אתרים נבחרים בנושא גדילה והתפתחות ילדים

כל מה שצריך לדעת על ילדים ועבורם

ילדים זה שמחה, כתב שלמה בר בשירו הנפלא. האם הוא התכוון לכל הילדים כולם? במה תלויה השמחה הזו והאם היא מובנת מאליה? גידול ילדים הוא אחת המשימות הקשות והמורכבות ביותר להן נדרש אדם בבגרותו. לא תמיד אנשים חשים את הקושי, שכן לצד האתגר הלא פשוט, ילדים מתגמלים באושר רב.

קושי הוא לא רק הצטברות של מטלות חדשות המופיעות לפתע על סדר היום, כמו האכלה, החתלה, קימה בלילות ועוד. מעבר להכל, מדובר בשינוי משמעותי בחייו של כל אדם וכל זוג, התא המשפחתי שעד לא מזמן הכיל שניים, לפתע מכיל שלושה ולכל צלע צרכים משלה. כידוע, ילדים מגיעים עם הרבה צרכים.

ילדים – משבר בזוגיות

לא אחת, ילדים עלולים להאיץ משבר בזוגיות, בייחוד כאשר מתעוררת תחושה בין בני הזוג שהם מאבדים זה את זה לטובת צרכיו של הילד. האינטימיות נעלמת, הרומנטיקה, יש פחות ופחות זמן בו מבלים יחד. לפתע גם ישנים בשעות שונות רוב הזמן, כי מישהו צריך להיות ער ולהשגיח על הילדים.

זוגות רבים בוחרים להביא ילד לעולם, מתוך רצות להדק את הקשר בניהם וליצור יחד, חיים חדשים. אולם, לרוב התהליך הפוך ונדרשת זוגיות איתנה ובריאה בכדי לעבור כזוג את התקופה הראשונה לאחר הלידה. תקופה זו עלולה להיות מלווה במתחים רבים שלא אחת מעיבים על האושר שהביא עימו הוולד החדש.

התפתחות ילדים

ילדים, או גורי אדם, שונים ממרבית הגורים בקצב התפתחותם. בעוד גוריה של איילה למשל, יכולים תוך דקות ספורות לאחר לידתם לקפץ ולרוץ, תינוקות אדם נותרים חסרי אונים חודשים ארוכים. הסיבה לכך היא כי ילדים נולדים עם שליש מגודל המוח שמאפיין אדם בוגר. בשלב הלידה, במוחם של ילדים בעיקר תאים אפורים והתפתחות הקישוריות בניהם והחומר הלבן מתרחשת רק בהמשך.

בחודשים הראשונים לחייו מוח התינוק מתפתח בקצב מאוד מהיר ודורש חלבונים רבים, אותם הוא מקבל מחלב האם. דבר נוסף וחשוב שמקבלים ילדים מחלב אימם, הוא הנוגדנים שלה, שמספקים לו את ההגנה הטובה ביותר מבחינת מערכת החיסון.

השנים הראשונות לחייהם של ילדים הן שנים מאוד חשובות, במהלכן נבנים כל היסודות של האדם הבוגר שהם יגדלו להיות. בשנים אלו מגבשים ילדים את תחושות הביטחון שלהם, את היכולת להרגיע את עצמם, לקבל את הרע לצד הטוב, לגלות הבדלים ולהפריד בין עצמם, לבין האחר. התפתחות האדם לא נפסקת כל עוד הוא חיי, אך לשנים הראשונות בחייהם של ילדים משמעות והשפעה רבה על עיצוב אישיותם. בסמוך לתחילת הלימודים בבית הספר, לעיתים מתגלים ליקויי למידה שונים ואיבחונם המהיר יכול לאפשר טיפול מתאים.

מתי ילדים מתבגרים?

ילדים מתבגרים תמיד, בכל עת, בכל דרך, אך אין שלב בו ניתן להסתכל על ילד ולומר שעד רגע זה הוא היה ילד וכעת הוא בוגר. שלבי ההתפתחות וההתבגרות הם אותם שלבים, בהם כל פעם בתחום אחר, ילדים לוקחים אחריות והוריהם סומכים עליהם. בהתחלה הם ילכו לשירותים לבד, יתלבשו לבד, יסדרו בכוחות עצמם את התיק לבית הספר, יחצו לבד את הכביש ויום אחד, יחליטו שהם בוגרים מספיק בכדי לגור לבד.

מידע רב נוסף ניתן למצוא בגננת - אינדקס תינוקות
מאמרים אחרונים

קישורים

- ביטוח בריאות
- חיתולים למבוגרים
- הדברה
- אימון אישי


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה של אתרים נבחרים ברשת האינטרנט בנושא התפתחות ילדים, גדילה תקינה, משחקים לילדים, אתרים לילדים, הורמון גדילה, בעיות גדילה, התבגרות ועוד.