העלמת צלקות

צלקות לרוב אינן אסטטיות, במיוחד אם הן באזור חשוף. הצלקות נגרמות כתוצאה של פגיעה ברקמת העור העמוקה, לאחר הפגיעה הגוף מפריש לאזור חלבוני בניה ורקמות העור החדשות שגדלות שונות מהעור המקורי. ישנם צלקות שהן מורמות מעל לגובהה העור, בלי צבע שונה מהעור, מרקם שונה מהעור או לחילופין נמוכות מגובה העור עקב פגיעה ברקמות שומן ושריר.

הגורמים לצלקות

צלקות עקב ניתוחים שונים לעיתים מפריעות ופוגעות באסטטיקה, כמו צלקות מכוויות שונות באזורים שונים בגוף. לא ניתן להעלים צלקת לחלוטין, אך בהחלט ניתן לטשטש את הימצאותן. בשנים האחרונות פותחו שיטות שונות לטשטוש הצלקות וגם לשיפור נראות הצלקת ישר לאחר הפגיעה.

בניתוחים פלסטיים בעיקר אך גם בשאר, הגישה הרווחת היא למזער ככל הניתן את הצלקת. אם בלעשות את החתך באזור שלא רואים כמו מתחת לשד או מסביב לפטמה, או לדוגמה שהחתך יהיה לרוחב קו הקיפול ולא לאורכו. לדוגמה חתכים במצח יעשו לרוחב כדי לטשטש ככל הניתן את החתך (קו הקמטים במצח הנו לרוחב).

העלמת צלקות

ישנם טיפולים לטשטוש הצלקת מיד לאחר הפציעה, טיפולים אלה הם ארוכים ונמשכים קרוב לשנה מרגע הפציעה, אך משפרים את נראות הצלקת.

להלן מגוון טיפולים לטשטוש או העלמת צלקות:

  • מדבקות סיליקון שמונעות מהצלקת להתרומם מגובה פני העור, ניתן לשלב עם בגדים לחוצים.
  • קרם הגנה נגד שיזוף מיד לאחר הפגיעה משפר את מראה הצלקת. יש להדגיש כי יש למרוח
  • את הקרם לתוך הצלקת אפילו אם הנושא כואב קצת.
  • קרם הבהרה מכיל חומרים פעילים כדי להוריד את הצבע האדום ולהבהיר את הצלקת, דרוש מרשם רופא.
  • גל סיליקון למריחה פעמיים ביום יכול לטשטש את פני הצלקת.
  • כאשר מדובר בצלקת מורמת ניתן להזריק סטרואידים מקומיים שמורידים את הנפיחות ואת אודם הצלקת. תהליך של כחמש זריקות במקום הצלקת.
  • במקרה של צלקות בפנים (לרוב עקב אקנה), ניתן להשתמש בקרני לייזר להחלקת עור הצלקת שבעלת מרקם לא אחיד עם עור הפנים ובכך לשפר את הנראות של הצלקות. אפשר לחלופין להזריק חומר אשר ממלא את השקעים ובכך מטשטש את החירור שנגרם עקב אקנה חמור.
  • בצלקות מורמות שעדיין בעלות אדמומיות (האומר שהן עדיין פעילות, קרי הגוף ממשיך להזרים חלבונים לאזור) ניתן להשתמש בלייזר לסגירת כלי הדם בצלקת. בכך אנו מונעים את המשך גדילתה ובהמשך הנפיחות תרד.
  • ישנם צלקות גדולות ורחבות שהפתרון היעיל ביותר בשבילן הוא כריתה של הצלקת ותפירה מחודשת מבפנים, בעזרת חוטים דקים יותר ותפירה טובה יותר.

כאמור הצלקות לא ייעלמו לחלוטין, אין כרגע פתרון שנותן מאה אחוזים של טשטוש, אך הפתרונות הם מספיק יעילים כדי לתת תוצאה טוב . הטשטוש ניראה טוב יותר מן הצלקת המקורית. יש להתייעץ בקשר לטיפול עם הרופאים המוסמכים לכך ובהתאם למצב הצלקת  וסוגה יוחלט על הטיפול היעיל ביותר לטשטוש הצלקת.
מאמרים אחרונים

קישורים
- מדריך לטיפול בכינים
- זכויות בבתי חולים
- כולסטרול
- בריאות ורפואה


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה 2012