נשירת שיער

השיער הינו סיב העשוי מחלבון שנקרא קרטין, ממינרלים כמו אבץ, צורן, ברזל וכלור ומויטמינים כמו ויטמין A  וויטמין B. השיער צומח מתוך זקיק שבשכבת הדרמיס דרך שכבת האפידרמיס שבעור. הקרטין אחראי על איכות השיער. מעט קרטין יניב שיער דק וחלש.

לשיער ישנה מחזוריות קבועה המתקיימת בשלושה שלבים. שלב הצמיחה, שלב המנוחה ושלב הצמיחה מחדש.

שלב הצמיחה אורך כחמש שנים בממוצע ובו צומחות השערות בתוך הזקיקים. בשלב הבא מפסיקים הזקיקים להעניק לשערה את הויטמינים, החלבונים והמינראלים להם היא זקוקה ואין לה ברירה אלא לצאת החוצה מתוך הזקיק, שלב זה אורך כמספר ימים. בשלב האחרון, שלב הצמיחה מחדש, הזקיקים חוזרים להעניק את הנחוץ לשערה ושערה חדשה מתחילה לצמוח מתחת לשערה הקיימת ודוחפת אותה החוצה מהזקיק עד שהיא נושרת.

לכל אדם נושרות שיערות באופן טבעי, בין חמישים למאה שערות כל יום. קיימות סיבות רבות להופעת נשירת שיער בקרב נשים וגברים. במאמר זה ננסה באדיבות אתר נשירת שיער - hair.org.il להביא את הסיבות והפתרונות האפשריים לתופעת נשירת שיער בקרב גברים ונשים.

נשירת שיער- סיבות

הסיבה הנפוצה ביותר לנשירת שיער, הן אצל גברים והן אצל נשים, היא גנטית - הורמונאלית.

הורמון בשם DHT, שנוצר לאחר גיל ההתבגרות, נקלט בזקיקי השיער ועל ידי תגובה אוטואימונית שגויה מחסל את הזקיקים. אצל נשים הורמון זה מתגבר בהגיען לגיל המעבר. הורמון זה מזהה את זקיקי השיער בטעות כגורם זר ותוקף אותם. תקופת צמיחת השיער מתקצרת, תקופת המנוחה מתארכת והשיער גדל דק וחלש עד שאינו גדל כלל.

DHT הוא הגורם העיקרי להופעת נשירת שיער אצל גברים, ההתקרחות הטיפוסית מאופיינת בהופעת שיער דליל באזור הרקות והמצח וכן התחלה של התקרחות באזור קודקוד הראש. שני אזורי ההתקרחות נפגשים בסופו של דבר עד לתוצאה של קרחת. סיבות נוספות שיכולות לגרום לדילול השיער הם שינוי פיזי קיצוני בגוף כמו לאחר מחלה קשה, תזונה לקויה חסרת ויטמינים ומינראלים החיוניים לצמיחת השיער, או לאחר מתח רב ולחץ.                                       

אצל נשים ההתקרחות מפוזרת על פני הראש וגורמת למראה שיער דליל. סיבות נוספות להופעת נשירת שיער בקרב נשים הינן נטילת גלולות נגד הריון, וסת שופעת, ניתוח משמעותי או לאחר לידה.

נשירת שיער- דרכי טיפול

למרות שהסיבה העיקרית לנשירת שיער היא גנטית ניתן למנוע נשירה, לעצור אותה ואפילו לגרום לצמיחה מחודשת של השיער. הסיכוי לתוצאות טובות תלוי בשלב בו מתחילים את הטיפול, ככל שמתחילים מוקדם ישנו סיכוי גבוה יותר להפיכת תהליך הנשירה.

ישנם טיפולים מקומיים ותרופתיים, השתלות שיער, שימוש בויטמינים, תוספי מזון ועד תוספות שיער, השתלות שיער ופאות. ידועות שתי שיטות יעילות ומוכחות מדעית לפתרון בעיית נשירת שיער והן: הפחתת כמות הורמון הDHT, ושיפור איכות מחזוריות צמיחת השיער. הדרך המומלצת ביותר היא שילוב בין שתי השיטות. מצד אחד טיפול בשורש הבעיה, זהו הטיפול בהורמון הDHT, ותוצאות מהירות יותר בזכות מחזוריות שיער יעילה יותר.

השיטה הראשונה, הפחתת הורמון הDHT יכולה להפחית את הרס הזקיקים של השיער ולמנוע נשירה. בשיטה השנייה מנסים להאריך את השלב הצמיחה, לקצר את שלב המנוחה וכך השיער יהיה יותר זמן בתהליכי צמיחה ויגדל איכותי וחזק יותר. גישה נוספת לטיפול בהתקרחות או נשירת שיער היא חסימה של אתרי קליטת ההורמונים על זקיקי השיער.

כך מגיעים לאותה תוצאה של השיטה הראשונה שהוזכרה קודם אך לא פוגעים במהלך ההורמונאלי של הגוף. בשיטה זו פועלים באמצעות תרופות, תכשירים קוסמטיים ותוספי תזונה מתאימים. כיום, ממליצים לשלב בין כל השיטות בכדי להגיע לפתרון הטוב ביותר.
מאמרים אחרונים

קישורים
- מימוש זכויות רפואיות
- בריאות הנפש - פסיכולוג או פסיכיאטר
- בריאות ורפואה
- גמלת סיעוד
- תיירות מרפא


תנאי שימוש

זכויות החולה | תמי 4 | מפת האתר
כנסת צעירה