קלנועית

 

קלנועית היא כלי רכב קטן שמונע לרוב על ידי מנוע חשמלי ומיועד להסעת אדם אחד או שניים למרחקים קצרים, בישראל הקלנועיות נפוצות מאוד, בתחילה בקיבוצים ששביליהם התאפיינו בנסיעת קלנועיות רבות בשימוש זקני המקום וכיום כבר רואים את הכלים בכל הערים והישובים בישראל.

הפופולאריות של פיתרון הקלנועית בישראל היא כה גדולה גם כי באמת מדובר על פיתרון מוצלח מאוד וגם כי חלק מהיצרנים המובילים של הכלים האלו נמצאים בישראל והם מציגים מוצרים נוחים, אמינים, חזקים ומובילי דרך.

למידע נוסף ואפשרויות רכישה: זה זז קלנועית

קלנועית - מטרות ותפקוד בסיסי

המטרה הראשונית והעיקרית גם כיום של קלנועית היא לעזור לבני גיל הזהב ובעלי מוגבלויות פיזיות להגיע ממקום למקום בקלות ובאופן עצמאי.

הכלים מונעים בעזרת מנועים חשמליים קטנים שמספקים מהירות נסיעה איטית מספיק כדי להיות בטיחותית אך מהירה מספיק כדי להגיע בנוחות וביעילות למקומות שונים, קלנועיות מגיעות עד מהירות של 12-15 קמ"ש בלבד – כך שמן הסתם לא מדובר על כלי למרחקים ארוכים ולנסיעות בין עירוניות.

טעינת הקלנועית היא קלה מאוד ונעשית על ידי שקע חשמלי ביתי רגיל, כך שהקשיש או בעלי הכלי אינם צריכים לדאוג לדלק או החלפת סוללות, פשוט צריך לחבר את הקלנועית לשקע הביתי כאשר היא לא בשימוש והבעלים נמצאים בבית.

טעינה אחת מספיקה לכמה שעות טובות של נסיעה במרבית הכלים כך שאין צורך להיות לחוצים או מודאגים בהיבט של הפסקת הנסיעה באמצע הדרך.

קלנועית מאפשרת עצמאות חשובה וחיונית

אחד היתרונות המשמעותיים של קלנועית הוא בכך שהכלי מאפשר לקשיש או לבעל מוגבלות פיזית כלשהי, מידה רחבה וחיונית מאוד של עצמאות. נהג הקלנועית יכול פשוט לעלות על הכלי בכל זמן ולהגיע לכל מקום שירצה בסביבת המגורים הרחבה שלו.

אין צורך להסתמך עוד על עזרת המשפחה, חברים ומטפלים כדי לקפוץ לקניות, למרכז העיר לסידורים או פשוט לצאת החוצה להסתובב באוויר הפתוח.
כל קשיש ובעל מוגבלות פיזית יגידו כי אחד הדברים הקשים ביותר מבחינה נפשית ופיזית היא התלות באחרים לביצוע פעולות שפעם היו קלות ואלמנטאריות, קלנועית מחזירה חלק מהיכולות האלו בצורה טובה, נוחה ובטוחה.

לא צריך רישיון והדרכה

נסיעה על קלנועית היא פשוטה מאוד, כל אחד בעל יכולות פיזיות וקוגניטיביות בסיסיות יכול לנהוג על כלי חשמלי שכזה.

על מנת לרכוש ולנהוג בקלנועית אין צורך ברישיון מיוחד, אפילו לא חייבים רישיון נהיגה. קלנועיות נחשבות רכבים חשמליים קטנים ולכן לא צריכים ביטוח חובה או היבטים אחרים של כלי רכב רגילים – מה גם שלא מדובר על כלי רכב רגיל אלא כלי למרחקים קצרים ולמהירויות איטיות מאוד לעומת מכוניות, אופנועים ואפילו אופניים.

אין צורך גם לעבור הכשרה רשמית כלשהי על מנת לנהוג בקלנועית, התהליך מאוד פשוט ומדובר בעיקר על נהיגה באמצעות כידון פשוט, דוושת האצה ידנית ועצירה פשוטה בצורה ידנית או פשוט על ידי הפסקת ההאצה.

כמובן שכל זה אינו אומר שמותר להתעלם מחוקי תנועה, חשוב לזכור ולהבין כי עדיין מדובר על כלי רכב שבמקרים רבים נוסע על או לצד כביש וחשוב מאוד לשמור על כללי זהירות ובטיחות נכונים ובסיסיים.

זהו כלי רכב, וככל שהוא נע בסביבה עם יותר כלי רכב ואנשים כך גוברת הסכנה ויש לנהוג בזהירות ועל פי הכללים וההיגיון. אמנם קלנועית אינה מיועדת לנסיעה על כביש אך בערים רבות התושבים כן נוסעים על כבישים ומסתדרים עם כלי הרכב המהירים יותר, אך חשוב מאוד לשמור על ערנות בכל זמן כי הסכנות בכביש לא מועטות בגלל המהירות ולעיתים אף גוברות.
מאמרים אחרונים

קישורים
- ביטוח סיעודי
- מוצרי ספיגה למבוגרים
- גמלת סיעוד
- לחצני מצוקה
- כורסאות
- ליסינג
- בחירת מזרון מתאים


תנאי שימוש

בית אבות | מפת האתר
קלנועית