חתונה בחו"ל

ארץ ישראל הינה מדינה יהודית עם אופי דתי באופן יחסי. ישנם מספר חוקים במדינה אשר קשורים בדת. אחד מהם הוא נושא נישואין וגירושין. החוק בישראל קובע כי נישואים וגירושין ייעשו לפי חוקי הדת של אותו האדם. כך יהודי ילך לפי דתו, מוסלמי לפי דתו ונוצר לפי דתו. בישראל אין אפשרות לנישואין אזרחיים.

למעשה כל יהודי אשר רוצה להתחתן חייב לקיים את הטקס היהודי במלואו, בנוכחות רב מסדר הקידושין. טקס הכולל את הברכות השונות, שימת הטבעת ושבירת הכוס בסוף הטקס. אך, לא כולם מעוניינים בטקס זה. כך, החל טרנד של חתונה בחו"ל. החוק מאפשר לאנשים להינשא בחו"ל בנישואין אזרחיים ולאחר שיבתם לארץ להירשם כזוג נשוי לכל דבר.

חתונה אזרחית

חתונה אזרחית היא הליך של רישום פורמאלי כזוג נשוי, לפי החוקים של אותה מדינה. האפשרות של חתונה אזרחית עולה כאשר אנשים לא יכולים להתחתן בישראל מסיבות דתיות שונות או כאשר אינם מעוניינים להינשא לפי הטקס הדתי. אזי הם פונים להינשא בחו"ל, שם עושים חתונה אזרחית. מחקר שבדק נושא זה, מצא כי מחצית מהזוגות אשר מתחתנים בחו"ל הם ישראלים אשר רשומים כיהודים ויכולים להינשא בישראל ללא בעיה. מצבים בהם אי אפשר להתחתן בישראל:


1)    כאשר בני הזוג שייכים לדתות שונות: החוק בישראל מאפשר לזוג להתחתן רק כאשר הם משתייכים לאותה דת. במצבים שבן זוג אחד יהודי והשני מוסלמי או נוצרי, לא יוכלו בני הזוג להתחתן בארץ.
2)    כאשר אחד מבני הזוג לא מסווג כבן דת מוכרת: מצבים אלו נפוצים למשל אצל עולים ממדינות חבר העמים. רובם מוגדרים כלא מסווגים לדת זו או אחרת, לכן, הם אינם יכולים להתחתן בארץ.
3)    ישנם מצבים בהם הדת אוסרת על בני זוג מלהתחתן, אלו מוגדרים על ידי הרבנות כפסולי חיתון. לדוגמא, כאשר מדובר בכהן וגרושה או כהן וגיורת. במצבים אלו הרבנות לא תאפשר את הנישואין.
4)    נישואין של זוגות חד מיניים. נישואין אלו אינם  מותרים בישראל.

עריכת חתונה בחו"ל

כיום, אפשר לערוך חתונה אזרחית בחמישים ואחד מדינות בעולם. טרם הנסיעה צריך להצטייד במסמך של תמצית הרישום ממשרד הפנים. חשוב שבמסמך יהיה כתוב מצב משפחתי ושיהיה מתורגם על ידי נוטריון. בנוסף, יש לקחת גם שתי תמונות, דרכון בתוקף, אישור ממקום העבודה וכרטיסי טיסה של הלוך ושוב.

כל המסמכים צריכים להיות חתומים על ידי נוטריון וכן, חתומים באפוסטיל, חותמת של אישרור בינלאומי. חותמת זו ניתנת במשרד המשפטים, וכן, ישנם בתי משפט השלום אשר נותנים אותה. זהו שירות הניתן בחינם. ישנן מדינות אשר גם מחייבות את בני הזוג להגיש מסמך אישור כשירות משפטית להינשא.

כדי שהחתונה בחו"ל תהיה חוקית לארץ, בני הזוג צריכים לקבל תעודת נישואין מקורית, אישור של הקונסוליה הישראלית וחותמת אפוסטיל.

הרישום בארץ

נישואין אזרחיים אשר התבצעו בחו"ל תקפים בישראל כחלק מהסכמים בינלאומיים שמדינת ישראל חתמה עליהם. וכן, בית המשפט העליון הגיע לפסיקה המאשרת זאת. כאשר חוזרים לארץ צריך לגשת למשרד הפנים, שם יש להציג את תעודת הנישואין וכך, מקבלים תעודת נישואין של הארץ ונרשמים כזוג נשוי, אש זכאי לכל הזכויות של זוג אשר נישא באמצעות הרבנות.

השינוי במעמד האישי של בני הזוג נרשם הן במרשם האוכלוסין והן בתעודות הזהות של בני הזוג. המעמד של הילדים לפי חוקי הדת היהודית  נקבע על פי האם, כך שאם האם יהודייה הילדים נרשמים כיהודים ויוכלו בעתיד להינשא ברבנות.

מאמרים אחרונים

קישורים
- שמלות ערב
- מסיבת רווקות
- זר מתוק
- הסכם ממון
- גישור גירושין


תנאי שימוש

ייעוץ משפטי בחינם | מפת האתר
כנסת צעירה 2011