פסוריאזיס

התקבל באדיבות אתר פסוריאזיס

השאיפה של האדם למראה חיצוני אסתטי מביאה לאינספור נסיונות לשפר את הרושם החיצוני בכל דרך אפשרית. לכן, כשפגם כלשהו מופיע, נגרמת לא פעם פאניקה רבתי, ורצון להיפטר מהבעיה מוקדם ככל שניתן. העור, על סיבוכיו השונים, בולט לעיני כל- ולכן מהווה גורם עיקרי לחשש מפגמים אסתטיים ורפואיים שונים.

פסוריאזיס (או בעברית: "ספחת") היא אחת ממחלות העור המרכזיות. היא תוקפת כ-3% מהאוכלוסייה, ובאה לידי ביטוי בצורה של רבדים עוריים מכוסים קשקשת, בצבע אדום/סגול לא מחמיא כלל. אם לוקחים בחשבון את העובדה שהופעתם של אלה מלווה לא פעם גם בכאבים שונים, מבינים עד כמה החשש ממנה מתגבר ככל שהשנים עוברות.

בקצרה: מהי פסוריאזיס?

את הביטוי החיצוני של מחלת הפסוריאזיס תיארנו כבר. מדוע זה קורה? ובכן, הגורם העיקרי להופעת הרבדים על פני העור נוגע לקצב הגידול של תאי העור. כאשר האחרון עולה על הקצב הנורמלי, גוף האדם אינו מסוגל "לנקות" אותם, והם נשארים על פני העור.

קיימים מספר סוגים של פסוריאזיס, אשר כל אחד מהם נבדל ממשנהו בצורת הפגם, באיזורים בהם הוא מופיע ועוד. הסוג הנפוץ ביותר הוא פלאק, אשר מופיע בעיקר בקרקפת, במפרקים ובציפורניים. פסוריאזיס אינברסה נפוצה גם היא, ומופיעה בעיקר בבית השחי, בטבור או באיזור המפשעה. וכמובן שישנם עוד מינים שונים של פסוריאיזס.

חשוב לציין כי הופעת הפסוריאזיס על פני העור אינה מבטיחה את הישארותם עליו. מצד שני, גם אם הטיפולים השונים סייעו להעלמת הפגם החיצוני (כפי שנתאר בהמשך), קיימת סבירות לא נמוכה כלל שהמחלה תשוב ותתפרץ.

הגורמים למחלת הפסוריאזיס

גם היום, קיימת מחלוקת בין מומחים בתחום לגבי הסיבות להתפרצותה של מחלת הספחת, או לכל הפחות לגבי הגורם המכריע ביותר.

בין הגורמים אשר נהוג לחשוב שיש קשר בינם לבין התפרצותה של המחלה, ניתן למנות גורמים גנטיים, כשלים בקיבה או במערכת העיכול, צריכה מוגברת של אלכוהול או שומנים מן הצומח, מצבי לחץ ועוד.

אוכלוסיות הסיכון של המחלה

פסוריאזיס מתפרצת לרוב באחת משתי תקופות זמן עיקריות: הראשונה היא החל משנות ה-20 של האדם ועד לתחילת שנות ה-30. השנייה היא בשנים 50-60. עם זאת, לא מן הנמנע כי המחלה תופיע בכל גיל אחר. אגב, בגילאי הילדות, המחלה היא אינדיקטור לא מעודד כלל להימצאותה של מחלה אחרת, לרוב חמורה יותר מאשר הפסוריאזיס.

מחקרים שונים שנערכו בנושא הראו כי כמעט ולא קיים הבדל בין גברים ונשים, ושתי האוכלוסיות הרחבות הללו הן בעלות אחוזי סיכון דומים לחלות במחלה. לעומת זאת, מוצא האדם מהווה גורם משפיע, כפי שתעיד העובדה שאנשים ממוצא אירופאי נוטים לרוב לחלות במחלה.

ההשלכות של מחלת הפסוריאזיס

לא פעם (ליתר דיוק: באחד מכל עשרה מקרים), מחלת הפסוריאזיס באה יחד עם דלקת פרקים פסוריאטית, אשר תסמיניה חורגים בהרבה מאשר הפגמים האסתטיים: כאבים, קשיים בתנועה, פגיעה באיברים שונים ועוד.

הימצאותה של המחלה בגוף האדם מגבירה את הסיכון לחלות במחלות שונות בתכלית (דוגמת סוכרת, משקל עודף ויתר לחץ דם), אשר השלכותיהן הרסניות עבור האדם.

מעבר לכל אלה, הידרדרות מראיהו של האדם מביאים לא פעם לירידה בביטחון העצמי ובתפקוד, כך שלא פעם הוא מפתח נטייה להתבודד ולהסתגר בביתו מחמת הבושה.

דרכי הטיפול

אז איך ניתן להתמודד עם מחלת הפסוריאזיס? החדשות הרעות הן שכמעט תמיד לא ניתן לנצח את המחלה לחלוטין. אולם, ישנם לא מעט תכשירים רפואיים ותרופות אשר מקלות מאד על התסמינים השונים של המחלה, ומשפרים לאין ערוך את מראהו של העור.

גם פעילות ספורטיבית מבוקרת ובחירה באורח חיים "רגוע" עשויים למנוע מהמחלה להתפרץ כלל, או לכל הפחות להקל על חומרתה.

קופות החולים בישראל מציעות מגוון טיפולים כגון פוטותרפיה ונופשוני שיזוף בים המלח למבוטחיהן ומבוטחותיהן בהתאם לסוג ביטוח הבריאות שברשותם.
מאמרים אחרונים

קישורים
- כולסטרול
- מחלות מין
- נקיון משרדים
- מחשבונים


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה 2011