שליחויות ומשלוחים

שליחויות במגזר העיסקי הפכו בעשרים השנים האחרונות לנפוצות יותר ויותר, בקרב חברות שונות, במגזרים השונים. ככל שהתחום הפך נפוץ, נפתחו יותר ויותר חברות שליחויות (כיום מספרן קרוב לאלף), אשר גרמו לתחרות בין מחירי השליחויות, דבר אשר הפך את שירותי השליחויות לדבר כדאי כלכלית ואף להכרחי לקיום פעילות מסחר תקינה.

זאת מכיוון שלא רק שהמחירים אינם גבוהים יחסית, הם אינם משתווים כהוא זה להפסדי הזמן והכסף אשר נגרמים כתוצאה מהמתנה ממושכת למסמך, נזק לעסקים כתוצאה מכך, עלות הדלק ושעת הנסיעה של עובד המקום, למשל, אשר מבצע בעצמו את השליחות עם רכב חברה.

יעיל וזול

כמו כן, החברה אשר הזמינה את השליחות מקבלת עדכון בזמן אמת, היכן השליח והאם המוצר הגיע אל יעדו וזאת בנוסף למעקב המשלוחים אשר נמצא בכל חברת שליחויות אשר מכבדת עצמה.

שליחויות עסקיות נחלקות לנושאים שונים:

שליחות לרשם החברות ולמשרדי ממשלה

חברות המתמחות במתן שירות אשר כולל גם הנעת המסמכים ממקום למקום, גם המתנה במשרד, החתמת מסמכים ותשלום עבורם. עלות השירות נמוכה מהעלות הגלומה בזמן העבודה של עובד מן העסק, אשר היה מבזבז זמנו היקר במשרד ממשלתי במקום לתת תפוקה במקום העבודה.

כל שיש לעשות הוא למצוא חברת שליחויות אמינה, אשר מבצעת כזה סוג של שליחות, למסור לה ייפוי כח למטרת ביצוע שירות זה בלבד ולחסוך זמן וכסף.

שליחות משפטית

בדומה לשירות לעיל, העברת מסמכים משפטיים אל הגורמים הרלוונטיים, החתמתם והחזרתם, במידת הצורך את הגורם המשפטי השולח. שירות זה נפוץ מאוד אצל עורכי הדין השונים. העסקת שליחות משפטית יכולה להיות הרת גורל במקרים מסויימים, אם משפט תלוי בזריזות הגעת טפסים או כל הליך בירוקרטי אחר אשר עלול לטרפד זכייה בבית המשפט.

שליחות למטרת גבייה

מעקב טלפוני אחר תשלום לעיתים טומן בחובו תירוצים רבים וחצאי אמיתות כגון "התשלום יצא, הוא בטח בדואר", מה שלא בהכרח נכון. חברות המבצעות שליחות לצורכי גבייה, למעשה חוסכות מעצמן את המשפט הלא אמין הנ"ל, ומבקשות לא להוציא את התשלום בדואר אלא למוסרו לשליח.

השירות נותן רושם של חברה רצינית, אשר אינה מוכנה לחכות לתירוצים. בנקים יכולים גם הם להפיק תועלת מגביית תשלומים באמצעות שליחים.

משלוחים בינלאומיים

מסמכים, חבילות וכדומה. חברות אלו מחייבות בדרך כלל על בסיס משקל התכולה ומחירם אחיד בדרך כלל, אם כי ניתנת הנחה במקרים של משלוחים מרוכזים.

שליחת דיוור פרסומי

אולי לא זול כל כך, אך יעיל ותר, מכיוון ידוע כי החומר השיווקי מגיע אל היעד ולא נמחק/ נחסם בדרך בידי חברות ביניים (כגון ברשת האינטרנט) . בנוסף, מסירת החומר השיווקי נעשה בצורה נכונה שיווקית, חוקית ופסיכולוגית.

משלוחי מזון

אי אפשר לשכוח את נושא משלוחי המזון - משלוחים ממסעדות. אין דרך קלה וטובה מזו להינות ממגוון המסעדות בעירכם, במשרד או בבית.

רמת דחיפות השליחות תלויה בזמני ההגעה שלה אל היעד:

שעה עד שעתיים-בהולה, שעתיים עד ארבע שעות- דחופה, עוד באותו היום- רגילה, למחרת-מהיום למחר. עלות כל משלוח תלויה בדחיפותו ובמרחק שעל השליח לעבור.

ישנן חברות עיסקיות אשר בוחרות להשתמש בשירות "שליח קבוע", אשר קיים בחברות שליחויות מסוימות, מדובר באדם אשר צמוד לאותה החברה, ועושה עבורה את כל המשלוחים, כך שהוא לומד להכיר את המערכת ואם אופיין של השליחויות וכן מנהלי החברה לומדים להכיר אותו ולסמוך עליו.
השירות הזה משתלם, מן הסתם, רק אם החברה מבצעת שליחויות קבועות רבות.

כמו כן, חברות שליחויות מסויימות מקנות את האפשרות חבצע מינוי בעבור שליחויות תכופות, דבר אשר מוזיל את העלות בכל משלוח והנופך את העניים ליותר אטרקטיבי במחיר, במידה ויש הרבה שליחויות לחברה.

בבואכם לבחור שירות שליחויות, באשר הוא, חובה עליכם לבדוק האם החברה מוכרת, כמה לקוחות יש לה והאם ניתן לשוחח עם חלקם לקבלת המלצות, כמו כן לבקש הצעת מחיר הוגנת- לא גבוהה מדי, אך גם לא נמוכה מדי.

מאמרים אחרונים

קישורים
- ביטוח רכב
- שיקים חוזרים
- ליסינג
- בזק


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה של אתרי כלכלה נבחרים ברשת האינטרנט - YoungKnesset.org.il