דיור מוגן

רוב האנשים חוששים מהרגע בו גילם המתקדם יהפוך את עצמאותם למוגבלת, בשל מצב רפואי או נפשי, והם יזדקקו לעזרה סיעודית צמודה.

רוב המבוגרים המגיעים למצב כזה מתעקשים להישאר בביתם ולהיאחז בעצמאותם בכל מחיר, פעמים רבות מתוך פחד המהול בדעות קדומות לגבי הפתרונות האפשריים, כגון מטפלים סיעודיים, בתי אבות  או דיור מוגן. מצב בעייתי, של התעקשות להמשיך בתפקוד מלא חרף הנסיבות, מביא פעמים רבות להחרפה במצבם הבריאותי והתפקודי.

החשש של מבוגרים רבים מפני מעבר לפתרונות דיור חלופיים, כגון בתי אבות ודיור מוגן, אינו מוצדק ברוב המקרים. רבים נוטים לבלבל בין בתי אבות לדיור מוגן, על אף שההבדל בין השניים רב.

בעוד בית אבות מציע טיפול רפואי וסיעודי צמוד אך אינו מאפשר לדייריו חופש פעולה נרחב, הרי שדיור מוגן אינו פועל בצורה כזו אלא מספק לדייריו עצמאות רבה, בתוספת פעילויות פנאי וחוגי העשרה.

עצמאות מלאה בסביבה בטוחה

דיור מוגן הוא פתרון מגורים חדש יחסית עבור גיל הזהב, שהולך והופך לפופולארי יותר בשנים האחרונות. דיור מוגן מספק לקשישים סביבה בטוחה המותאמת לצרכיהם, המאפשרת להם ניהול של אורח חיים עצמאי וחופש פעולה מלא לפי רצונם. דיור מוגן הוא פתרון אידאלי עבור מבוגרים לא סיעודיים, המתפקדים באופן עצמאי יחסית, או לחילופין לתשושי נפש שבריאותם טובה, המעוניינים לדור בקרבת שירותי בריאות וסיעוד.

מוסדות דיור מוגן מציעים לדייריהם דירות וחדרים מרוהטים בגדלים שונים, בהתאם לצרכיהם. הדירות מאובזרות לרוב בכל הציוד הנחוץ לקיום שגרת חיים ברמה דומה למה שהורגלו בו הדיירים בביתם הפרטי. בנוסף, מוצעים להם מגוון שירותים שונים, ביניהם שירותי רפואה, שירותים משקיים הכוללים ארוחות, ניקיון וכביסה, לחצן מצוקה, שירותי אבטחה וכן פעילויות פנאי, תרבות וספורט מגוונות.

רוב הבתים כיום מופעלים בידי רשתות - דיור מוגן משען מפעילה 9 בתים וכך גם רשתות אחרות כמו בית בכפר, בית בלב, אחוזות רובינשטיין ועוד.

כיצד לבחור דיור מוגן?

מוסדות רבים מציעים שירותי דיור מוגן אטרקטיביים, וכשצריך להחליט היכן לגור לתקופה ארוכה - הבחירה אינה קלה כלל. לכן כדאי להתעכב על מספר פרמטרים חשובים, שרמתם יכולה להבטיח דיור איכותי ונוח. מומלץ קודם כל להגדיר את צרכי הקשיש ורצונותיו, ורק אז לצאת לסיור בבתי דיור מוגן שונים, לשם התרשמות מאופי המגורים, השירותים והפעילויות שהם מציעים, אנשי הצוות וכמובן המחיר.

ראשית ולפני הכל, כדאי לבדוק את רמת הדירות המוצעות במסגרת הדיור המוגן, ולהתאים את גודל הדירה, עיצובה ומידת אבזורה לצרכי הקשיש. התאמת הדירה לאופי וצרכי הדייר מהווה נקודה חשובה עד מאוד, משום שהיא עשויה להשפיע על מהירות ומידת הסתגלותו למקום. מיקום המוסד הוא פרמטר חשוב לא פחות, שכן קירבה למשפחת הקשיש ולמכריו עשויה להקל על קשיי המעבר לדיור המוגן.

שנית, יש לבדוק את השירותים שמציע המקום. שירותי בריאות ורפואה הם כמובן מהחשובים במיוחד עבור קשישים, ולכן כדאי לוודא האם מובטחת נוכחות קבועה של רופא ואחות במקום, שירותי אמבולנס לצורך העברה לבדיקות שונות, והאם המקום נותן מענה רציני ומיידי לבעיות רפואיות של דייריו.

שירותים נלווים – לא פחות חשוב

איכות השירותים המשקיים הניתנים במסגרת דיור מוגן חשובה גם היא, וכדאי לבדוק מה הם כוללים בכל מוסד: מהי רמת המזון הניתן לדיירים, מהי רמת ותדירות התחזוקה והניקיון - הן במוסד עצמו והן בדירות המגורים, מהו טיב שירותי האבטחה בכניסה למוסד ובדירות עצמן, וכדומה.

ולבסוף, על אף שפעילויות הפנאי וההעשרה שמציעים המוסדות השונים עשויות להיתפס כמותרות, למעשה הן חשובות עד מאוד לשמירה על התפקודים הפיזיים, החברתיים והקוגניטיביים של הקשישים העוסקים בהם.

לכן, מומלץ לבדוק גם את סוגי הפעילויות שמציע כל מוסד לדייריו, את תדירותן ואת מידת הרצינות והמקצועיות שלהן ושל המנחים המעבירים אותן.
 


מאמרים אחרונים

קישורים
- קופות חולים בישראל
- בחירת מזרון מתאים
- משכנתא הפוכה
- בית אבות
- נשירת שיער


תנאי שימוש

מפת האתר
כל המידע על דיור מוגן