הבדלים בין טיפול של פסיכולוג לטיפול של פסיכיאטר

פסיכיאטר או פסיכולוג – בחירת הטיפול המתאים לך או ליקיריך

הטיפול בנפש הולך ותופס את מקומו בחיים בעידן המודרני. אם בעבר נהוג היה להכליל את הנזקקים לטיפול נשפי בקטגוריות עם אסוציאציות שליליות, הרי שבתקופתנו, בעיקר לנוכח הלחצים הכלכליים והחיים התובעניים של המאה העשרים, אחוז מהאוכלוסייה הנזקקת לתמיכה נפשית על ידי גורם מקצועי הולך וגודל. מה מתאים למי, פסיכולוג או פסיכיאטר?

שיטות הטיפול של הפסיכולוגים הולכות ומתעשרות כתוצאה מאינספור טיפולים שניתנו, מחקרים אודות שיטות טיפול שונות, והתפתחות כללית של ענף הפסיכולוגיה בכלל. ומנגד, תרופות רבות וחדשות, הכוללות בתוכן את התרופות החדשניות מקבוצת SSRI ורבות אחרות, אותן המדע המודרני מאפשר כתוצאה ממחקרים ופיתוחים רבים בתחום והכרה הולכת ומעמיקה אודות הכימיה האנושית ודרכי עבודתו ופעולתו של המוח, כמשפיע העיקרי על תחושותינו, ומצבנו הנפשי.

כאמור, תחום בריאות הנפש הוא תחום רחב והאפשרויות מגוונות. במאמר זה, נסקור שיטות טיפול פסיכולוגיות, ונשווה בינן לבין שיטות טיפול פסיכיאטריות.

לקבלת חוות דעת מומחה בתחום בריאות הנפש ליחצו: פסיכיאטר

טיפול פסיכולוגי – הדרך הארוכה אל מעמקי הנפש

בשיטת הטיפול הפסיכולוגי המוכרת, על המטפל לשמש עבור המטופל דמות ניטרלית לחלוטין, עליה יוכל לסמוך פן ייפול בדבריו, ויוכל להרגיש פתוח ככול שניתן לחשוף כל פרט אשר יעלה בזיכרונו ועליו יישאל על ידי המטפל וללא חשש. הראשון אשר נקט בשיטה זו היה זיגמונד פרויד, הפסיכולוג היהודי, אשר תבע את מושג וטכניקת "האסוציאציות החופשיות", אשר מטרתה הייתה הצפתן של חוויות וזיכרונות מין העבר אשר ייתכן והביאו למצבים פיזיולוגיים המשפיעים על הנפש.

כפי שצוין בתחילת המאמר, הפסיכולוגיה כפי שאנו מכירים אותה כיום, עברה תהפוכות רבות, מחקרים רבים, והגיעה לתוצאות משמעותיות, ומצליחה לשפר את איכות חייהם של מטופלים רבים ברחבי העולם. מאש ימי פרויד, הונהגו שיטות טיפול חדשניות ומתוחכמות, אשר מצליחות בחלק ניכר מהמקרים להביא לידי החלמת המטופל בין אם הוא סובל מחרדה או דיכאון וכן לשפר את מצבו באופן ניכר.

השיטות הנפוצות כיום בעת מתן טיפול פסיכולוגי הן הפסיכותרפיה האנליטית, המתעמקת בתפיסותיו הערכיות של המטופל, אמונותיו, יחסיו החברתיים, ומאפשרת ניתוח אופי על ידי המטפל. והפסיכותרפיה הדינאמית, בהן מבצע המטפל שיחות עם המטופל אודות כל מחשבה העולה בראשו של המטופל, ובכך בונה תבנית אופי המאפשרת הבנה מעמיקה של הדחפים המובילים את המטופל בביצוע פעולותיו והסקת מסקנותיו במשך היום יום.

