הלוואות למגזר הערבי

המגזר הערבי בישראל זכאי לקבל מגוון הלוואות אשר הותאמו במיוחד לפי צרכיו ומאפייניו מגופים שונים במשק. הבנקים מציבים שירותים שונים מיוחדים למגזר וכן קיימות קרנות פילנתרופיות וממשלתיות שר מעודדות יזמות ופיתוח במגזר הערבי. ההלוואות מהוות העדפה מתקנת מסיבות שונות לאוכלוסיה זו. הסיבה העיקרית הינה חוסר הידע וההבדלי המנטליות והשפה אשר מקשים על יזם מהמגזר הערבי לדעת מה הן זכויותיו וכיצד יכולים הבנקים והקרנות לסייע לו אם הוא מעוניין להקים עסק. הנגשת המערכת הפיננסית והמסחרית מאפשרות מתן מימון וידע ליזמים מהמגזר הערבי אשר לא היו נחשפים למידע זה בדרך אחרת.

העדפה מתקנת

הסיבה העיקרית למתן הלוואות יחודיות ומותאמות למגזר הערבי היא הרצון לקדם באופן מודע את המגזר במשק הישראלי ולתת בידיו את הכלים לעמוד בשוק התחרותי בישראל.

כמו כל אזרח, רבים מהתושבים מהמגזר הערבי יכולים לקבל הלוואות גם ללא אותה העדפה מתקנת מבנקים וקרנות שונות. אולם ההלוואות הספציפיות הופכות את המידע והמימון לנגיש ומטילים אחריות גם על המדינה ולא רק על האזרח במתן הסיוע. במקרים רבים, נושא אשר היווה מכשול במתן הלוואה לעסקים מהמגזר הערבי היה העמדת ערבויות ובטחונות. בנקים מסחריים רבים לא אישרו הלוואות בשל נושא זה. יצירת הקרנות ומתן ההלוואות בסיוע חקיקה ממשלתית מקלה על נושא זה.

הלוואות מהבנקים

בנקים בישראל מעניקים הלוואות לפי מגזרים בתנאים שונים ובאפשרויות מותאמות למגזר. חמשת הבנקים המסחריים הגדולים בישראל מציעים שירותים מתקדמים למגזר הערבי כמו ליתר המגזרים. תנאי ההלוואות משתנים מבנק לבנק. שני הבנקים הבולטים בטיפול באוכלוסיה הערבית בישראל הינם בנק ערבי ישראלי ששייך לקבוצת בנק לאומי ובנק מרכנתיל מקבוצת דיסקונט. שני הבנקים הללו מפעילים סניפים רבים בישובים ערביים. עובדי הבנקים שייכים למגזר וכן סל השירותים נבנה במיוחד עבור צרכי המגזר הערבי בישראל. עוד בנושא: משכנתאות בבנק ערבי ישראלי

בנקים אלו מבינים היטב את המאפיינים של המגזר ועונים על צרכיו ודרישותיו. הם גם משתפים פעולה בחלק מתכניות המימון וההלוואות של קרנות ממשלתיות ופילנתרופיות  הפועלות למען המגזר הערבי.

העצמת הנשים הערביות

בשנת 2010 משרד התמ"ת, על ידי הסוכנות לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בישראל, אישר הקמת קרן הלוואות מיוחדת לנשים ערביות יזמיות אשר רוצות להקים ולפתח עסקים. הקרן פועלת בשיתוף עם קרנות קורת ישראל ועם הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי בישראל. תקציב הקרן עומד על כעשרים מליון ₪ והיא מיועדת לסייע לכשלושת אלפים עסקים קטנים של נשים ערביות במהלך שלושת השנים הקרובות.  ההלוואות שתעניק הקרן יהיו על סך של כ10,000 ₪ לעסק וכן יעניקו ליזמית גם ליווי עסקי צמוד.

תוכנית סולם וקרן קורת

אחת מקרנות ההלוואות הבולטות הינה קרן ההלוואות סולם. זו מציעה הלוואות למגזר הערבי בשיתוף עם בנק מרכנתיל דיסקונט.  הקרן מעודדת יזמים מהמגזר הערבי ושמה דגש מיוחד על נשים יזמיות. ההלוואות אותן מעניקה הקרן נעה על סכומים גבוהים, בין כשלושים אלף ₪ ועד למאה שלושים וחמישה אלף שקלים. הקרן למעשה מחלקת את הסיכון עם הבנק הממן. הקרן מעמידה ערבות של כחמישים אחוז מסכום ההלוואה ואת היתרה לוקח הבנק על עצמו. הריבית אשר מציעה קרן זו נוחה יחסית לתנאים המוצעים בשוק ועומדת על פריים פלוס שני אחוזים בלבד. תקופת ההלוואה המיירבית הינה לחמש שנים.

קרן קורת והמרכז היהודי ערבי בשיתוף עם בנק מרכנתיל דיסקונט מציעות גם הן הלוואות למגזר הערבי. הלוואות הקרן מגיעות עד ל150,000 ₪ . תוכנית המימון דומה לזו של קרן סולם. כלל הפרטים ניתנים באופן מפורט באתרי הקרנות והבנקים וזמינים בשפה הערבית.


מאמרים אחרונים

קישורים
- טיפים להלוואה נכונה
- הלוואות לסטודנטים
- ייעוץ עסקי
- השקעות
- בנקים למשכנתאות
- מענה עסקי


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה 2011