מיחזור בקבוקים

במשך שנים רבות רדף האדם אחר האפשרות לייצר חומר סינטטי שיסייע בכל התחומים, למן אחסון ועד ביגוד. כיום לאחר שהפלסטיק הפך קל להשגה, דומה שהוא חדר לכל פינה בחיינו. המקרר מלא באריזות מזון מפלסטיק בתקווה שאינו חודר לתוך המזון עצמו, הבגדים מלאים סיבי פוליאסטר, הצעצועים שילדינו פוגשים עשויים כמעט כולם מפלסטיק זול, אלא אם כן הם בגן אנתרופוסופי ואלה רק מעט דוגמאות.

ובעצם מה רע בזה, למה לא? השאלה נכונה, אכן הבעיה העיקרית אינה בשימוש בפלסטיק אלא בגמר השימוש בו, זהו חומר שמתכלה בצורה איטית ביותר ובינתיים הוא חונק את כוכב הלכת שלנו. לשם כך, האנושות החלה במיחזור בקבוקים ומיכלי משקה על מנת לצמצם את כמויות הפלסטיק.

היקף הבעיה

הפתרון לכך הינו פשוט לכאורה, מיחזור, ישנן מערכות שלמות שנועדו לקלוט את הפלסטיק הנזרק ולעשות בו שימוש מחדש. אלא שזה נכון רק בתיאוריה, בפועל היקף מיחזור הפלסטיק במדינה כולל חלק לא גדול במיוחד ממגוון מוצרי הפלסטיק. הכוונה בעיקר לבקבוקי שתייה וגם קצת למיכלים של חומרי ניקיון, אולם חלק גדול מהפלסטיק נזרק ללא ביקורת לאשפה, שם הוא ממשיך ללוות אותנו במשך שנים ארוכות תוך כדי גרימת נזקים חמורים לסביבה וניצול של שטח גדול.

הסיבה לכל זאת היא חוסר מודעות הן מצד הרשויות והן מצד התושבים, וזו גורמת להיעדר דרישה למיחזור  וחוסר היערכות מתאימה לקליטת סוגי הפלסטיק השונים.

מיחזור בקבוקים? בלבול רב

גם החלק שכבר קיימת כלפיו מודעות למיחזור בקבוקי פלסטיק ומיכלים אחרים, אינו מגיע במלואו למיחזור. המדינה מנסה להחדיר את המודעות אליו דרך חוק הפיקדון, אך זה נתפס כעוד מס דרקוני על מוצרי צריכה כיון שאינו נאכף כראוי על רשתות המזון שאינן מקבלות את הבקבוקים בקלות.

מלבד זאת קיים בלבול רב בנוגע לסוג הבקבוקים שניתנים למיחזור, האם אלו רק בקבוקי משקה או גם מיכלי ניקוי ומה בנוגע לבקבוקים צבעוניים, האם ניתן למחזר אותם. בפחי המיחזור קיימים תאים המותאמים לפקקים אשר מספקים תירוץ לעצלנים שלא לפנות כלל לכיוון זה כדי לא לעמוד ולהפריד כל בקבוק מפקקו בפני עצמו.

הסרת ספיקות

בכדי למנוע ולו במקצת את מצעד האיוולת הלזה נשיב כאן על כמה מהשאלות הנפוצות.

מה ממחזרים:

כל מיכל העשוי פלסטיק ויש לו פקק ראוי למיחזור, בין אם זה מרכך כביסה או שוקו ואפילו קטשופ.
אלה שאוהבים את האותיות הקטנות יכולים לשים לב לסימונים שבתחתית המיכלים, אם הבקבוק מסומן בספרה 1 הוא מיוצר מחומר המכונה PET, הספרה 2 מציינת שהוא מיוצר מ- HDPE והספרה 4 מייצגת את החומר הקרוי LDPE. כל אלו סימונים לחומרים שחברות המיחזור ערוכות להתמודד איתם. אך גם אם הושלכו חומרים בסימוני 3 (PVC), ו- 5 (PP), לא נורא, מערכת המיון של מפעלי המיחזור תפלוט אותם.

חובה להסיר פקקים?

ממש לא, הדרישה הזו שייכת להיסטוריה וכיום ב- 2010 מכונות המיחזור מתמודדות לבד עם הפקקים ואפילו עדיף להשאיר אותם מוברגים לטובת המיון האוטומטי.

מה עם בקבוקים צבעוניים?

כאן מדובר רק בהעדפה של החברה למיחזור שיכולה לעשות שימוש רב יותר בפלסטיק שקוף שאינו מוגבל בשימוש לעומת פלסטיק בצבע מסוים שהשימוש החוזר בו מוגבל לאותו צבע, אולם כל הצבעים יזכו למיחזור הוגן.

האם רצוי שהצרכן הממחזר יתאמץ למעוך בקבוקים?

מקובל בעולם המיחזור שמעיכת הבקבוקים תורמת יותר לאיכות הסביבה, אך למעשה תרומתו העיקרית היא למפעל המיחזור שהקטנת נפח הבקבוקים מסייעת לו בחיסכון של מקום. מצד שני יש גם יתרון להשאיר את הבקבוק גדול כדי שהוא יתפוס מקום בבית וימריץ את בעליו לפח המיחזור.

עוד בנושא: מיחזור בקבוקים
מאמרים אחרונים

קישורים
- אנרגיה מתחדשת


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה של אתרי כלכלה נבחרים ברשת האינטרנט - YoungKnesset.org.il