הדברת מזיקים - הדברה

 

הדברה היא למעשה הדרך של בני האדם להרחיק מסביבתם חיות ומזיקים מסוגים שונים. כיום יש יותר מדרך אחת לבצע הדברה בבית, בעסק ובמקומות נוספים.
 
האדם גם מתמודד עם יותר מסוג אחד של מזיקים וכל זן דורש טיפול אחר. אז איזו הדברה לבחור לבית ואיך לדעת מה הכי נכון ובטוח?
 

שיטות שונות להדביר מזיקים

ניתן לומר כי אחת הדרכים הוותיקות ביותר להפטר ממזיקים היא בדרך של הדברה כימית, אשר למעשה כוללת ריסוס של חומרים כימיים דוחי מזיקים.
 
הדברה כימית ניתן לעשות בדרך של מניעה, אשר כוללת ריסוס אחת לשנה, טרם הופעתם של המזיקים. כמו כן, ניתן לבצע הדברה כימית לאחר הופעה של מזיק מסוג מסוים, אשר תכלול איתור של המקור ממנו מגיעים המזיקים והדברתם באמצעות חומרים כימיים אשר ימנעו הופעה חוזרת של המזיקים לתקופה של מספר חודשים.
 
הבעיה העיקרית עם הדברה כימית היא השימוש בחומרים המסוכנים והרעילים. כאשר מבצעים הדברה כימית בבית על דיירי הבית כולל חיות מחמד לפנות את הבית למשך כמה שעות, זאת משום שחומרי הריסוס עלולים לגרום נזקים בריאותיים ובמקרים קיצוניים אף למוות. מעבר לכך, החומרים הכימיים המפוזרים בסביבת הבית מחלחלים אל האדמה ובכך גורמים נזק לאדמה, לצמחייה ומזהמים את מקורות המים.

דרכים ירוקות

בעקבות המודעות לנזקים ולסכנות הכרוכות בהדברה כימית, עלתה בשנים האחרונות המודעות לשיטות אלטרנטיביות להדברה. דרך אחת לצמצם את הפגיעה בסביבה היא שימוש בהדברה ירוקה. בשיטת הדברה ירוקה משתמשים בחומרים אשר פוגעים במזיקים, אך לא מהווים סכנה כלשהי לבני אדם או לחיות מחמד. חומרים אלו נחשבים לידידותיים לסביבה, בעיקר משום שהם מתפרקים וכך לא פוגעים בסביבה או במקורות מים.
 
השימוש בהדברה ירוקה הוכח כלא פחות יעיל מהדברה כימית ולכן הוא הופך יותר ויותר פופולארי. עקב היותה בטוחה לבני אדם וחיות מחמד, הדברה ירוקה אינה מצריכה פינוי של הבית ומונעת חוסר נוחות כאשר בוחרים להדביר את הבית הפרטי.
 
סוג נוסף של הדברה אלטרנטיבית הוא הדברה אלקטרונית. סוג זה של הדברה הינו בטוח גם לבני אדם וגם לחיות מחמד ובנוסף, אינו פוגע או הורג את המזיקים מהם מעוניינים להיפטר. הדברה אלקטרונית היא תחום חדש יחסית, אך ניתן כבר למצוא מספר חברות אשר מתמחות בהדברה מסוג זה. הדברה כזו מבטיחה את אותן תוצאות של הדברה כימית או הדברה ירוקה, ללא שימוש בחומרים רעילים ומבלי לגרום נזק לסביבה.
 
הדברה אלקטרונית כוללת התקנה של מערכות חשמליות ואלקטרוניות בבית, אשר מותאמות ספציפית לסוג המזיק ממנו מעוניינים להיפטר.
 
כך לדוגמא הדברת נמלים בשיטה האלקטרונית כוללת התקנת מערכת אשר משבשת את השדה האלקטרומגנטי של הנמלים. שיבוש זה גורם לנמלה לחוש חוסר התמצאות ועקב כך לעזוב את מקום מושבה ולהפסיק להוות מטרד ליושבי הבית. המערכות והכלים המשמשים את ההדברה האלקטרונית אינם זהים ולכל סוג של מזיק בוחרים את השיטה המתאימה.
 
כמובן שבין שיטות ההדברה השונות עדיין קיימות השיטות הוותיקות כמו מלכודות או דוקרנים, אך במקרים רבים פיזור מלכודות בבית, כאשר בעיית המזיקים הפכה גדולה עד מאוד, יכולה להיות חסרת תועלת.
 
 
כאשר בוחרים שיטת הדברה, אין נכון ולא נכון, אלא חשוב להתאים את סוג ההדברה לסוג המזיק, לגודל המטרד והתפשטות המזיקים בבית וכמובן לבחור שיטת הדברה אשר מוסכמת עליכם. עבודתו של מדביר מוסמך ומקצועי כוללת זיהוי של סוג המזיק, בדיקת המקור ממנו מגיעים המזיקים וגודל ההתפשטות ובהתאם לכך בחירה של סוג ההדברה המתאימה ביותר. בכל סוג הדברה בה בוחרים חשוב לשאול את המדביר מה כוללת ההדברה ובאילו אמצעי זהירות יעשה שימוש.
 
המאמר בחסות אתר הדברת מזיקיo - כל המידע על הדברות בישראל

 

מאמרים אחרונים

קישורים


תנאי שימוש

מפת האתר
מדבירים - הדברות בישראל