניתן להיעזר בסעדים זמניים, על מנת להגן על זכויות בני הזוג. למשל, אם קיים חשש להברחת נכסים על ידי הצד השני, ניתן להטיל עיקול על הנכסים ו/או לבקש צו עיכוב יציאה מן הארץ. צו זה הוא רלוונטי גם במקרה שבו לבני הזוג ילדים קטינים וקיים חשש כי אחד מבני הזוג עלול להימלט לחו"ל עם הילדים.
 

לא לערב את הילדים

הטיפ השביעי לגירושים מוצלחים, הוא לא לערב את הילדים בהליך הגירושין. לא פעם, ההחלטה להתגרש, אינה מתקבלת בהבנה על ידי הילדים, בפרט כאשר ההחלטה להתגרש לא הייתה הדדית. מצב זה גורם לעיתים קרובות לבחירת צד בהליך הגירושין ומכאן ועד לקרע משפחתי עמוק, הדרך קצרה. משבר משפחתי לא רק יפגע באחדות המשפחה, אלא גם יקשה על ההורים לנהל הליך גירושין יעיל, ללא כעסים ומתחים. על מנת להימנע ממצב זה, על בני הזוג להימנע מלערב את הילדים בהליך הגירושין ולהתמקד במתן תחושת ביטחון ושלמות המשפחה, למרות החלטת ההורים להיפרד.
 


מאמרים אחרונים

קישורים


תנאי שימוש

מפת האתר
7 טיפים לניהול גירושין מוצלחים