ייעוץ משפטי בחינם

פורומים של אתרים משפטיים

במרבית המקרים אדם אינו בטוח במאת האחוזים כי עומדת לו עילת תביעה על פי דין. רוב משרדי עורכי הדין גובים סכומי כסף סמליים בעבור פגישות פרונטליות ראשוניות של הכוונה וייעוץ. יחד עם זאת, משרדי עורכי דין רבים אף מפעילים אתרי אינטרנט, במסגרתם הם מנהלים פורומים משפטיים בתחומי עיסוקם. הפורום יכול לשמש לכל אדם פלטפורמה חינמית לקבלת ייעוץ והכוונה ראשוניים. מלבד העובדה שעסקינן בפורומים חינמיים, הרי שיתרון נוסף הטמון בהם הוא בכך שהגולש יכול לעלות את המקרה הספציפי שלו באופן אנונימי ולקבל עצות ללא התחייבות ותוך שמירה על פרטיותו.
העצות שניתנות במסגרת הפורום ניתנות על ידי עורכי דין המתמחים בתחומם, כך שבמידה ונסיבות המקרה שיפורטו על ידי הגולש יובילו לסברה כי עומדת לו עילת תביעה, התשובה שתינתן לו תיהיה לפנות למשרד עורכי דין על מנת לפתוח תיק ולהתחיל בהליכים. יתר על כן, ייתכן שבנוסף לעצת פתיחת התיק, כאמור, יימסרו לגולש הנחיות כיצד עליו לנהוג לפני פתיחת ההליכים (איסוף מסמכים, השגת אישורים וכדומה).

פרו בונו

משמעות המונח "פרו בונו" היא לטובת הציבור (מקור המונח הוא בשפה הלטינית, אך הוא אומץ על ידי המשפט הישראלי). השירות שניתן לציבור במסגרת הפרו בונו הוא מתן שירותים מקצועיים ללא כל תמורה, לרבות שירותים משפטיים. המשרדים הגדולים והמובילים בישראל אף הגדילו לעשות והקימו מחלקות שלמות שמטרתן לספק שירות משפטי חינמי.

יתר על כן, סעיף 3(2) לחוק לשכת עורכי הדין, התשכ"א – 1961, קובע את סמכותה של לשכת עורכי הדין להעניק סעדים משפטיים לאוכלוסיות מעוטות יכולת ואמצעים. מכוח סעיף זה הקימה הלשכה את פרוייקט "שכר מצווה", אשר מעניק ליווי משפטי בתחומים אזרחיים מגוונים (כגון: פשיטות רגל, הוצאה לפועל, דיני עבודה, משכנתאות ועוד). הפרוייקט מכיל יותר מאלפיים עורכי ועורכות דין הפועלים בכארבעים וארבעה מרכזי זכויות הפזורים ברחבי המדינה. במסגרת מרכזי זכויות אלו ניתן לאוכלוסיה הנזקקת ייעוץ ראשוני, כאשר בהמשך לכך ייתכן כי יינתן אף ייצוג משפטי חינמי בהליך משפטי שינוהל על ידי עורך דין מוסמך.

קיימים שני מבחנים עיקריים אשר לאורם נבחנת הזכאות לקבל ייעוץ משפטי בחינם מלשכת עורכי הדין – מבחן הרכוש ומבחן ההכנסה. במסגרת מבחן ההכנסה בוחנת הלשכה מהי ההכנסה הכוללת של המשפחה, בהתאם למספר הנפשות שהיא מכילה, כאשר מתחת לרף מסויים מתגבשת הזכאות לקבלת סיוע משפטי. במבחן הרכוש, כשמו כן הוא, בוחנים את כמות וערך הרכוש שקיימים למשפחה, כאשר דירה ומכונית אחת אינם שוללים את הזכאות לקבלת סיוע. מדובר במבחנים מצטברים, כך שאדם שהכנסתו נמוכה מרף ההכנסות שנקבע על ידי הלשכה, אולם הוא מחזיק ברכוש מעל הסכום שנקבע על ידה – זכאותו לקבלת סיוע משפטי חינמי תישלל.

הסנגוריה הציבורית

חוק הסנגוריה הציבורית, התשנ"ו – 1996, הקים את מנגנון הסנגוריה הציבורית בכדי להעניק ייצוג משפטי הולם לעצורים, אסירים, חשודים, מאושפזים בכפייה ונאשמים בהליכים הפליליים (להבדיל מהסיוע המשפטי ממלכתי שניתן על ידי לשכת עורכי הדין, כמפורט לעיל). ישן מספר עילות המזכות אדם לקבל סיוע משפטי חינמי באופן אוטומטי. לגבי נאשמים, למשל, אדם שמואשם בבית משפט מחוזי בעבירה שהעונש בגינה הינו עשר שנות מאסר ומעלה, יהא זכאי להיות מיוצג על ידי עורך דין מהסנגוריה הציבורית. כך גם בנוגע לנאשמים הסובלים מעיוורון, מחלת נפש וכדומה. לעומת זאת, עצירים יהיו זכאים לייצוג של עורך דין פלילי במידה והוגשה נגדם בקשה למעצר עד תום ההליכים, במידה והם קטינים ועוד.

יש לציין כי במקרים נוספים, בהם העבירה המנויה בכתב האישום מונה עונש חמור שאינו עולה על עשר שנים ומצבו הכלכלי של הנאשם הינו רעוע, הסינגור המחוזי או סגנו יחליטו כי הוא זכאי לקבל סיוע.
 


7 טיפים לניהול גירושים מוצלחים

הליך הגירושין איננו הליך פשוט כלל וכלל ולתוצאותיו של הליך זה, השפעות מרחיקות לכת על בני הזוג. לכן, חשוב מאוד להתנהל בהליך הגירושין, בחוכמה ובשיקול דעת על מנת להשיג את המטרות המשפטיות ולסיים את ההליך בצורה קלה כמה שניתן. במאמר זה, 7 טיפים לניהול גירושים מוצלחים.

אלימות במערכת יחסים - שיקום או פרידה?

על סוגי אלימות במשפחה ובין בני זוג - מה נחשב לאלימות, כיצד להתמודד והאם ניתן לשקם את הקשר או שיש להמשיך הלאה
מאמרים אחרונים

קישורים
- הטרדה מינית בעבודה
- מימוש זכויות רפואיות
- נדל"ן


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה 2012