שיפוץ פנימי ושיפוץ חיצוני לבית

עולם שלם של שיפוצים - מה צריך לדעת?

כמעט כל אחד מתעסק עם תהליך של שיפוצים במהלך חייו. רבים מכירים את חוויות השיפוצים כקשות והיו מעדיפים לוותר על התהליך הקשה ומורט העצבים. אולם כדי לשדרג את רמת החיים שלנו, או את המראה של הבניין או הדירה שלנו, אין ברירה וחייבים לצאת למשימה. עולם השיפוצים הוא רחב מאוד ומגוון, מובן שאין להשוות בין סוגים שונים של שיפוצים.

ניתן להבדיל בין שני סוגים של שיפוצים, השיפוץ הפנימי, שמתייחס לכל החלקים הפנימיים של בית המגורים, כגון המרחב הפנימי, סוגי תשתיות, שבירת קירות והרחבת חדרים ועוד. שיפוץ חיצוני מתעסק בעיקר עם החלק האסתטי של הדירה או בניין המגורים, סתימת חורים, צביעה ועוד. אולם במקרים רבים דרוש שיפוץ חיצוני גם עבור עניינים שאינם קוסמטיים בלבד, כגון חיזוק המבנה ועוד.

אחד הלקחים החשובים מתהליכי שיפוצים שונים הוא להכין את משימת השיפוצים היטב בטרם ניגשים אליה. חשוב להגדיר את מטרות השיפוץ, להתייעץ עם אנשי מקצוע, לבצע בדק בית  ולקבל הצעות מחיר ולקהל אינפורמציה מחברים או קרובי משפחה שעשו תהליך דומה.

שיפוץ פנימי ושיפוץ חיצוני- בית פרטי או בניין רב קומות

אחד המרכיבים החשובים ביותר בזמן תכנון השיפוצים הוא אופי הנכס וסוג הנדל"ן. במידה ומדובר בבית פרטי ללא קירות משותפים, משימת ההכנה לשיפוץ תהיה פשוטה יותר. אולם במידה ומדובר בבניין מגורים רב דיירים, המשימה הופכת לקשה יותר.

ביצוע שיפוץ חיצוני בבנייני מגורים ישנים הוא כורח המציאות, הצבע דוהה, הקירות מתפרקים ולעיתים יש סכנה ליציבות שלו במיוחד במקרה של אסון טבע.

כיום אף מציעה המדינה מימון לביצוע שיפוצים בנכסי נדל"ן, בעזרת תכנית המתאר תמ"א 38, לכך אתייחס בהמשך. שיפוץ חיצוני לבניין מחייב הסכמה של רוב דיירי הבניין. בטרם נוצר קשר עם הקבלן ועם אנשי המקצוע חשוב לבדוק את הלך הרוח בבניין ולראות האם יש תמיכה בהליך של שיפוצים. עבור קבלת מימון בתכנית תמ"א 38, קבוע בחוק כי יש צורך בהסכמה של שני שלישים מהדיירים. במקרים רבים נוצרים פערים בדרישות בין הדיירים השונים לגבי אופי השיפוץ וגודל ההשתתפות של כל דייר.

שיפוץ פנימי של דירה כולל מגוון רחב של אפשרויות. שיפוץ חלקי של חלקים מסוימים בדירה או בבית שאינו מצריך מעבר זמני מהדירה הוא פשוט יחסית לעומת שיפוץ מלא, שלא מאפשר את המשך החיים בדירה. במקרה של שיפוץ מלא בבית מגורים יש לבחון גם את תקופת השיפוץ בה יש למצוא דירה חלופית. 

שיפוץ יעיל- תכנון מראש

רבים מאיתנו מכירים את השיפוץ הקטן באמבטיה שגרר החלפת צנרת, שגררה החלפת ריצוף בכל הבית. טבעם של שיפוצים הוא להימשך יותר מהמתוכנן, במיוחד בבתים ישנים. במקרים רבים אנו מגלים בזמן השיפוצים דברים לא צפויים שדורשים טיפול, כי הרי: "אם לא עכשיו, אז מתי?

למרות שלעיתים אין ברירה ויש צורך להתמודד עם הפתעות במהלך השיפוצים, ניתן למזער את הנזק הנגרם ולהתכונן אליו. ראשית בכניסה אל כל תהליך שיפוצים, יש להשאיר בצד 10%-20% מהתקציב לצורך טיפול בתקלות בלתי צפויות. סכום כספי ייתן לנו ביטחון ויכולת תמרון גם כאשר הדברים לא יתבצעו כמתכונן.

בנוסף, רצוי שלא "לקפוץ" לשיפוצים בלי התייעצות עם אנשי מקצוע ובלי תכנון מוקדם של התהליך.

תמ"א 38 - משפצים בחינם

תמ"א 38 מאפשרת לבנינים העומדים בקריטריונים (שנבנו עד ל1980 ושקיים בהם רוב לשיפוצים) לקבל מימון לשיפוצים רבים, חיצוניים ופנימיים. התמ"א מממנת צביעה וסתימת חורים בקירות הבית, חיזוק המבנה, הוספת מעלית ואף את הרחבת הבניין. להשיג את המימון עשויה אמנם להיות משימה לא פשוטה, אך היא במידה ומצליחים מדובר בעסקה משתלמת.
 
מאמרים אחרונים

קישורים
- נדל"ן
- בנקים
- ייעוץ עסקי
- השקעות
- משכנתא


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה של אתרי כלכלה נבחרים ברשת האינטרנט - YoungKnesset.org.il