הטרדה מינית בעבודה

נשים רבות וגם גברים אינם יודעים מהם זכויותיהם לגבי הטרדה מינית בעבודה. הם חשים שמה שמתרחש בעבודתם אינו תקין, שהם מבוזים או מנוצלים מינית אבל לא בטוחים אם מה שהם עוברים זו הטרדה מינית, ומהן הזכויות שלהם לגבי הטרדה מינית בעבודה.

דוגמאות להטרדה מינית בעבודה

לכולם ברור שאם סוחטים אתכם בעבודה לבצע מעשה בעל אופי מיני זה נחשב להטרדה מינית בעבודה. כך למשל אם לא קיבלתן קידום לאחר שסירבתן ליחסים אינטימיים עם המנהל שלכן, אתם נחשבות לקורבנות הטרדה מינית. כמו כן ייתכן ואתן קורבנות למעשה מגונה אם הבוס נוגע בכן בצורה מינית או חושף עצמו לפניכן בניגוד לרצונכן הרי אתן קורבנות למעשה מגונה. קיים מקרה נוסף בו אם המנהל מציע לכן הצעות מיניות יותר מפעם אחת ואתן מסרבות או אפילו מתעלמות, זה לפי החוק הטרדה מינית.

חובת מעביד במקרה הטרדה מינית

אם מצאתן עצמכן בתוך הסיטואציות המתוארות כאן, יש מה לעשות בנידון. לעיתים ההטרדה באה מעובד עמית ולא מהבוס, או מסגן מנהל ולא ממנהל, במקרה כזה אתן יכולות לפנות למעביד הראשי ולהתלונן על הטרדה של אותו עובד. חובתו של המעביד הראשי לפי החוק לבדוק בצורה רצינית ומעמיקה את התלונות שלכן ולדאוג שהמטריד ייענש ושאתן תהינה מוגנות ורחוקות מאותו מטריד. המנהל הראשי חייב לדאוג להגן  עליכן מאותו מטריד, וזאת אפילו  אם אותו המטריד הוא חיוני וחשוב לחברה.

יכולת תביעה במקרה של הטרדה מינית בעבודה

מעביד שלא ממלא את חובתו המתוארת קודם יהיה חשוף לתביעה שלכן בשל העובדה שהעובד שלו הטריד אתכן, כי הוא מחויב להגן עליכן, מעבידים היום יודעים שאם עניין כזה לא מטופל, מותר לכן לפי החוק לתבוע 50,000 שקל מהחברה בלי להוכיח שנגרם לכן כל נזק ולזה תוכלנה להוסיף פיצויים שמגיעים לכן על  עוגמת נפש ונזק נפשי.

עונש לנפגעת במקום לפוגע

במקומות עבודה רבים מנסים בכל דרך להתעלם מתלונות של מתלוננות על הטרדה מינית . ואם עושים דבר מה בנידון, והמתלוננת מתעקשת שהיא עברה הטרדה מינית, נפוצה מאוד התופעה שבמקום להרחיק את המטריד מהעבודה, מרחיקים את המתלוננת וכך המתלוננת נשארת, בלי עזרה בלי פיצוי, ובלי מקום עבודה. במקרה כזה על המתלוננת אשר רוצה לחזור למקום עבודתה לפנות במיידי לבית הדין לעבודה ולבקש להוציא צו מניע שימנע את פיטוריה של המתלוננת על הטרדה מנית בעבודה, ויכריח את המעביד להחזיר אותה במיידי לעבודה.

פניה למשטרה במקרה של הטרדה מינית בעבודה

אם עברתן התנהגות של הטרדה מינית ואתן שבורות סובלות וכואבות, קשה במצב נפשי כזה להחליט החלטות נכונות כדי לקבל פיצויי אמיתי על העוול שנגרם לכן. נשים רבות רצות למשטרה להגיש תלונה ולא תמיד זו החלטה נכונה באמת . במשטרה אמנם כן נותנים תמיכה והתייחסות תומכת לעניין אלא שברגע שאתן מגישות תלונה במשטרה ונותנות עדות, מהלך העניינים יוצא מתוך הידיים שלכן ומעתה ואילך החקירה תתנהל לפי שיקולי המשטרה ולא תהיה לכן זכות לומר מה לעשות, ומה לא לעשות.

פניה לבית המשפט במקרה של הטרדה מינית בעבודה

לעומת זאת אם אתן מגישות תביעה בבית משפט יש לכן אפשרות לנהל את העניינים בצורה טובה יותר. ההחלטות במיקרה כזה הן יותר בידיכן  כך אתן יכולות להחליט לבד איזה סכום לתבוע מהמעביד ואיך לגרום לו לפצות אתכן בצורה שנראית לכן, נסייג ונאמר שבמקרים חמורים יותר חשוב בכל זאת לערב את המשטרה שתוכל לתעד רשמית ראיות וטענות וגם להפנות את הנפגעות לעזרה נפשית ורפואית.

מאמרים אחרונים

קישורים
- מסיבת רווקות
- אופנת נשים
- שמלות ערב
- פסיכולוג או פסיכיאטר?
- ניקיון משרדים


תנאי שימוש

מפת האתר
הטרדה מינית בעבודה