מחלת הסרטן

היא נחשבת ל"מחלת כל המחלות", ובמקרים רבים אנשים נמנעים, באופן מודע, מלהגיד את שמה- הכינוי "המחלה" מחליף אותו תחת זאת. למעשה, אין המדובר במחלה ספציפית אחת, אלא כשם כללי למספר רב של מחלות ומצבים רפואיים ייחודיים. הכוונה, כמובן, היא למחלת הסרטן הקטלנית.

בישראל, קיימים כיום כ-150,000 חולי סרטן בדרגות שונות, רובם בגילאים מאוחרים. אם זה לא מספיק, הרי שמדי שנה נוספים כ-20,000 חולים חדשים לרשימה. מתוכם נפטרים כ-11,000 חולים מדי שנה. למעשה, אין המדובר בבעיה מקומית: בעולם, כ7.6 מיליון איש נפטרים מסרטן מדי שנה (מספר הגדול מאוכלוסיית מדינת ישראל). למידע נוסף - מחלת הסרטן באתר oncology

לפני שנבין כיצד ניתן להקטין את המספרים האלה, חשוב להבין ברמה הכללית עם מה אנו מתמודדים.

על הסרטן

סרטן, כאמור, מתייחס למספר רב של מחלות בעלות מאפיין משותף אחד: בכולן, קיימת חלוקה לא מבוקרת של תאים בגוף האדם, תהיה הסיבה לכך אשר תהיה. תאים אלה מצטברים בגוף האדם, דבר אשר יוצר גידול ממאיר, אשר עלול להגיע אל איזורים אחרים בגוף (גרורות).

יש להבדיל בין שני מושגי יסוד, בהקשר הזה. גידולים שפירים הינם גידולים אשר אינם שולחים גרורות לאיזורים אחרים בגוף, אלא מתמקדים באיזור מסוים אחד ובאיברים הקרובים לו. גידול ממאיר כן מתפשט לרקמות סמוכות, ולכן נוטה להיות קטלני יותר.

סוגי הסרטן השונים

כמעט בלתי אפשרי למנות פה את כלל המחלות המזוהות עם הסרטן. על קצה המזלג, ניתן למנות את סרטן הריאות, סרטן השד, סרטן הדם (לוקמיה), סרון הלימפומה, סרטן בלוטת התריס, סרטן עור (בעיקר מלנומה וקרצינומה), סרטן צוואר הרחם, סרטן בלוטת הערמונית, סרטן המעי הגס- והרשימה עוד ארוכה.

הגורמים למחלת הסרטן

לשינויים הגנטיים במבנהו של התא, אשר אחראים למחלת הסרטן, מביאים מספר גורמים. מחלוקת נפוצה בקרב רופאים נוגעת להשפעת הגנטיקה על הסרטן. במילים אחרות: האם הסרטן הוא פועל יוצא של היסטוריית המחלה במשפחה, או שמא הוא נגרם רק עקב הגורמים הסביבתיים? גם כיום, לא קיימת בנמצא תשובה חד משמעית לשאלה הזו.

חשיפה לחומר מסרטן, בין אם כימי ובין אם פיזיקלי (קרני רנטגן, חומרים רדיואקטיביים ועוד), מביאה למקרי סרטן רבים. יחד עם זאת, חשוב לציין כי אין עוד ביכולתו של האדם למפות את כלל החומרים המסרטנים בסביבה, בעוד אחרים מוטלים בספק.

במקרים אחרים, סרטן נגרם עקב נגיף מסוג מסוים- אם כי גם את הקשר הזה קשה להוכיח. נגיף הפפילומה, למשל, מזוהה כמעט תמיד עם סרטן צוואר הרחם, ויקוס אפשטיין בר מביא ללימפומת ברקיט, וכן הלאה.

האם סרטן בהכרח מביא למוות?

הפקטור המרכזי בשאלת ההתמודדות עם מחלת הסרטן נוגע למועד גילוייה. כידוע, מדע הרפואה מתקדם מאד מדי שנה, ואחוזי ההצלחה של הטיפולים השונים עולים עם הזמן.

יחד עם זאת, סרטן אשר מתגלה בשלב מאוחר יחסית אינו ניתן לריפוי בשום אופן, והוא יביא כמעט בהכרח למוות עקב תסמיניו הרבים.

הדרכים לטיפול במחלת הסרטן

ניתן לטפל בסרטן במספר דרכים, אם כי לא פעם הטיפול מתמקד בעיקר בהקלת הסימפטומים של המחלה. טיפול כירורגי לכריתת האיבר הנגוע, אשר ניתן בשלבים הראשונים של המחלה, עשוי להביא לניצחון עליה, והוא הנפוץ ביותר. הטיפול הכירורגי יעיל בעיקר בגידולים סרטנים ממוקדי איבר, ולאחריו ייתכן שהאיבר לא יוכל להתקיים עוד.

טיפול בקרינה מונע מהחולה את הניתוח או כריתת האיברים, ויעיל ביותר במקרים מסוימים. בתהליך זה, מביאה הקרינה לנזק גנטי לתא, ול"התאבדות" שלהם.

בד בבד עם הטיפול בקרינה, ניצב לא פעם הטיפול הכימותרפי, כלומר, טיפול באמצעות תרופות. התכשירים הללו מערערים את מבני התאים, ובכך הופכים אותם לפגיעים הרבה יותר עבור הקרינה. חשוב לזכור כי טיפול שכזה כולל בתוכו לא מעט תופעות לוואי, דוגמת צריבות, הקאות, ירידה בתפקוד מח העצם ועוד.

מידע נוסף:

זכויות חולי סרטן
מאמרים אחרונים

קישורים
- זכויות החולה
- ביטוח בריאות
- זכויות בבתי חולים
- בריאות


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה 2011