טיפול בורידים בולטים

ורידים בולטים הם תופעה שכיחה המכונה בשם דליות, אשר נובעת מהצטברות של דם בורידים. הדם לא חוזר ללב כמו שצריך עקב היחלשותם של שסתומי הורידים ולכן הוא מצטבר בהם וזה מתבטא בהופעה של ורידים בולטים מעל עור גופנו.

התופעה שכיחה יותר באזור הרגליים אך לעיתים היא מופיעה גם באזורים אחרים בגופנו ואף באזור הפנים. מבחינה מגדרית התופעה שכיחה יותר בקרב נשים אך היא קיימת גם באחוז לא קטן של גברים.

סימני זיהוי

הסימן החיצוני הבולט ביותר של ורידים בולטים הוא צבעם הכחלחל או סגול כהה. הורידים נראים מנופחים יתר על המידה, מתפתלים ומתפשטים לאזורים נרחבים. מעבר לבעיה האסתטית הנוצרת בעקבות הדליות ישנן גם בעיות רפואיות שונות המגיעות עמן. תחושות של כבדות ברגליים, גירוד באזור הורידים, התכווצויות שרירים, בצקות, דלקת בוורידים הן חלק מהבעיות הרפואיות המלוות את התופעה.

הגורמים לורידים בולטים

גורמים רבים יכולים להשפיע על היווצרותן של ורידים בולטים. כפי שהוזכר לעיל הבעיה נפוצה יותר בקרב נשים, כאשר נשים בהריון בעלות סיכון גבוה יותר. לחצים שונים על הורידים אשר מונעים מזרימה חופשית של הדם יכולים להוביל לתופעה, לחצים אלו יכולים לנבוע מעמידה או ישיבה ממושכת, מאמץ גופני או משקל יתר. גם לגורם התורשתי ישנה השפעה, במידה וישנם קרובי משפחה אשר סובלים מהתופעה הסיכון ללקות בה גדל.

דרכי טיפול

טיפולים רפואיים

ניתוח עירטול וריד -  בניתוח זה מסירים את הורידים הפגועים על ידי ביצוע חתכים באזור הפגוע. טרום הניתוח יש להגיע לידי אבחנה מדויקת של מקור הדליות, בכדי למנוע את חזרתה של התופעה ולהפחית את הסיכון ליצירת נזקים רפואיים כמו פקקת ורידים ופצעי עור מזהמים.
טיפול בלייזר תוך ורידי – בטיפול זה מכניסים סיב לייזר דרך חתך זעיר בעור ובאמצעות חימום משטיחים ומכווצים את הוריד הבולט עד שנעלם. טיפול זה מוגבל ומתאים רק לנימים בגודל ועומק מסויים.
טיפול בגלי רדיו תוך ורידי -  הליך זה דומה לטיפול בלייזר תוך ורידי רק שכאן הטיפול נעצה באמצעות החדרה של סיב רדיו זעיר באמצעותו נשלחים תדרי רדיו אל הוריד הפגוע ומסירים אותו. היתרון בטיפול זה הוא האפשרות לפקח על טמפרטורת הסיב ובכך פוחת הסיכון לפתח תופעות לוואי שונות כמו כתמי פיגמנטציה ושטפי דם.
סקלרותרפיה – בטיפול זה מזריקים באמצעות מחט עדינה חומר אשר ממיס את הוריד וגורם להעלמתו. הטיפול מיידי וניתן לטיפול  בכל סוגי הדליות.
סקלרותרפית קצף – טיפול הנועד לשימוש בעיקר בורידים גדולים במיוחד בו מזריקים אל הוריד הפגוע חומר דמוי קצף שסותם וממיס אותו. הטיפול מתבצע דרך מכשיר האולטרסאונד שמנחה את הרופא במדויק לעבר האזור הפגוע. טיפול זה בדומה לקודמו ניתן לטיפול בכל סוגי הדליות ואורך זמן קצר.

שינוי אורח חיים

מעבר לטיפולים שהרפואה המסורתית מציעה לנו אנו יכולים לנהל אורח חיים אשר יכול לסייע לנו להתמודד עם התופעה. עלינו להימנע מעמידה או ישיבה ממושכת אשר לוחצת על הורידים ומונעת מעבר דם תקין. רצוי גם לבצע פעילות גופנית מבוקרת לשם שחרור הרגליים ולהקפיד על תזונה נכונה בכדי להפחית במשקל על מנת לשחרר קצת מהלחץ על הורידים. בנוסף, מומלץ להשתמש בגרביים אלסטיות מיוחדות אשר מסייעות בזרימה תקינה של הדם ומונעות החמרה של המצב.


מאמרים אחרונים

קישורים
- דיאטה
- העלמת צלקות
- טיפול בכינים
- כולסטרול


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה 2012