זכויות החולה

לעולם אין לדעת מה צופן העתיד ומה יילד יום  ולא פעם מוצאים אנו את עצמינו עם ילד קודח מחום גבוה או עם ההורים הקשישים או בשל כל סיבה אחרת בחדר המיון של בית החולים, מצב מלחיץ לכל הדעות. במצבים אלה, אין לנו זמן להתעסק עם חוקים וזכויות ולכן רצוי לדעת מראש מהן זכויות החולה על כל צרה שלא תבוא.

מהו חוק זכויות החולה?

בשנת 1996 אישרה מליאת הכנסת את חוק זכויות החולה. החוק נועד להסדיר את היחסים בין המטופל הנזקק לטיפול רפואי לבין הרופאים אשר אמונים על הטיפול בו ושאר אנשי הצוות הרפואי. חוק זכויות החולה נוגע בעיקר  לנורמות התנהגות אשר קשורות לזכויותיו של המטופל והוא מחייב את כל העוסקים בתחום ללא יוצא מן הכלל כאשר האינטרסים של המטופל עומדים לנגד עיניו.

לפי החוק, אין המטופל חייו להיות בעל ידע רפואי כלשהו על מנת להיות שותף בטיפול בו ביחד עם הצוות הרפואי והחוק רואה בכל חולה אדם תבוני אשר יכול וצריך לדאוג לקבל יחס רפואי הולם בהתאם למצבו. החוק קובע את זכויותיו של החולה ומבקש לדאוג לפרטיותו ולכבודו.

מנהלי המוסדות הרפואיים השונים אמורים על פי חוק זה למנות אדם שכל תפקידו הוא לדאוג ולהיות אחראי לזכויות החולים כמו גם להתייחס בכובד ראש לתלונות שהם מעלים באם יש כאלו ולטפל בהן. למעשה, המטופל רשאי לפנות גם לוועדה מיוחדת אשר עליה לבדוק את תלונותיו של החולה בכל מה שקשור לטיפול אותו קיבל והקמת וועדה לאיכות ובקרה שתפקידה הוא לבדוק האם המטופלים קיבלו טיפול ראוי ותקין.

חוק זכויות החולה – למה הוא באמת מתכוון?

איסור אפליה

על החולה לקבל טיפול רפואי מתאים ללא אפליה על רקע של גזע, דת, לאום, ארץ מוצא ומין. על החולה לקבל יחס מתחשב ונאות תוך כדי שמירה על פרטיותו וכבודו.

סודיות רפואית

המידע הרפואי על החולה אמור להישמר בסודיות.

שקיפות הטיפול

המטופל אמור לקבל הסברים על אבחון מחלתו, על סוג הטיפול ומטרתו, על סיכויי ההצלחה והסיכונים הכרוכים במתן טיפול, על אלטרנטיבות לטיפול המוצע, והסכמה מתוך רצון חופשי לקבל את הטיפול.

מינוי נציג מטעם החולה וחוות דעת נוספת

והיה למטופל ישנן מגבלות כלשהן, מותר לו למנות מישהו מוסמך מטעמו, להסכים לטיפול הרפואי או לסרב לו. המטופל רשאי להשיג חוות דעת מקצועית נוספת כאשר עליה ישלם בעצמו.

סיכום האשפוז ותיק רפואי

כאשר המטופל ישוחרר מבית החולים יקבל מכתב שחרור המפרט את סיכום ימי האשפוז, תוצאות הבדיקות והאבחונים השונים והנחיות מפורטות לגבי המשך הטיפול מחוץ למסגרת בית החולים. תמורת תשלום יהיה זכאי המטופל לקבל העתק של תיקו הרפואי.

פניות, סיוע ותלונות

בבתי החולים השונים ישנם גם נציבי פניות ציבור המטפלים ברווחתו של החולה ומשפחתו והם גם אלה אשר אמורים לספק הסברים על הזכויות השונות ומסייעים בפתרון בעיות.

סיכום חוק זכויות החולה

בסופו של דבר, מדובר על חוק חשוב ומהותי מאין כמותו הן לחולה והן למשפחתו אשר לעיתים די קרובות מוצאים עצמם חסרי אונים מול הרופאים והצוות הרפואי המטפל ועל אחת כמה וכמה במצבים רפואיים קריטיים שעלולים ליצור בלבול וחרדות באשר למהות הטיפול ולתוצאותיו.

כמובן שאין הכוונה שהחולה לא יכול לסמוך על הטיפול הרפואי אותו הוא מקבל אבל יש ליידע אותו בפרטים ובאופציות העומדות לפניו. חוק זכויות החולה מהווה את הבסיס להתנהלות שבשגרה בבתי החולים וקופות החולים. החוק מעניק בידי החולה זכויות ומטיל על המטפל חובות והכול למען מטרה אחת – לחולה יוענק הטיפול הרפואי המקצועי ביותר תוך כדי שמירה על כבודו, פרטיותו ובריאותו.

למידע נוסף בנושא: מימוש זכויות רפואיות
מאמרים אחרונים

קישורים
- מחלות מין
- קופות חולים ובריאות
- בריאות
- תמי 4


תנאי שימוש

מפת האתר
זכויות חולה - כנסת צעירה