מי לא רוצה לקבל ציון פסיכומטרי גבוה?

השפעת שקיפות של מבחן פסיכומטרי על קורסי ההכנה בישראל

הצעת החוק של ח"כ סילבן שלום לגבי שוק מכוני הפסיכומטרי והמבחן עברה לאחרונה בקריאה שלישית בוועדת החינוך של הכנסת.

במאמר זה נדון בנקודה מסויימת בחוק זה – שקיפות של מבחני פסיכומטרי.

בהצעה נאמר שעל המרכז הארצי לבחינות ולהערכה (הגוף האחראי על המבחן ותוצאותיו) לפרסם את שאלוני המבחן בסמיכות למועד המבחן וכן לפרסם את התשובות הנכונות לאותו מבחן.

באם הצעה זו תתקבל סופית, כיצד היא תשפיע על תלמידים אשר מתכוננים למבחן ועל שוק קורסי ההכנה למבחן הפסיכומטרי בישראל?

שקיפות = יותר ידע. ידע = יתרון. האם מהמשוואה הזו נגזור כי שקיפות במבחן הפסיכומטרי היא בהכרח טובה לנו כנבחנים?

למידע מקיף בנושא - החורש פסיכומטרי

כיום הנבחנים תלויים בקורסי ההכנה לפסיכומטרי, מדוע?

כפי שאמרנו ידע הוא יתרון. ציון פסיכומטרי הוא ציון יחסי ואינו ציון אבסולוטי. הציון משוקלל ביחס לנבחנים אחרים מאותו מועד וביחס למועדי בחינה קודמים. למכוני פסיכומטרי יש צוותי מודיעין, אשר מתחקרים כל מועד מבחן, בכדי לחזות את השאלות והמגמות שיופיעו במבחן הפסיכומטרי במועד הבא.

למעשה - הידע הרב ביותר נמצא אצל מכוני ההכנה וכפועל יוצא, אצל תלמידי קורס פסיכומטרי. ואם אמרנו שידע הוא יתרון ושהציון הוא ציון יחסי, אין להתפלא ש- 95% מהנבחנים משתתפים קודם לכן בקורס הכנה למבחן.

שקיפות אמורה, בין היתר, לבטל את התלות הזו בקורסי ההכנה. אם הבחינות זמינות לכולם, אז למכוני ההכנה אין לכאורה יתרון מודיעיני על הנבחן הבודד, זה שאינו משתתף בקורס.

נכון שגם כיום יש אוגדן פסיכומטרי של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. הבעיה היא שאוגדן זה מכיל בחינות בנות שנתיים ויותר והוא אינו ממש מעודכן.

ניתן לומר ששקיפות צריכה ואמורה להקל על תהליך ההכנה למבחנים הפסיכומטריים. ופה בדיוק קבור הכלב. אם  ההכנה למבחן קלה יותר, אז לפחות תאורטית – הציונים ושיעורי ההצלחה במבחן אמורים לעלות. מכיוון שכבר הבנו כי המדובר בציון יחסי, שעובר השוואה למועדי פסיכומטרי קודמים – אסור סטטיסטית שדבר כזה יקרה.

כיצד יגיב המרכז הארצי לבחינות ולהערכה? הוא פשוט יקשה את המבחן ויהפוך אותו ליותר ויותר מגוון. מצב זה יוביל בחזרה לתלות של הנבחן בקורס פסיכומטרי, כדי שאכן יכינו אותו לקראת מה שהולך להיות ולא רק יציגו בפניו את מה שהיה.

השקיפות במבחנים צפויה להעלות לא רק את רמת הקושי, אלא גם את מחירי המבחן. היות והמרכז הארצי לבחינה ולהערכה לא יוכל כבר לשחזר שאלות ממועדים קודמים (עת שמבחן פסיכומטרי היה חסוי) יהא עליו לפתח יותר שאלות ובמצב כזה עלויות פיתוח מבחן פסיכומטרי יעלו משמעותית. אל תצפו שלא יגלגלו את העלויות האלה חזרה לנבחנים...

מי כן ירוויח משקיפות? חברות פסיכומטרי חדשות. חברות שקורסי ההכנה שלהן אינם מוכרים או אינם מכילים עדיין מספיק חומר תרגול. ברגע שמבחני פסיכומטרי יפורטו, רף הכניסה לשוק זה יירד משמעותית (כיום מדובר ברף גבוה בגלל כמות התרגול האדירה שיש לפתח).

לא פלא אם כן שחברת פסיכומטרי קטנה וחדשה ניסתה לקדם את החוק המדובר ושאחת החברות המובילות והמבוססות בתחום כבר יצאה כנגדו בפומבי.

כיצד השקיפות במבחן פסיכומטרי תשפיע על רמת המבחן ועל התלות בקורסי ההכנה נדע רק בהמשך. היות ותנאי הקבלה ללימודים באוניברסיטאות אינם נעשים קלים יותר, הצפי הוא שקורסי הכנה למבחן הפסיכומטרי ימשיכו להיות מצרכים מבוקשים בין אם תהיה שקיפות ובין אם לאו.

ואם כבר קורס הכנה למבחן, הנה המלצות שלנו:

- EZ way מציעה מגוון קורסים ברמה גבוהה, שיסייעו לך לקבל ציון מעולה! ליחצו: פסיכומטרי
מאמרים אחרונים

קישורים
- פורקס
- אימון אישי
- משכנתא הפוכה
- לימודים


תנאי שימוש

מפת האתר
כמה קיבלת במבחן הפסיכומטרי? באיזה קורס הכנה למבחן השתתפת?