מסחר בניירות ערךהנפקת ניירות ערך ומכירתם היא אחד הכלים החשובים בשוק, המשמש חברות ומדינות לצורך גיוס כספים מהמגזר הציבורי והפרטי.
גם עבורנו המשקיעים הקטנים, היכרות מעמיקה עם אפשרויות ההשקעה שלנו במניות, אגח"ים ואופציות, תסייע לנו בניהול תיק השקעות מאוזן.

היכרות עם שוק ההון בישראל ובחו"ל חשובה גם עבור אנשים שלא מתעסקים באופן קבוע עם תיק ההשקעות שלהם.
במקרים בהם הכסף שלנו מנוהל על ידי בית השקעות, קופות גמל ואפילו קרנות פנסיה או קרנות נאמנות, עלינו להתעניין ולהבין מה באמת עושים עם הכסף שלנו ובאילו ניירות ערך הוא משוקע, במידה ולא נעשה זאת אנו עשויים לגלות שגם אנשי המקצוע עשויים להיות פזיזים כאשר לא מדובר בחסכונות הפנסיה שלהם.

אפיקי השקעה

אופי תיק ההשקעות שלנו נקבע על פי מספר משתנים כגון רמת הסיכון שאנו מוכנים לקחת, נזילות הכסף שבידנו וגם הזמן שאנו יכולים להשקיע והידע שיש ברשותנו.

ההשקעות הפשוטות ביותר הן פיקדונות שונים שמציע לנו הבנק לרוב בתשואות שנתיות שלא עוברות בהרבה את אחוז האינפלציה השנתי.
במידה ואנחנו רוצים להעלות את רף הסיכון וליהנות מתשואות גבוהות יש לנו מספר אפשרויות:

 • הנפקת או מכירת מניות הן בעצם מכירת חלק מהבעלות בחברה לצורך גיוס כספים. אנחנו המשקיעים יכולים להרוויח ממכירת המנייה בערך גבוה יותר או מדיבידנדים (תגמולים במזומן) שהחברה מחלקת לבעלי המניות.

  השקעה ישירה במניות, כלומר רכישתן בבורסה, עשויה במקרים רבים להיות בעלת סיכון רב, במיוחד ככל שהחברה פחות יציבה וההשקעה היא לטווח קצר.

  לכן ישנם מספר נוסף של אפיקי השקעה המפזרים את הסיכון:

  1.    קרנות נאמנות מפזרות את ההשקעה במספר אפיקים, חלקם סולידיים (בהתאם לאופי הקרן), כאשר גודל המרכיב המנייתי מכתיב את אופי הסיכון. אנו יכולים להשקיע בקרנות נאמנותו על פי התיק שהקרן מציעה. החיסרון בקרנות הנאמנות הוא דמי הניהול שמתקזזים מהרווחים ומורידים באופן משמעותי את התשואה.

  2.    תעודות סל מאגדות בתוכן השקעות המפוזרות במספר מניות מתחום מסוים, כך שלמעשה אנו לא מסתמכים על  ביצועים של מנייה בודדה, אלא על התחום כולו. המשקיע לא צריך לבצע תחקיר ולהכיר כל אחת מהמניות, אלא את התחום באופן כללי.
   
 • אג"חים (אגרות חוב) נחשבים לאפיק השקעה בטוח וסולידי, אולם כפי שגילנו בעקבות המשבר האחרון, גם אג"ח של חברות גדולות הוא לא בטוח לחלוטין.

  אגחי"ם הם דרך נוספת של חברות ומדינות לגייס כספים, אולם בניגוד למניות לא מדובר ברכישת חלקים מהחברה. אגרות החוב מונפקות לציבור כאשר תאריך פקיעתן ידוע וגם הריבית שיקבל המשקיע. חלק מאגרות החוב הן סחירות ולכן מושפעות גם מהביקוש אליהן בבורסה.

  גובה התשואה של אגרות החוב נקבע על פי הסיכון שהחברה לא תצליח להחזיר את הכספים (סיכון גבוה- רווח נמוך ולהיפך). מדד זה נקבע על ידי חברות דירוג מקצועיות שמטרתן להעריך את אמינות ויציבות החברה או המדינה.
   
 • אופציות הן אפשרויות עתידיות לרכישת ניירות ערך, המשקיע רוכש את האופציה לרכוש מנייה במחיר נקוב ובזמן ידוע. השקעה באופציות דורשת מעקב יומיומי וידע נרחב בשוק ההון, אולם היא עשויה להניב תשואות גבוהות מאוד.מאמרים אחרונים

קישורים
- העברת חשבון בנק


תנאי שימוש

מפת האתר
מסחר בניירות ערך - מניות, קרנות נאמנות, תעודות סל, אג"ח ואופציות