המרת מטבעות - זכיינות

שנים רבות, הייתה המרת מטבעות חוץ, נחלתם של הבנקים השונים, באופן חוקי, ושל חלפני הכספים בקרן הרחוב, באופן קצת פחות חוקי.

בשני האופנים העמלות היו גבוהות יחסית, אצל חלפן הכספים, שער ההמרה היה אולי נמוך יותר, אך תוספת הסיכון שהיתה משולמת והעובדהכי אין ערובה לשטרות אמיתיים ולתהליך לגיטימי, הופות את העניין לקצת פחות אטרקטיבי.

למזלנו, החל מאמצע שנות התשעים, הותר הסחר החופשי במטבע החוץ ומאז השתנו פני הדברים וכיון כבר ניתן להמיר מטבעות בכמה אופנים, דומים אבל שונים, וזאת בנוסף לחלפן הכספים שעדיין עומד לו בקרן הרחוב:

הדרכים להמיר מטבעות
 

המרת מטבעות מתבצעת בדרכים רבות:

בנקים

השיטה המסורתית- בנק, תביא כל סכום ותמיר אותו לכל מטבע הנסחר בו. היתרון: נוחות, הפרשי שער זעומים בין בנק למשנהו וביטחון שהכסף אשר אותו תקבלו בתמורה יהיה אמיתי. החיסרון: עמלת המרה לא קטנה, המתווספת לעמלת הפקיד אותו משלמים עבור כל פעולה שתבצע בדלפק הבנק.

כרטיס אשראי

אשראי: המרה, משיכה ותשלום:  בעלי כרטיס אשראי שהוא בינלאומי, יכולים לרכוש באמצעותו במטבע חוץ, למשוך באמצעותו מזוומנים במטבע חוץ או סתם לרכוש מוצר במחיר הנקוב במטבע זר.
היתרון: נוח מאוד וחוסך התעבקות במזומן/ עודף, כמה לסחוב בכיס וכו'.
החסרונות:

 • כל עסקת אשראי בחו"ל, בכל מטבע שהוא, מחוייבת בעמלה גבוהה יחסית.
 • שער המטבע אשר יחוייב בו כרטיס האשראי יהיה השער אשר נקבע בישראל ונכון ליום הקניה, כך שלא תמיד תוכל לחזות במדוייק את סכום ההוצאה
 • החיוב מתבצע בו ביום הרכישה ולא ביום ריכוז חיוב האשראי. (יכול להיות גם יתרון)
 • אם נגנב או אבד כרטיס האשראי ואין מזומן בכיס- זה מאוד לא נעים, מה גם שלא בכל המדינות בעולם יש מוקד של חברות האשראי למקרים כאלו, כך שזה ייאלץ להדחות עד למועד החזרה לארץ.
 • בעת שימוש בכרטיס האשראי לצורכי מטבע-חוץ, מחוייבים גם בעמלות קבועות מיותרות וגם בהפרשים שבין שער קניית המטבע לבין שער מכירת המטבע לאותו היום, אלא אם המשיכה מתבצעת מחשבון מט"ח, בו כבר קיים המטבע ואיו צורך לרכשו.
   

בנק הדואר

המרת כספים בסניף הדואר: היתרון- אין תשלומי עמלה ושערי החליפין קרובים לשערי המטבע המקוריים. החיסרון: כדי לחסוך ממש ולזכות בהנחות בשערי המטבע החליפיים, יש להמיר סכום גדול של כסף, לפי תנאי המבצע. מה גם שסניפי דואר אינם פרושים באופן שבו נוח לתושבים לגשת מכל מקום מגורים ושעות הפתיחה אינן מתאימות לכולם.
 

זכיינית המרת כספים

זכיינות בהמרת כספים - המרה בנקודות המרת כספים זכייניות:  מאז שהחל הסחר החופשי במטבע החוץ, נקודות המרת מטבעות שכאלו צצו כפטריות לאחר הגשם ונתנו חלופה טובה יותר לבנקים, אשראיים ושאר ירקות, עד כי כיום, ישנן נקודות כאלו בכל עיר ואף בשדה התעופה. היתרונות העצומות בהחלפת מטבע חוץ בנקודות האלו הם:

 • העדר עמלות לחלוטין
 • שער החליפין הקרוב למדי לשער החליפין של בנק ישראל.
 • נגישות וזמינות בכל עיר וכמעט בכל רדיוס של ארבעה רחובות בערים הגדולות
 • שעות פתיחה נוחות לכל דורש.
 • ניתן להמיר כל סכום כמעט ואין דרישת מינימום.

החיסרון: כדאי לבצע סקר שערי חליפין בין חנות לחנות, מפני שיש הבדלים, גם בין רשתות, המפעילות נקודות המרת כספים שכאלו.
 

כמו כן, יש לוודא, בעיקר בנקודות המרה בחו"ל אבל גם בארץ, כי לחנות יש רשיון למסחר במטבע-חוץ.
לבסוף, לא להסס לבקש קבלה על פעולת המרת הכספים, בה אמור להופיע כל ההליך כולל שער החליפין, אשר לפיו בוצעה העסקה.
מאמרים אחרונים

קישורים
- השקעות
- מסחר במטבעות


תנאי שימוש

מפת האתר