השיטה ההתנהגותית היא השיטה הפופולארית ביותר בטיפולים פסיכולוגיים במדינות המערב, כאשר בשיטה זו עובד המטפל בשיטה של גירוי ותגובה המבוססת על מחקריו של החוקר הרוסי פבלוב, אשר הגיע למסקנה כי גירוי נכון ייצור את האינסטינקט הצפוי, ועל ידי צפייה ואבחון האינסטינקטים על ידי המטפל יידע להעניק לו את הטיפול הנכון ובעת הצורך להכווין עבור השינוי החשיבתי שינוי תפיסת העולם.

טיפול פסיכיאטרי – הדרך הקצרה לשגרה

השוני המהותי בטיפול הפסיכיאטרי מול טיפול פסיכולוגי הוא כמובן השימוש בתרופות. אם בדרכה הארוכה של הטיפול הפסיכולוגי על ידי שיחות תכופות על פני שבועות חודשים ושנים במטרה להגיע אל מעמקיה של הבעיה ובכך להביאה לפני השטח ולהתגבר עליה, הרי שבעת טיפול פסיכיאטרי המטרה העיקרית היא מציאת פתרון לבעיה על ידי התאמת הטיפול האמבולטורי הנכון.

עולם התרופות הפסיכיאטריות הוא רחב מימדים ובעל הישגים מרשימים. על פני השנים אובחנו מחלות נפש רבות ונמצאו לרבות מהן תרופות אשר משפרות פלאים את מצבם של המטופלים, החל מדיכאון קל ועד לסכיזופרניה קשה, ניתן למצוא היום טיפול פסיכיאטרי / תרופתי מתאים אשר יוציא את המטופל ממצבים כמעט קטטוניים לתפקוד כמעט נורמטיבי לחלוטין, ומאפשר חיי שגרה וחזרה לעבודה.

השימוש בתרופות כטיפול נפשי שנוי במחלוקת, ולעיתים תופעות הלוואי של התרופות קשות מנשוא. עם זאת, במקרים קשים לא ניתן יהיה למטופל לחזור לאורח חיים שגרתי ללא השימוש בתרופות, ומכאן שהשימוש בהן הוא בלתי נמנע.

בין הפסיכיאטר לפסיכולוג

אם כך, במה כדאי לבחור, בשיטה הקצרה או בדרך הארוכה? נכון, הבחירה טיפול פסיכיאטרי אמנם תחזיר אותנו לשגרה במהירות ותאפשר ניהול אורח חיים תקין, אך מנגד, תופעות הלוואי של התרופות שנקבל עלולות להיות חמורות, ובחלק מהמקרים אין מספיק מחקרים אודות השפעותיהן של התרופות על המוח והגוף בשימוש ארוך ולטווח הרחוק. מצד שני, התוצאות של הטיפול הפסיכולוגי אמנם עמוקות יותר ובעלות השפעה ארוכת טווח על המטופל, אך לא תמיד נוכל לחכות לתוצאות של הטיפול הפסיכולוגי הארוך, בכדי לחזור לשגרת היום יום, ובחזרה לעבודה ולקיום עצמי.

התשובה למעשה, היא די ברורה. השילוב בין השניים הוא התשובה. על מנת לאפשר למטופל לחזור לשגרת חייו ניתן לתמוך בו על ידי שימוש בתרופות אשר יעזרו להביאו למצב של איזון נפשי בטווח הקצר, ובמקביל ניהול שיחות וטיפול פסיכולוגי מעמיק אשר יעמיק לשורש הבעיה בתקווה להביאה אל פני השטח ולהביא לפתרון בטווח הארוך, ולהפסקת הטיפול התרופתי.


מאמרים אחרונים

קישורים
- גיל הזהב
- אימון אישי
- חיתולים למבוגרים
- נשירת שיער


תנאי שימוש

ביטוח בריאות | ביטוח סיעודי | מפת האתר
מידע על בריאות הנפש בישראל ובעולם