איך ועדה רפואית מקבלת החלטה?

וועדה רפואית היא הגוף הקובע את אחוזי הנכות שיקבל אדם שהגיש תביעת נכות בעקבות תאונת עבודה, תאונת דרכים, פציעה וכדומה.

הוועדה הרפואית מורכבת מרופא או רופאים המומחים לתחום הרפואי הרלוונטי לתביעה וממזכיר שתפקידו לרשום את הפרוטוקול, והיא מגישה את מסקנותיה לאחר שהתובע מוסר את תלונותיו ועובר בדיקה רפואית על ידיה.

מה קורה לאחר שהייתם בועדה?


לאחר הבדיקה התובע עוזב את החדר והרופא מוסר למזכיר הוועדה את ממצאיו מהבדיקה הרפואית אותם רושם המזכיר בפרוטוקול. החלטתו של הרופא נקבעת על סמך הבדיקה הרפואית, המסמכים הרפואיים שהוגשו על ידי התובע והתלונות שהשמיע התובע. במקרה שהרופא רואה צורך בכך הוא ישלח את התובע לבדיקות רפואיות נוספות ולאחר קבלת התוצאות הוועדה תגיש את מסקנותיה לרופא הראשי של הביטוח הלאומי, והוא יחליט האם לקבל את החלטות הוועדה. עוד בנושא על התנהלות הועדה הרפואית כאן


יש לדעת שרופאי הוועדה אינם עובדים של המוסד לביטוח לאומי והם אמורים להיות אובייקטיביים. אין להם אינטרס לקבוע לנפגע אחוזי נכות גבוהים או נמוכים. מה שמדריך אותם בקביעת אחוזי הנכות הוא האם הפגיעה ממנה סובל התובע מגבילה את כושר עבודתו ואם כן עד כמה.
קביעת אחוזי נכות על ידי הוועדה


רופאי הוועדה מוסמכים לקבוע את אחוזי הנכות בהתאם לטבלה הקבועה בחוק הביטוח הלאומי. הטבלה מפרטת את כל הפגיעות האפשריות ומחולקת לנושאים לפי איברי הגוף השונים, כאשר לכל איבר ישנן כמה דרגות חומרה אפשריות. כמו כן הוועדה קובעת האם הנכות שנקבעה הינה זמנית או קבועה - להרחבה אתר תקנה מימוש זכויות רפואיות


רופאי הוועדה קובעים מהן הפגיעות הרפואיות מהן סובל התובע ומהי דרגת חומרתן, ומתרגמים אותן לאחוזי נכות בהתאם לטבלה.


טבלת הקביעה לדרגות נכות


מדובר למעשה בספר שלם המפרט את כל סוגי הפגיעות האפשריות. החלק הראשון של הספר עוסק בנפגעי עבודה והוא מחולק לעשרה פרקים כאשר כל פרק עוסק במערכת אחרת של הגוף. למשל, הפרק השישי עוסק בפגיעות וליקויים בראייה והפרק השמיני עוסק בלסתות ושיניים. כל פרק מחולק לתתי נושאים, ורופאי הוועדה בוחרים את הפרק ותת הנושא הרלוונטי לתלונת התובע ולממצאי הוועדה וקובעים את דרגת החומרה. למשל, פגיעה בברך שגורמת לתובע הגבלה בכיפוף הברך עד לזווית של 45 מעלות תזכה את התובע ב-10% נכות, ואילו צלקת בגוף שאינה מפריעה, מכאיבה או מכערת לא תזכה את התובע באחוזי נכות כלל.


לסיכום


מכיוון שהוועדה הרפואית מקבלת את החלטתה על סמך תלונותיו של התובע, המסמכים הרפואיים שיש בידיו ותוצאות הבדיקה הרפואית, הרי שביכולתו של הנפגע להשפיע מהותית על החלטתה. בכל הקשור לבדיקה הרפואית הכדור אינו בידיו, אולם יש לו הזדמנות של דקות אחדות להשמיע את תלונותיו והוא יכול להגיש כל מסמך רפואי שיאשש את הפגיעות מהן הוא סובל.

הטבלה על פיה נקבעים אחוזי הנכות בהתאם לדרגת החומרה של הפגיעה הינה מפורטת מאוד, כך שכל פרט הכי קטן הקשור לפגיעה יכול לשנות את אחוזי הנכות שייקבעו בהפרשים ניכרים.
 
מאמרים אחרונים

קישורים
- זכויות רפואיות


תנאי שימוש

מפת האתר
המוסד לביטוח לאומי ועדה רפואית לקביעת אחוזי נכות וגמלאות