המלחמה בכולסטרול גבוה

 

המלחמה שלנו בכולסטרול גבוה פולשת לכל תחומי החיים, שמירה על רמת כולסטרול נמוכה מחייבת בניית תכניות תזונה נכונות הכוללות הפחתה במוצרים כגון בשר אדום או גבינות שמנות, ביצוע פעילות גופנית תדירה והימנעות מעישון.
אז מהו בעצם כולסטרול? מהם השפעותיו המסוכנות? והאם כדי להסתמך רק על התרופות החדשות להורדת רמת הכולסטרול בגוף? שווה לעשות בדיקה.

להרחבה ולמידע מקיף אנחנו ממליצים על פורטל כולסטרול

בוחרים בכולסטרול הטוב

בגוף שלנו קיימים שני סוגי כולסטרול, ה-HDL, שהוא הכולסטרול הטוב וה-LDL, הכולסטרול הרע.
לשני סוגי הכולסטרול יש מעטפת חלבונית- הליפופרוטאין, שונה, אופי המעטפת קובע אם הוא ייספג בדפנות העורקים ויחסום אותם באיטיות (LDL).
תהליך זה  עשוי לגרום להתפתחות של טרשת עורקים ולהתפתחות של מחלות לב והתקפי לב.

אולם הכולסטרול הטוב ה-HDL, הוא בעל מעטפת שמאפשרת לו לזרום בעורקים ללא הפרעה, לכן בכל בדיקת כולסטרול שנעשה, לא נתמקד אך ורק ברע, אלא נמדוד גם את הטוב.

כ-70% מייצור הכולסטרול מתבצע בכבד וכ-30% מגיע ממזונות שונים שאנו צורכים. התרופות שפותחו בשנים האחרונות נותנות מענה לשני המקורות השונים, חלקן מדכאות את ייצור הכולסטרול בכבד, בעוד אחרות פועלות להורדת הספיגה שלו בכלי הדם. עקב השיעור הגבוה של ייצור הכולסטרול בכבד לעומת הכולסטרול שמגיע ממזון, ישנה השפעה רבה לתורשה בקביעת רמת הכולסטרול בגוף. 

לא עוברים את ה-130

בדיקות תקופתיות למדידת רמת הכולסטרול בדם עשויות לסייע לנו לזהות בהקדם האפשרי רמת כולסטרול גבוהה. ההמלצה היא לבצע בדיקה כל מספר שנים וכאשר קיימת בעיית כולסטרול מומלץ לעשות מעקבים דחופים יותר.

במהלך הבדיקות נמדדת רמת הכולסטרול הרע, כאשר מתחת לרמה של 100 מ"ל לד"ל דם נחשבת לטובה. רמת כולסטרול רע של מעל ל-130 מ"ל הינה מסוכנת ומחייבת התחל טיפול, אם בשינוי אורחות החיים ואם במתן תרופות. במידה והרמה גבוהה מ-160, מדובר ברמה גבוהה ומסוכנת המחייבת טיפול דחוף. רמת הכולסטרול הטוב הרצויה היא 35 מ"ל ומעלה.

תרופות להורדת כולסטרול, למי זה טוב?

הצלחתן של הסטטינים, התרופות להורדת הכולסטרול, שהחלו לצבור פופולאריות עצומה במהלך השנים האחרונות בקרב הקהילה הרפואית, הביאו לכך שרופאים רבים מחלקים אותן בקלות רבה יחסית.
למרות פרסומים שונים על תופעות לוואי שעשויות להיגרם לאחוז קטן מהמשתמשים בתרופה, ההערכה היא שהתרופה עשויה לסייע רבות למרבית האוכלוסייה. התרופות השונות כגון, סימוביל, ליפידל וליפיטור, מסייעות הן בדיכוי ייצור הכולסטרול בגוף והן בהקטנת הספיגה שלו בגוף.

עבור אנשים רבים גם שמירה על אורח חיים בריא לא מבטיחה רמת כולסטרול נמוכה, ולכן הן נדרשים לקחת את התרופה באופן קבוע ללא כל קשר לאורח החיים שהם מנהלים. אולם, למרות שתרופות אלה עשויות להוריד עד כ-40% מרמת הכולסטרול בגוף, חוזרים ומדגישים הרופאים את החשיבות בניהול אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה וביצוע פעילות ספורטיבית.

לא על תרופות בלבד- שינוי אורח החיים להורדת הכולסטרול

שמירה על אורח חיים בריא ודיאטה מאוזנת הם מרכיבים הכרחיים לשמירה על בריאות תקינה, ללא קשר לתרופות הניתנות לנו. שמירה על אורח חיים בריא מחלקת לשלושה חלקים עיקריים:

1. הכולסטרול במזון שאנו מכניסים לגוף הוא כמעט שליש מאחוז הכולסטרול בגוף, להוריד את צריכת המזונות עתירי השומן, כגון ביצים, בשר אדום וגבינות שונות ולצרוך יותר מזונות בריאים העשירים בסיבים תזונתיים.

2. בקרב הקהילה הרפואית קיים קונצנזוס בקשר לתרומה של פעילות ספורטיבית עקבית לסיוע בשמירה על רמת כולסטרול נמוכה.

3. הימנעות מעישון עשויה להיות קריטית במיוחד לבעלי הכולסטרול הגבוה. מחקרים טוענים כי יש קשר ישיר בין הסיכוי ללקות בהתקף לב במידה ומדובר במעשן קבוע בעל רמת כולסטרול גבוהה.
מאמרים אחרונים

קישורים
- קופות חולים
- הדברה


תנאי שימוש

מפת האתר
כולסטרול - המלחמה בכולסטרול גבוה - הורדת כולסטרול