ניהול סיכונים

ניהול סיכונים, על ההיבטים הרבים של התחום הניהולי הזה, הוא מושג שצריך להיות מוכר לכל מנהל או בעל עסק במציאות העסקית שקיימת כיום. מדובר על מקצוע בפני עצמו בעולם הניהול, מקצוע שמגן על עסקים מפני טעויות ומקרים בלתי צפויים שעשויים לפגוע ברווחים או בהתנהלות הארגון ומתן דרכים יעילות להתמודד ולהכיר את הסיכונים שקיימים בכל מהלך ופעילות עסקית.

ישנם ענפים שחייבים לבצע ניהול סיכונים ספציפי מטעמים רגולטורים או חוקיים, כמו חברות ביטוח, בנקים, חברות ציבוריות, גופים ממשלתיים ואחרים, אך כל עסק וארגון רצוי שיבצע ניהול סיכונים שמתאים לפעילותו גם ללא חיוב חוקי או דרישה רשמית אחרת.

כאשר ארגון בוחן יישום של תהליך ניהול סיכונים כלשהו, בין אם תהליך כולל ומקיף, ספציפי  לפעילות אחת או בחינת סיכונים מסוימים בלבד (ניהול סיכונים משפטיים למשל) עליו להחליט כיצד לנהוג: האם לקבל ייעוץ עסקי מגוף חיצוני מקצועי ומתמחה, לבצע את התהליך על ידי מנהלים פנימיים או להכניס מנהל סיכונים כשכיר מלא לארגון.

כמו כן ישנם משתנים נוספים כמו שיטות ניהול סיכונים אפשריות, כלים כמותיים וממוחשבים לסיוע בתהליך ועוד.

מה מוגדר כסיכון ומה זה ניהול סיכונים

בתחום הניהולי של ניהול הסיכונים מגדירים סיכון ככל מקרה או אירוע, מתוך הארגון או חיצוני לו, שמשפיע על השגת היעדים או על התנהלות הארגון. כל שינוי במטרות שנקבעו לארגון או לפעילות עסקית מסוימת יוגדר כסיכון. ישנם כמה סוגי סיכונים שעסק או ארגון יכול להיתקל בהם, וכאמור, ניתן לבצע ניהול סיכונים לכלל התרחישים או רק לסוג מסוים.

  • סיכונים פיננסיים (אשראי, מצב השוק, נזילות, השקעות)
  • סיכונים תפעוליים
  • סיכונים אסטרטגיים
  • סיכונים משפטיים (תביעות, חוזים ועוד)

חשוב להבין כי ניהול סיכונים הוא תהליך מורכב שכולל כמה שלבים ולא מדובר רק על הערכת הסיכונים שיש לארגון או לפעילות עסקית כלשהי, הערכה או סקר של הסיכונים הוא השלב הראשון כמובן אך אסור להסתפק רק בו כי צריך כמובן לדעת להתכונן לכל סיכון ולבטל אותו מראש או להיות מוכנים אליו מבחינת עמידה במטרות וביעדים למרות המכשול האפשרי. לדוגמא, אם יבוצע בארגון סקר סיכונים משפטיים שימצא ליקויים או סיכון אפשרי של תביעות, חשוב מאוד להמשיך את התהליך ולהבין את מקור הבעיה וכיצד להתמודד איתה בבחינת שינוי חוזים ופירוט משפטי-מסחרי נכון ללקוחות ולעובדים.

מה זה נותן לעסק

ביצוע של ניהול סיכונים בכל צורה שהיא כרוך כמובן בהוצאות, אך בהסתכלות רחבה ונכונה מדובר על הוצאה חשובה וחיובית שתתרום רבות לקידום העסק ושמירה על רווחיו ופעילותו. תהליך ניהול סיכונים כולל ומקצועי יתרום לעסק או לארגון בכמה היבטים:

  • עמידה והתאמה לדרישות החוק והרגולוציה אם קיימים כאלו על הענף. עמידה בדרישות החוק מבחינת ניהול סיכונים תקטין את הסיכונים המשפטיים ואת האפשרות לפגיעה בלקוחות.
  • שמירה על יעדים, ניהול סיכונים מאפשר לזהות מראש מקרים מסוכנים לעסק ונותן כלי מצוין למנהלים בארגון להגדיר את רמת הסיכון בכל פעילות ושמירה על רווחיות או החזר השקעה טובים.
  • ניהול יעיל יותר, בעזרת ניהול סיכונים הארגון יכול להקצות את משאביו בצורה יעילה יותר על פי רמת הסיכון בכל פעילות.
  • להשיג את השוק, ניהול סיכונים יעיל בעזרת מומחים יכול לזהות הזדמנויות עסקיות טובות בשוק ולאפשר לארגון לנצל את המצב לטובתו.

ניהול סיכונים מתלווה לתהליך יעוץ ארגוני ובעולם עסקי עמוס באי וודאות וסיכונים מגוונים מאוד, ניהול סיכונים יעיל ומקצועי יעזור מאוד בשמירה על יעדי הארגון והשגת כיוונים חדשים בצורה יעילה ובטוחה ככל שניתן.
מאמרים אחרונים

קישורים
- נדל"ן
- מסחר בניירות ערך
- ניהול תיק השקעות
- משכנתא הפוכה
- ליסינג
- משכנתא חוץ בנקאית


תנאי שימוש

מפת האתר
ניהול סיכונים - כנסת צעירה - Youngknesset.org.il