חברת תדיראן

אילו חברות ישראליות פועלות בתחום מיזוג האוויר? באם אתם מעורים ולו במידה מעטה בנעשה בישראל בחמישים השנה האחרונות, ייתכן מאד כי השם "תדיראן" הוא בין הראשונים שיעלו לכם לראש. חברה ענקית זו, על אף שחולשת על תחומים רבים הנוגעים למוצרי חשמל ואלקטרוניקה, מזוהה בעיקר עם המזגנים- ובצדק גמור.

במהלך השנים, עסקה חברת תדיראן בפיתוח, שיווק והפצה של עשרות דגמים של מכשירי חשמל: מערכות פיקוד, מוצרי תקשורת, קולטי שמש, מיקרוגלים, תנורים ועוד. יש להבין כי לכל אחד מהתחומים הללו קיימת מחלקת נפרדת בקונצרן הענק, כך שהתחומים אינם חופפים בהכרח.

אנחנו נתמקד בעיקר בפעילותה של תדיראן בתחום המקררים, אם כי לא נזנח גם את תחומי פעילותה האחרים.

ההיסטוריה של תדיראן

ב-1962, נוסדה חברת תדיראן, והיא למעשה מיזוג של שני מפעלים: מפעל האלקטרוניקה "תדיר" ומפעל "ראן" אשר עסק בסוללות. למשך כמעט ועשור החזיקו בבעלות על החברה משרד הביטחון וכן קונצרן "כור" מטעם ההסתדרות, עד שלקראת סוף שנות ה-90 הועבר כשליש מהבעלות לחברה אמריקאית.

עם הזמן, נוסדו בקונצרן תדיראן מספר רב של מחלקות וחברות בת ייעודיות, שכל אחת מהן התמחתה בנושא מוגדר. אל תחום המקררים נכנסה החברה עם פתיחתו של המפעל הראשון בעפולה, אשר שם לו למטרה להתמודד עם חברת המקררים הגדולה ביותר דאז- "אמקור". ככל שהשנים חלפו, עלתה איכותם של המזגנים של תדיראן, עד שהם יישרו קו עם החברה הותיקה יותר, ואף עלו עליהם לחלוטין.

פעילות מגוונת בתחום המזגנים

"תדיראן מוצרי צריכה בע''מ", אשר הוקמה בשנת 2001, הייתה חוד החנית של חברת תדיראן בעולם מיזוג האוויר למשך שנים. מעבר להיותה יצרנית המקררים היחידה מסוגה בארץ, פעלה החברה גם בתחומי ייבוא ושיווק של מזגנים מהחברות המובילות בעולם, וכן ייצאה את מוצריה אל מעבר לים. ב-2009 נסגר מפעל החברה בעפולה עקב העברתו של קו ייצור המזגנים לסין.

"תדיראן אמפא שיווק ושירות בע''מ" הוקמה אף היא בשנת 2001, עם סגירתה של אמקור והמיזוג עם חברת תדיראן. מעבר לייצור מקררים, מספקת החברה עד היום שלל שירותים בתחום, ובכלל זה תיקונים ואחריות למוצרים.

פעילותה של תדיראן כיום

אז מה עושה תדיראן בעולם המזגנים בימים אלו? ובכן, פעילותה הנרחבת מתנהלת מדי יום ביומו, וכוללת מספר רב של מותגי מזגנים מוכרים. מעבר למותגי תדיראן ואמקור, מיובאים לארץ ומשווקים בו מוצרי טושיבה, קרייר ועוד.

כמובן שהרשימה הזו כוללת מזגנים מכל סוג: מזגנים מרכזיים, מערכת שליטה חכמה, מערכת מיני מרכזי, מגזנים רצפתיים, מערכות מיזוג אוויר מרכזי תעשייתי ועוד.

הטכנולוגיות המודרניות ביותר

המזגנים מגיעים במגוון טכנולוגיות מתקדמות. טכנולוגיית ה-Inverter כוללת מדחס מתקדם וגמיש ומומלצת בבתים בהם המזגן פועל ללא הפסקה. טכנולוגיה מרכזית נוספת היא המדחס הבוכנתי הכפול, אשר מעניק טמפרטורה יציבה ביותר, והכל באופן חרישי ככל האפשר.

וכמובן שקיימות טכנולוגיות נוספות שקצרה היריעה מלהזכיר.

מה טומן העתיד עבור תדיראן?

חשוב להדגיש כי כבר מזה שנים תאגיד תדיראן אינו קיים עוד, מוזר ככל שהדבר יישמע. במהלך שנות ה-90 החלה מכירה של חברות תדיראן השונים לגופים נבדלים. מרגע זה ואילך, תאגיד תדיראן הפסיק להתקיים בתור תאגיד מן המניין - לפחות בכל הקשור לבעלות המשותפת הצפוייה מקונצרן בסדר גודל כזה.

אז מדוע באפשרותינו לרשום עדיין בפה מלא על תדיראן? פשוט מאד. החוזק של הקונצרן האמור במהלך ההיסטוריה הביא לכך שגם חברות שונות (שבעלותן פרטית או ציבורית) שומרות על שם המותג, וזאת מטעמי יוקרה או זיהוי. כתוצאה מכך, סביר להניח שנשמע על השם תדיראן עוד שנים רבות, ובדרך כלל בהקשר של מערכות מיזוג אוויר.


מאמרים אחרונים

קישורים
- השוואת מחירים
- ניקיון משרדים
- תמ"א 38
- מכירות


תנאי שימוש

מפת האתר
כנסת צעירה