מהו פירוק חברה?

פירוק חברה

לאחרונה, במסגרת גל הסדרי החוב בקרב חברות ציבוריות בישראל, אנו שומעים הרבה את המונח פירוק חברה.

המשמעות של פירוק חברה די ברורה מהמילים עצמן, אך בפועל זהו מונח הטומן בחובו נהלים שונים, אפשרויות שונות ומורכבות עסקית ומשפטית, כמובן שזהו מצב שאף חברה לא רוצה להגיע אליו ומשמעותו שלילית באופן כללי, אך חשוב להכיר את הנושא.

פירוק חברות הוא נושא הנכלל בדיני חברות מבחינת משפטית בישראל, כאשר חלק זה של החוק דן באפשרויות "לסיום" חייה של חברה עסקית, עקב חובות, כישלון עסקי, רצון הבעלים וכן הלאה.

יש להבין כי פירוק חברה יוצר מצב בו החברה חדלה מלהתקיים כישות משפטית נפרדת ועצמאית, הקשרים בין חברי החברה (בעליה) לחברה ובינם לבין עצמם מתבטלים והחברה חדלה להתקיים.

מטרת הפירוק

כאשר חברה נקלעת לקשיים יש כמה אפיקים שניתן לפנות אליהם, אחד הוא הקפאת הליכים או הגנה מפני נושים, הליך המקפיא את מצב החברה בנקודת זמן מסוימת ומאפשר לה זמן מסוים להתארגנות וניסיון לתהליך הבראה שמהותו חזרה לצמיחה והחזר חובות.

אפיק נוסף והרבה יותר "סופי" במהותו הוא פירוק חברה, כאן אין עצירה לצורך הבראה, אין מתן זמן נוסף למנהלי החברה לפעילויות עסקיות נוספות, אין הסדרי חוב לפריסת תשלומים וכיוצא באלו – החברה הולכת לפירוק ולסגירת הפעילות.

המטרה של הליך משפטי לפירוק חברה היא בעיקרה למקסם את נכסי החברה לטובת נושיה – הכוונה היא לניצול מירבי ומהיר של הנכסים של החברה, משאביה הכלכליים וכיוצא באלו לצורך כיסוי החלק הגדול ביותר שניתן מחובותיה לנושים השונים – עובדים, בנקים, ספקים, לקוחות וכן הלאה.

סיבות פירוק חברות

ברוב כמעט מוחלט של המקרים בהקשר של פירוק חברה הסיבה לפירוק כהליך משפטי היא חדלות פירעון (מה שנקרא פשיטת רגל עבור חייב פרטי).

החברה אינה יכולה לעמוד בהתחייבויותיה כלפי גורמים שונים, בהיעדר אפשרויות אחרות כגון הקפאת הליכים או הסדרי חוב, נכנסים להליך פירוק על מנת להחזיר כמה שיותר מהחובות. סיבה נוספת היא פירוק חברה עקב סכסוך בעלים זה עם זה או אי רצון של הבעלים להמשיך להפעיל את החברה.

אפשר לבצע הליך פירוק גם באופן "חיובי", קרי מתוקף רצון של הבעלים וגם ללא היקלעות למשבר או קושי כלכלי.

פרטים טכניים

ככל שהחברה קטנה יותר וכל שהסיבות להליך פירוק החברה קרובות יותר להיות פירוק מרצון, כך קל יותר לנהל את התהליך.

כך, ההליך עבור עסק קטן שבו בעלים יחיד ואשר מבקש לפרק את החברה מרצון הינו פשוט ומהיר, לעומת זאת הליך פירוק של חברה ציבורית גדולה, עם בעלי מניות רבים, נושים רבים ונכסים מגוונים הוא מורכב ועשוי לקחת גם כמה שנים.

בחברה פרטית קטנה שאינה חדלת פירעון הבעלים יכול למנות את עצמו למפרק לטובת מימוש הנכסים, בחברות גדולות שהגיעו לחדלות פירעון, בית המשפט או גורם מוסכם המייצג את הנושים ממנים מפרק (לרוב עורך דין / רואה חשבון מומחה בתחום) אשר אמון על מימוש נכסי החברה והחזר מקסימום החובות לנושים.

פעולות נדרשות עבור פירוק חברה שהגיעה לחדלות פירעון כוללות למשל: כינוס אסיפה כללית של בעלי המניות, כינוס אסיפת נושים, החלטות פירוק ומינוי מפרק רשמי, פרסום פרטי אסיפת הנושים, פרסום דו"ח דירקטוריון החברה לנושים אודות נכסי החברה, הודעה לרשם החברות על מינוי המפרק, מימוש נכסים והחזר חובות בהתאם לכללים ולסדרי עדיפויות משפטיים, הגשת דו"ח פירוק חברה לרשם החברות שנה אחרי הפירוק או בכל שנה אם התהליך נמשך מעל שנה.

בכל מקרה הליך של פירוק חברה הינו מורכב ודורש פעולות רשמיות מסוימות. מומלץ מאוד לבצע את ההליך בליווי של עורך דין המתמחה בתחום, גם עבור פירוק מרצון של חברות קטנות ובוודאי שעבור חברות גדולות ופירוקים מורכבים.


מאמרים אחרונים

קישורים
- ייעוץ משפטי בחינם
- יעוץ עסקי
- השקעות
- מענה עסקי


תנאי שימוש

מפת האתר