הגנה על עסקים - כל האפשרויות

כאשר מדובר על עסקים, לרוב מדברים על אסטרטגיות עסקיות, על אפשרויות מימון וסיוע, על חוקים ותקנות, על שיטות ניהול ושאר היבטים עסקיים למיניהם.

אך בפועל נושא מהותי המשפיע ישירות על כל עסק באשר הוא, בין אם עסק קטן עם מחזור צנוע או חברה ציבורית גדולה ומורכבת, הוא הגנה על עסקים.

הכוונה היא למכלול אפשרויות וצורכי הגנה, החל מהגנה פיזית לעסקים רלבנטיים ועד הגנה מקוונת ופיננסית. אלו נושאים שכל מנהל ובעל עסק עוסקים בהם בשוטף, אפילו שלא במודע תחת ההגדרה הכוללת של הגנה על עסקים.

הגנה פיזית על עסקים

ראשית כל יש לדון בהגנה הפיזית על עסקים שונים. הכוונה היא להיבטים ביטחוניים כגון שמירה בכניסה לעסק, הגנות מפני פריצה, הגנה מפני נזקים שונים וכן הלאה.

בהתאם למהות פעילות העסק, מיקומו ושאר מאפיינים אישיים, יש ליישם טכניקות ואמצעי הגנה מתאימים. כך למשל כל עסק זקוק לנעילות איכותיות על הכניסות הפיזיות אליו, מערכת אזעקה היא כבר כמעט עניין סטנדרטי שכל עסק מחזיק למשל.

כמו כן רצוי להתקין סורגים ומנגנוני ביטחון על החלונות ופתחים אחרים, להפחתת הנזק לפריצה וגניבה. אמצעי הגנה פיזיים כוללים גם מערכות לגילוי והתרעה מאש ועשן, מערכות להתרעה מפני נזקים פרטניים לעסק – למשל נזילות צנרת, הפסקת מתקני קירור ושאר מאפיינים טכניים.

יש עסקים המחייבים הגנה איכותית ומקיפה יותר, באלו ניתן למשל להתקין מערכת הגנה על עסקים הכוללות אמצעי בקרת כניסה, מצלמות אבטחה, מנעולים ביומטריים, שמירה אנושית במקום או מרחוק 24/7 ושאר אמצעים פיזיים, טכנולוגיים וכדומה.

הגנת מידע – הכרח בעידן הטכנולוגי

מרכיב נוסף וחשוב של הגנה על עסקים הוא במישור המקוון. בעידן מהפכת המידע והטכנולוגיה, בה עסקים מתנהלים מבחינות רבות באינטרנט, יש מסמכים מקוונים וכן הלאה – אבטחת והגנת מידע היא חלק מהותי מהפעילות הכוללת של הגנה על עסקים.

כאשר מדובר על הגנת מידע הכוונה היא לא רק למידע ממוחשב אלא לכלל המידע העסקי. כך יש אסטרטגיות מיוחדות ומוצרים ייעודיים להגנה על המידע העסקי של העסק – החל ממסמכים ועד מאגרי מידע ונתונים עסקיים רגישים.

מבחינת מערך המחשוב, חשוב מאוד ליישם מודל מסוים של אבטחת מידע, הן מבחינת הגנה מפני פריצות וגניבת מידע ממוחשב והן מבחינת גיבויים ושמירה יעילה על המידע.

הגנה על עסקים חייבת אם כך לכלול גיבויים מסודרים של המידע העסקי באשר הוא, הפעלת מערכי הגנה על מחשבי העסק, יישום מערכות אבטחת מידע למניעת פריצות אבטחה מקוונות לעסק וכן הלאה בהתאם לפעילות העסק גודלו ומידת החשיפה שלו לאיומים אלו.

הגנה פיננסית

כאשר דנים בנושא החשוב של הגנה על עסקים, חשוב מאוד לציין את התחום של הגנה פיננסית. נושא זה הינו מורכב ומאוד תלוי בכל עסק בפני עצמו.

הכוונה היא להגנות על הנכסים הפיננסיים של החברה, החל מכספי השקעות וכסף נזיל אחר ועד הגנה יעילה על נטילת הלוואות ועל התנהלות פיננסית תקינה. ישנם שירותים מיוחדים המיועדים עבור היבט זה של הגנה על עסקים והגנה על נכסים פיננסיים, בנוסף מומלץ להיעזר בשירותי רואי חשבון, יועצים או עורכי דין המתמחים בתחומים אלו, ניתן להיעזר בבנקים ובגורמים פיננסיים אחרים.

הגנה ביטוחית

אחד ההיבטים המרכזיים והנפוצים ביותר של הגנה על עסקים הוא ההיבט הביטוחי. ביטוחים עסקיים כוללים בתוכם מגוון פוליסות וכיסויים, כאשר  כמעט לכל עסק יש לפחות ביטוח מקצועי ועסקי כלשהו.

ביטוחים אלו נדרשים בהתאם לפעילות העסק ומהותו. הגנה על עסקים מבחינת ביטוח כוללת למשל ביטוח חבות מעבידים, ביטוח אחריות מקצועית, ביטוח צד ג', ביטוח רכוש ומבנה בהקשר לעסק, ביטוח לציוד של העסק, ביטוח אובדן הכנסות, ביטוח אובדן כושר עבודה לבעלי העסק וביטוחים מקצועיים נוספים.
מאמרים אחרונים

קישורים
- מכונות קפה לעסק
- מענה עסקי
- פשיטת רגל


תנאי שימוש

מפת האתר