זכויות בבתי חולים

אין אדם במדינה שאינו נזקק לטיפול רפואי זה או אחר, מי יותר ומי פחות ולשם כך בדיוק נחקקו חוק בריאות ממלכתי וחוק זכויות החולה. עם הגיענו לחדר מיון או בית חולים לא תמיד יהיה לנו ברור מה מגיע לנו מתוקף חוק זה,היכן אנו נדרשים להוציא כסך מכיסינו הפרטי  ומהן באמת זכויותינו בחדר מיון או בית חולים, לשם כך, ניתן פה פירוט קצר לנושא זה.

חוק זכויות החולה

החוק תוקן בשנת 1996 והוא מבוסס על ההכרה שכל אזרח באיזשהו שלב יזדקק לשירותיה של מערכת הבריאות. במגילת זכויות החולה מפורטות זכויות החולה וזכויות בבתי חולים. זכויות רפואיות הן עניין חשוב מאין כמותו והן נועדו להגן על החולה. למה הכוונה? כשאנו נפגשים עם רופא המשפחה או כל רופא אחר אנו חושפים בפניו את חיינו האישיים והפרטיים כמו גם את גופינו.

מדובר על מערכת יחסים רגישה ביותר בין המטפל למטופל ולכן נוצר הצורך בזכויות אשר יכבדו את החולה ולא ייווצרו מצבים בלתי חוקיים ובלתי מוסריים כלפיו. לפי חוק זכויות החולה כל אדם הזקוק לטיפול רפואי יקבל אותו ללא הבדלים במוצא, מין ורקע בריאותי. כמו כן, ניתנת הזכות לחולה להחליט אם הוא רוצה לקבל טיפול, מי ייתן לו את הטיפול, ותסופק לו כל האינפורמציה הרלוונטית על מנת שיוכל להגיע להחלטה נכונה הנושא.

זכויות בבתי חולים – טיפול ראשוני

לא תמיד, אבל ישנם מקרים בהם קופות החולים יממנו את הבדיקה בחדר המיון ואת ההגעה אליו באמצעות אמבולנס. כל אזרח ואזרח בארץ מורשה וזכאי לכך במקרים אלה:

במקרים בהם הפנה אתכם רופא לבית החולים, מקרים בהם אושפזתם גם אם רופא לא הפנה אתכם, במקרים בהם נפגעתם בעת שהותכם במקום העבודה , במקרים בהם נפצעתם בתאונת דרכים, תלמידי בית- ספר אשר נפגעו במהלך שהותם במוסד הלימודי ואנשים שנפגעו בשל סיבות כגון- מחלת סרטן, חדירתו של גוף זר לעין, סיסטיק פיברוזיס, צירי לידה, אי ספיקת כליות, שבר, פריקה של כתף או מרפק, מחלת המופיליה, תקיפה מינית, תינוק הסובל מחום מאוד גבוה, אלימות במשפחה, שאיפת גוף זר לדרכי הנשימה, אדם שאמבולנס פינה אותו ממקום ציבורי בשל אירוע לא צפוי ועוד מקרים דחופים.

מטופל אשר פנה אל חדר המיון בין השעות אחת בלילה לשש בבוקר , בית החולים יחייב אותו אך ורק באגרת מיון והיה וסיבת הגעתו לבית החולים הייתה מוצדקת.

זכויות בבתי חולים – מימון נסיעות

ישנם מקרים בהם תהיה השתתפות בהוצאות ההגעה לבית החולים: חולים במחלות אונקולוגיות ובאי ספיקת כליות כרונית אשר הגיעו בתחבורה ציבורית אל בית החולים, יקבלו החזר מלא על הנסיעה. מי שהגיע ברכב פרטי או אמבולנס יקבל החזר של מחצית מההוצאות. במקרה והמטופל הגיע אל בית החולים באמבולנס, הוא יקבל החזר מלא והיה ונזקק לאשפוז, אם נמצא לנכון לא לאשפזו, יקבל מחצית מן הסכום.

זכויות בבתי חולים – ניתוחים

במסגרת סל שירותי הבריאות כלולים שירותים שונים בהם  ביקור במרפאות, אשפוז בבית החולים בשל הצורך באבחון, ייעוץ או טיפול, בדיקות מעבדה, רפואה גרעינית, טיפולים לנשים בהריון וגם כמובן ניתוחים. בין הניתוחים הממומנים נמצאים גם ניתוחי השתלות איברים ושחזורים פלסטיים. עם זאת, ישנם שירותים אשר אינם נמצאים בסל הבריאות ולכן קופות החולים מציאות תוכניות ביטוח בריאות משלים.

ביטוח משלים מעניק זכויות אשר אינן קיימות בביטוח הרגיל כגון ניתוחם והשתלות בחו"ל וכן השתתפות בניתוחים פלסטיים, תחום שהולך וגדל בשנים האחרונות. מדובר על ניתוחים שאינם מצילי חיים ואינם מחויבי המציאות אלא ניתוחים אותם רוצה לעצמו המבוטח מסיבות אסתטיות. כדאי לברר עם קופת החולים גם מהו יחסה לניתוחים אלקטיביים ( ניתוחים שאינם דחופים ).


מאמרים אחרונים

קישורים
- מימוש זכויות רפואיות
- תיירות מרפא בישראל
- בריאות הנפש
- רפואה זמינה בסופר פארם
- אנרגיה סולארית


תנאי שימוש

מפת האתר
זכויות בבתי חולים - כנסת צעירה 2011