מסחר בסחורותשוק האנרגיה, המתכות התעשייתיות, מוצרי היסוד בתחום החקלאות וסחורות נוספות הם בין המרכיבים המרכזיים בתעשייה המערבית. בהתאם לכך קיימות גם אופציות רבות ומגוונות עבור מסחר בסחורות שונות.

שוק הסחורות הוא שוק מגוון מאוד המציע אופציות שונות בעלות מאפיינים שונים.
תחום האנרגיה לדוגמא פורח בזמני צמיחה ושגשוג, בניגוד לשוק הזהב, אליו בורחים המשקיעים בזמני משבר ומיתון.

מטרת מסחר בסחורות היא לנבא את הביקוש העולמי לסחורה בה משקיעים ולקצור רווחים מעליית מחירה בשוק העולמי. שווי הסחורות נקבע על ידי מרכזי סחר באירופה ובארצות הברית.

יש לציין כי אחד המשתנים המשפיעים ביותר על מסחר בסחורות הוא ההשפעות הבינלאומיות על ערך הסחורות, לדוגמה מתיחות שכוללת את אחת מיצרניות הנפט במזרח התיכון, עלולה לגרור את הספקולנטים להשקיע בנפט מתוך תקווה שהביקוש אליו יגבר.

איך משקיעים בסחורות?

מהבחינה הטכנית מסחר בסחורות אינו מסובך, במידה ולדעתך מחירי האורז הולכים להרקיע שחקים ואתה מחליט להשקיע בקניית אורז, לא תצטרך לסחוב מהאוטו שקי אורז כבדים ולאכסן אותם במזווה.

המסחר מתבצע על ידי אופציות וחוזים עתידיים, כלומר הסוחר משקיע בסחורה המבוקשת ומנבא שערכה יעלה עד לתאריך מסוים. בתאריך היעד  "מוכר" המשקיע את הסחורה ומקבל את השווי הכספי הנוכחי של הסחורה.

אנחנו המשקיעים הקטנים, יכולים להשקיע דרך ברוקר, בדרכים עקיפות יותר, על ידי רכישה מניות בבורסה של חברות המשקיעות בסחורה מסוימת או במגוון סחורות וכך ליהנות מרווחים מיידיים יותר.

מסחר בסחורות - סיכונים

שוק הסחורות אינו בנוי ממקשה אחת. מוצרי חקלאות כגון אורז, קפה ושמן לא מתנהגים בהכרח בדומה למוצרי אנרגיה כגון נפט ופחם או מתכות יקרות כמו הזהב. לכן יש לבחון את כל אחד מהשווקים האלו באופן פרטני ולהבין את המאפיינים שלו.

זהב- במהלך המשבר הכלכלי האחרון עלה ערכה של המתכת היוקרתית בצורה דרסטית. הזהב נחשב לסחורה יציבה שהביקוש אליה יישמר בטווח הרחוק. חשוב מכך הזהב אינו חומר גלם משמעותי עבור התעשייה ולכן מיתון או האטה שייפגעו באופן משמעותי בסחורות אחרות, עשויים דווקא לחזק את הזהב.

נפט- הוא תחום השקעה פופולארי מאוד ובעל תנודתיות גבוהה, שערכו נקבע על ידי משתנים רבים במערכת הכלכלית והפוליטית העולמית. טרם פריצת המשבר העולמי האחרון, בתקופת הצמיחה והפריחה התעשייתית, הגיע ערכו ל-140 דולר לחבית נפט, אך לאחר פרוץ המשבר וההבנה כי התעשייה העולמית תתכווץ באופן משמעותי, נפל ערכה של חבית לאזור ה-40 דולר.

אחד המאפיינים המרכזיים במסחר בנפט הוא מגוון המשתנים שעשויים להשפיע עליו, למרות ניסיונות עולמיים למנוע משברים ולאזן את מחירי הנפט, על ידי הקמת ארגון גג עולמי (אופ"ק), עדיין מתקשות המעצמות לשלוט במסחר.

הכלים לניבוי נכון של תנודות השוק

כל מה שצריך לדעת כדי להצליח בתחום מסחר בסחורות הוא העתיד.
בגלל שידיעת העתיד אינה אפשרית, עלינו לצבור כמה שיותר אינפורמציה על הגורמים שעשויים להשפיע על שווי הסחורות.

הגורמים עשויים להיות פוליטיים, כלכליים או טכנולוגיים. דוגמא לכך ניתן לראות מהאולימפיאדה האחרונה שהתקיימה בבייג'ין, הסינים עסקו בקדחתנות בבניית מתקנים תוך שימוש בכמויות עצומות של פלדה, כתוצאה מכך עלו מחירי הפלדה באופן דרסטי.

מרכיבים אחרים שעשויים להשפיע על המסחר הם פיתוחים טכנולוגיים בתחומים שונים ומשתנים הקשורים במסחר עצמו.
מאמרים אחרונים

קישורים
- ניהול תיק השקעות
- המרת מטבעות


תנאי שימוש

מפת האתר
מסחר בסחורות - מסחר במתכות, אנרגיה וחקלאות