הסכם ממון

העובדות המצערות הן שאחוזי הגירושין עולים להם מדי שנה. כיום, אחד מכל שלושה זוגות נשואים מחליט להתגרש- וההערכה היא שמספר זה ימשיך לעלות בשנים הקרובות. על כל פנים, בכל אחד מהמקרים האלה עולות סוגיות רבות של רכוש משותף (או לא), מחלוקות אשר מסתיימות לא פעם בכוותליו של בית המשפט או בית הדין הרבני, ורק לאחר הליך משפטי ארוך ומייגע.

קיימות מספר דרכים לפתור את המחלוקות עוד טרם הליך הפרידה, בצורה נעימה ורגועה הרבה יותר. מרבית הזוגות בוחרים להתבסס על חוק יחסי הממון, אשר קובע למעשה חלוקה שווה של מרבית הרכוש במקרה של פרידה. אולם, מספר לא מבוטל של זוגות מנסח לעצמו הסכם ממון, בהתאם לתנאים הייחודיים שלהם ולמצבם הפיננסי.

לא חתמתם על הסכם ממון? מומלץ לפנות להליך גישור גירושין

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא הסכם אשר נחתם בין בני זוג בשלב כלשהו בחייהם המשותפים- בין אם טרם הנישואין או אחריהם, ובין אם המדובר הוא בבני זוג אשר חיים בצורה משותפת מבלי להיכנס להליך הנישואין. בדומה לחוק יחסי הממון, החוק בא להסדיר כיצד יחולק הרכוש כאשר כל אחד מבני הזוג יפנה לדרכו שלו, בהתייחס לסוגיות הרכוש המרכזיות.

לכן, מרבית הסכמי הממון כוללים סעיפים הנוגעים לדירה המשותפת, למכונית, לזכויות הפנסיוניות, לדמי המזונות וכן הלאה. כאשר החיים המשותפים מתנהלים על מי מנוחות, הסכמים אלה נשארים על הנייר, והם למעשה חסרי ערך כלל. אולם, עם הכניסה לים הסוער של הפרידה, הסכם הממון מהווה בדרך כלל גלגל הצלה עבור הזוגות, שמאפשר להם לחלק את הרכוש ביניהם בצורה הוגנת ומקובלת עבור כל אחד מהצדדים.

כך עורכים הסכם ממון

תשכחו מנייר לא רשמי אשר בני הזוג מנסחים יחדיו ונועלים במגירת חדר השינה שלהם- במקרה של פרידה, לא יהיה לו תוקף משפטי כלל. התנאי הראשון שיהפוך את הסכם הממון לקביל עבור הערכאות האמורות הוא, כמובן, היותו מסמך כתוב, בעל חתימות שני הצדדים.

מעבר לכך, נדרשת חתימה נוספת של צד שלישי, בעל תוקף משפטי. טרם הנישואין, הגורם הזה יכול להיות נוטריון מוסמך או רשם נישואין. במידה וההסכם נחתם לאחר שבני הזוג כבר באו בברית נישואין, אזי המקרה סבוך מעט יותר, ומצריך חתימה של מי מטעם בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה.

מתי מומלץ לערוך הסכם ממון?

הסכם ממון הוא האופציה האידיאלית עבור בני זוג אשר חיים יחדיו ללא נישואין (ידועים לציבור) להסדיר את חלוקת הרכוש ביניהם במקרה של פרידה. למעשה, הסכם מסוג זה כולל בתוכו לרוב את כל הסוגיות הכלכליות אשר ניתן למצוא בהסכמים אחרים, הנערכים בין בני זוג נשואים. עוד בנושא: יתרונות הסכם ממון

מעבר לכך, ההמלצה של רבים היא לערוך הסכם ממון כאשר ההון טרם הנישואין אינו מתחלק בצורה שווה בין הצדדים, כלומר, כאשר לצד אחד יש רכוש רב הרבה יותר מהאחר (או כאשר הוא זוכה לתמיכה פיננסית רחבה יותר של משפחתו). במצב כזה, ברור שחלוקת הרכוש באופן שווה יחסית, כפי שמשתמע מחוק יחסי הממון, אינה תעשה צדק עבור הצד המבוסס יותר, ונדרש הסכם אישי הרבה יותר.

כך ניתן לערוך הסכם ממון טוב

חשוב לזכור כי מרבית הצדדים אשר באים בברית נישואין עושים זאת בפעם הראשונה, ואין להם ידע נרחב יתר על המידה בסוגיות של חלוקת רכוש. למעשה, רבים מהם אינם מעלים כלל את האפשרות כי לא יסיימו את חייהם יחדיו בעושר ובאושר, ודוחים מכל וכל את האפשרות של עריכת הסכם כזה- עד שהם נתקלים בסטטיסטיקה העגומה.

לכן, מומלץ מאד כי עוד טרם הנישואין יחתמו בני הזוג על הסכם ממון, וייעזרו לשם כך בשירותיו של גורם מקצועי הבקיא בתחום, דוגמת עורך דין לענייני משפחה.
מאמרים אחרונים

קישורים
- גישור
- מחשבונים
- ניקיון משרדים
- פסוריאזיס
- שמלות ערב
- חתונה בחו"ל


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה 2011