לחצני מצוקה


כל אחד מאתנו חשוף מדי יום למצבים שעלולים להפוך למצבי חירום ואשר בגינם נזדקק לעזרה דחופה. יחד עם זאת ישנן אוכלוסיות וקבוצות גיל אשר רגישות יותר למצבי חירום כמו ילדים, חולים או קשישים.

כאשר אנו נמצאים במצב חירום וזקוקים לסיוע, למהירות התגובה ישנה חשיבות עצומה, בין אם מדובר בחולה לב אשר חש כאבים בחזה ועד לקשיש אשר נפל וזקוק לעזרה.

כיום ישנם פתרונות טכנולוגיים אשר נותנים לנו את תחושת הביטחון והידיעה כי בכל מקרה בו נקלע למצב מצוקה, העזרה תגיע במהירות. אחד מהפתרונות האלו הם לחצני מצוקה ויש כמה קבוצות אוכלוסייה אשר משתמשות בפתרון זה כדרך להזעיק עזרה של אמבולנס או משטרה.

לחצן מצוקה - למי הוא מיועד?

אכלוסיה אחת אשר משתמשת בפתרון של לחצני מצוקה היא אכלוסיה של חולי לב. אנשים אשר עברו אירוע לב או שנמצאים בקבוצת סיכון ללקות באירוע לב, מרגישים פעמים רבות צורך להיות תחת השגחה וזקוקים לדרך שתאפשר להם להזעיק עזרה, בכל מקרה בו אינם חשים בטוב או חווים סימפטומים המעידים על אירוע לב.

לחצני מצוקה משרתים גם אכלוסיה גדולה מאוד של בני גיל הזהב - קשישים, בייחוד כאלו המתגוררים בגפם. קשישים שהגיעו לגיל השלישי מתמודדים עם בעיות בריאותיות הקשורות לגיל, נוטים לתאונות קטנות בבית שעלולות לגרום לנפילה או פציעות ולמרבה הצער עלולים להפוך למטרה נוחה לפושעים ולהפוך קורבן לתקיפות, פריצות ושוד.

סוגי לחצני מצוקה ואפשרויות מימון

רבים מבין אוכלוסיות אלו זכאים עקב מצבם גם לגמלת סיעוד מהביטוח הלאומי במסגרת חוק הסיעוד. גמלת סיעוד מאפשרת למקבליה לבחור בין מספר שירותים ובניהם גם שירות של לחצן מצוקה, אותו יקבלו בתמורה לרבע שעה מסך השעות השבועיות להן הם זכאים במסגרת הגמלה.
גם לאילו שאינם זכאים לגמלת סיעוד עומדים גופים כמו יד שרה אשר מפעילה מוקד מצוקה משלה ואינה גובה תשלום על הפעלתו, אך יש לשלם עבור התקנת הלחצן, עבור סוללות ולהפקיד פיקדון.

אפשרות נוספת לרכישת לחצן מצוקה היא דרך חברות פרטיות, כאשר כל חברה אחראית על התקנת הלחצן והפעלת מוקד אליו מגיעות אותות המצוקה מהלחצנים. המחיר ללחצן מצוקה משתנה בין חברה לחברה ותלוי בסוג הלחצן אותו רוכשים, כאשר לחצן סטנדרטי עולה לרוב כ- 100 שקלים עבור התקנה ועוד כ- 70 שקלים בכל חודש.

כיום ניתן לבחור מבין מגוון סוגים של לחצני מצוקה, כאשר אחד הסוגים הנפוצים והפופולאריים ביותר הוא לחצן נייד אותו ניתן לשאת על הגוף כמו לחצן בדמות שעון יד, צמיד או שרשרת וגם לחצן בתוך טלפון נייד. לחצן מסוג כזה מאפשר לאדם הנושא אותו להזעיק עזרה מכל מקום בו הוא נמצא והוא הופך אפקטיבי במיוחד במקרים של נפילה ופציעה שלאחריה לא ניתן לזוז.

במרבית הלחצנים המותקנים בתוך שעון יד או בטלפון נייד, לאחר הלחיצה על הכפתור נפתח קשר טלפוני ישיר ואוטומטי עם מוקד מצוקה, אשר אינו דורש מגע ומאפשר שיחה עם מוקדן עד להגעת העזרה. חלק מלחצני המצוקה אף עמידים במים וכך מאפשרים נשיאה שלהם גם במקלחת, בה יכולות לקרות לא מעט תאונות. לחצנים אחרים מחייגים לאחר הלחיצה עליהם לשלושה מספרים אשר נקבעו מראש, מה שמאפשר להזעיק גם בני משפחה אשר מתגוררים בקרבת מקום. 

בלחצנים פשוטים יותר לאחר קבלת אות מצוקה ינסה מוקדן להתקשר אל הבית ממנו התקבלה האות ובמידה ולא תתקבל תשובה, תישלח ניידת סיור. לפני שרוכשים לחצן מצוקה חשוב לוודא מהן הפונקציות שהוא כולל וכמובן חשוב להתאים את הלחצן לקשיש, שכן לחצן משוכלל מאוד יהיה לא אפקטיבי לקשיש אשר יתקשה לתפעל אותו.
מאמרים אחרונים

קישורים
- ביטוח סיעודי
- ביטוח בריאות
- קלנועית
- בית אבות


תנאי שימוש

מפת האתר
לחצני מצוקה - תחושת בטחון לך ולבני משפחתך