על סרטן המעי הגס

על סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הינה אחת ממחלות הסרטן הקשות והנפוצות ביותר בעולם המערבי בכלל ובארץ ישראל בפרט. המחלה כוללת גידולים המתפתחים במעי הגס, בתוספתן או בחלחולת (הרקטום) ללא הבדל בשכיחותם בין גברים לנשים. תסמיני המחלה כמעט ואינם מורגשים ולכן עלולים להתגלות בשלבים מאוחרים מידי לכן קיימת חשיבות רבה לנושא איבחון מוקדם של סרטן המעי הגס אשר יכול להציל ב- 90% מן המקרים. בדיקות שיגרתיות וקיום אורח חיים בריא יכולים לעזור באיבחון מהיר ומוקדם של המחלה או למנוע את היווצרותה.

הגורמים לסרטן המעי הגס

הגידול הסרטני מתפתח כאשר התאים מתחלקים בקצב מהיר יחסית לנורמה. במידה והתאים מתחלקים ומתרבים אך שומרים על המתאם הגנטי נוצר פוליפ- גידול שפיר שאינו סרטני, אך אם התאים מתרבים ובנוסף גם עוברים שינוי גנטי (מוטציה) הם עלולים להפוך לגידול ממאיר. גם גידולים שפירים עלולים עם הזמן להפוך לגידולים ממאירים, לחדור אל המעי הגס ולשלוח גרורות לאיברים נוספים כגון בלוטות הלימפה או הכבד.

קבוצות הסיכון

נמצא קשר הדוק בין אורח חיים לקוי לבין הופעתו של סרטן המעי הגס. אנשים במשקל עודף, מעשנים או צורכים אלכוהול באופן מוגבר נמצאים בקבוצת סיכון לחלות במחלה זו. עם העלייה בגיל כך עולה גם הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ולכן חשוב כבר מגיל 50 ומעלה לקיים בדיקות מניעתיות באופן עקבי. קירבה משפחתית גם היא מצביעה על רמת סיכון גבוה משאר האוכלוסיה וב- 15% מן המקרים נמצאו גורמים תורשתיים.

תסמינים מוקדמים

מספר תסמינים להם כדאי לשים לב: • דימום בצואה- דם בצואה יכול להצביע על התפתחות גידולים סרטניים במעי הגס. • שינויים ביציאות- עצירות או שילשולים הנמשכים לאורך זמן, יציאות שאינן מביאות לריקון מלא וכן תחושות בטן לא נעימות, נפיחות, כאבי בטן וכדומה. • עייפות כללית- כתוצאה מהדימום ומהתפתחות הגידולים הממאירים מופיעות תוחשות של עייפות כללית בלתי מוסברת וחולשה. • ירידה במשקל- ירידה לא מוסברת במשקל בזמן קצר יחסית.

מניעה

קיימת חשיבות מירבית לאבחון מוקדם של המחלה ולמניעתה. שמירה על אורח חיים בריא המשלב בין תזונה נכונה נטולת שומן ובשר אדום לבין פעילות גופנית מורידים את הסיכוילהתפרצות המחלה. הימנעות מעישון, אלכוהול ואוכל רווי שומן או כולסטרול יכולים לשפר את איכות החיים לאורח זמן ולמנוע התפרצויות של מחלות רבות ביניהם סרטן המעי הגס. תשומת לב לשינויים המתחוללים בגופינו וביצוע הבדיקות המניעתיות (דם בצואה וקולונסקופיה) באופן עקבי יכולים להביא לאבחון מוקדם של הגידולים ולטיפול מהיר ויעיל.

טיפול

בעת גילוי של גידולים באיזור המעי מבצעים ניתוח להסרת הגידול, טיפולי הקרנות או טיפולים כימותרפיים המחסלים את הגידול ומונעים את חזרתו. במקרים חמורים הניתוחים מורכבים יותר וכוללים הסרה של המעי או חלקים ממנו. סוג הטיפול תלוי בשלבי המחלה- ככל שהאבחון מוקדם יותר כך סוג הטיפול קל יותר.


מאמרים אחרונים

קישורים
- גיל הזהב
- אימון אישי
- חיתולים למבוגרים
- נשירת שיער


תנאי שימוש

ביטוח בריאות | ביטוח סיעודי | מפת האתר
מידע על סרטן המעי הגס בישראל ובעולם