שיקים חוזרים

שימוש בשיקים כאמצעי תשלום יכול להיות נוח ושימושי עבר בתי עסקים ולקוחות רבים. אך נוצרים מצבים בהם השיק חוזר מסיבות שונות ואינו מכובד בבנק.

מקרים אלו יוצרים עוגמת נפש, סיבוכים ולעיתים אף מצבים בהם ישנו צורך לפנות לבתי משפט. ישנה הגבלה ברורה לגבי חוק השיקים שנקבעה בשנת 1981 המסבירה ומרחיבה מה משמעותו של שיק חוזר.

לפי חוק זה חשבון שהחוזרו בו מעל 10 שיקים בשנה אחת מאחר והשיקים שנרשמו היו ללא כיסוי, חשבונו יחשב כמוגבל וכך בעל החשבון לא יהיה רשאי למשך השנה הקרובה להנפיק פנקס שיקים או לשלם באמצעותם. חוק זה נועד להגן על בתי עסקים ועל אנשים פרטיים מפני מצבים לא נעימים של שיקים מבוטלים חוזרים ונשנים.

החזרת שיקים מטעמים טכניים

שיקים יכולים לחזור בשל סיבות טכניות בלבד, כמו במקרים בהם חסרה חתימת המושך. במקרים אלו אין אישור חתימה על הפקדת השיק והבנק אינו רשאי מבחינה משפטית לאשר הפקדת שיק זה. או במקרים בהם השיק מופקד בתאריך הלא נכון וכך הבנק אינו מקבל את הסכום שרשום על גבי השיק באופן אוטומטי מאחר וזה אינו התאריך הרוונטי.

מצבים טכנים נוספים שנכללים כשיקים ללא כיסוי הם: המושך נפטר, עבר זמנו של השיק והוא אינו בתוקף, במידה ונעשה תיקון על גבי השיק ולא בוצעה חתימת יד המוכיחה כי התיקון נעשה על ידי בעל השיק.

במקרים בהם פנקס השיקים נגנב וניתנה הודעה מראש לבנק, כל השיקים שיכתבו מרגע הודעתו של בעל החשבון על גניבה לא יכובדו ויוחזרו אוטומטית.

חשוב לציין ששיקים חוזרים מסיבות טכניות, אלו שיקים שאינם נספרים כחלק מעשרת השיקים שגורמים לחשבון הבנק להיות מוגבל. רק שיקים שחזרו בשל סיבות של חוסר כיסי כספי לסכום הרשום על גבי השיק נספרים בבנק כשיקים שמתריעים על הגבלת החשבון.

החזרת שיקים ללא כיסוי

במקרים בהם השיק חוזר בשל חוסר יכולתו של הלקוח לכסות את הסכום הנקוב על גבי השיק אלו מקרים חמורים ובעייתים. על מנת להגביר את אמינות השיקים, בנק ישראל הגביל בצורה קשה את אופן השימוש של בעל חשבון מוגבל.

חל איסור על בעלי חשבונות מוגבלים לפתוח חשבונות נוספים על מנת להדפיס שיקים מחשבון אחר, כשבמידה ובעל החשבון המוגבל יעבור על החוק הוא יכול לצפות לקנס או מאסר.

החזרת שיקים ללא כיסוי – סיבות נוספות

ישנן סיבות נוספות בהם השיקים חוזרים ללא כיסוי. כאשר בעל החשבון מתחרט ומודיע לבנק כי יבטל את השיק, במקרים אלו השיק יחזור בשל הוראת ביטול.

סיבה נוספת היא 'חשבון מעוקל', מקרים בהם אדם חייב כסף למס ההכנסה ולכן מס ההכנסה מעקל את חשבונו של הלקוח. מקרה נוסף הוא 'חשבון סגור' בו בעל החשבון סגר את חשבונו ול ניתן לרשום שיקים מחשבון זה

תפקידו של מושך שיקים ללא כיסוי של בנק ישראל

קיימת מחלקה בבנק ישראל הנקראת מדור מושל"ך. מדור זה מקבל מידע מבנקים ומגופים כמו לשכות להוצאה לפועל, בתי דין רבניים וכונס הכנסים הרשמי אודות הגבלת חשבונות ולקוחות על ידי החוק.

מדור מושל"ך מעביר מידע זה לכל הבנקים והגופים הרלוונטים וכן לבעלי הרישיונות המעניקים שירות של נתוני אשראי.

מידע זה גורם להגבלת חשבונו של הלקוח במצבים שונים. במידה והתמלאו התנאים וחשבונו של הלקוח ניהיה מוגבל מנסיבות חמורות תפקידו של המדור להודיע ולשלוח הודעה ללקוח, לבנקים ולגופים נוספים.

על הגבלה רגילה שולח התאגיד הבנקאי. אין במסכותו של המדור להגביל את חשבונו של הלקוח, דבר זה נתון לבחירתו של הבנק בלבד.
מאמרים אחרונים

קישורים
- השקעות בבורסה
- העברת חשבון בנק
- מסחר


תנאי שימוש

מפת האתר
שיקים חוזרים, צ'קים חוזרים, צ'ק חוזר, שיק חוזר, המחאות חוזרות, המחאה חוזרת, שיק ללא כיסוי, צ'ק ללא כיסוי