תמ"א 38 - חיזוק בניינים מפני רעידות אדמה

 

תמ"א 38 (תכנית מתאר ארצית) פורסמה ע"י המדינה בשנת 2005 על מנת לעודד חיזוק של מבנים קיימים מפני רעידות אדמה, למרות הכוונות הטובות וההערכות המדעיות השונות, תמ"א 38 אינה מצליחה להמריא ולתפוס תאוצה בקרב הציבור בישראל וציבור הקבלנים בפרט.
 

מה תמ"א 38 אומרת?

עיקריה של תמ"א 38 הם מתן אישורי בנייה או זכויות בנייה לנכסים נוספים ליזמים שיחזקו ויתאימו בניין קיים לתקנים של עמידות מבנים ברעידות אדמה. באופן עקרוני תמ"א 38 הצטיירה כתכנית חיובית שמציעה יתרונות לכל המעורבים בדבר – הדיירים או העיריות מקבלים בניינים מחוזקים ושעומדים בתקינה, הקבלנים מקבלים אישור לבצע שיפוץ פנימי וחיצוני בנכס בנות עוד דירות ולהרוויח עליהן והמדינה מסירה מעליה את האחריות לחיזוק המבנים.
 

מגבלות ובעיות בתמ"א 38

בפועל תמ"א 38 אינה לוקחת בחשבון כמה גורמים שפוגמים ביעילותה וביישומה. תמ"א 38 אינה מתייחסת לעובדה שהתכנית הרבה יותר אטרקטיבית באזור המרכז בו ערך הקרקע גבוה והיזמים יכולים להרוויח הרבה ממכירת הנכסים החדשים גם לאחר ההשקעה בחיזוק המבנה, ואילו באזורי הפריפריה המצב אינו כך ואין תמריצים מספיקים לקבלנים להתחיל בעבודות החיזוק כי הם פשוט לא ירוויחו מספיק.
 
מכשול נוסף בדרכה של תמ"א 38 שלא מקבל התייחסות הוא היקף הבירוקרטיה ושלבי האישורים ברבים של הרשויות המקומיות עבור פרויקטים של תמ"א 38, מה שהופך את התהליך לארוך, מייגע לעיתים לא משתלם. וגם יכול לגרום לחוסר נוחות ארוך עבור הדיירים בבניין הספציפי. תמ"א 38 אינה מציעה פתרונות לבעיות הבירוקרטיה והוכחה לכך ניתן לקבל מכמות הפרויקטים שיצאו לדרך שאינו עומד אפילו על כמה עשרות ומרבית הפרויקטים שכן בתכנון פשוט תקועים בוועדות השונות.
 

פתרונות אפשריים שיעזרו לתמ"א 38

מדינת ישראל צריכה לערוך שינויים בתמ"א 38 ולסבסד בצורה מסוימת את הפרויקטים לחיזוק המבנים בפריפריה כך שאלו יהיו כדאיים ליזמים. קיימת גם האפשרות של פיצול התכנית ולאפשר ליזמים לבצע פרויקט חיזוק מבנה בפריפריה אך לתת להם זכויות בנייה באזור המרכז ברווחי יותר עבורם, למרות שהצעה זו יוצרת בידול גדול יותר בין המרכז לפריפריה שגם ככה סובלת ממחסורים רבים לעומת המרכז.
 
ולגבי הבירוקרטיה והאישורים, יש להכין הליך אישור מזורז ברשויות המקומיות ללא הסחבת הקיימת היום. וליצור תקנות שאינן מצריכות את הסכמת כל דיירי הבניין, הרי אם בסופו של דבר הדבר יביא לחיזוק מבנה שיכול להציל חיים זה בהחלט כדאי.
 
האפשרות של המתנה לרעידת האדמה ולתוצאותיה ההרסניות נראית הרבה פחות אטרקטיבית ללא ספק.
 
הקמת גוף משמעותי וסמכותי יותר לגבי תמ"א 38 שיקדם, יאכוף וישווק את התכנית תוכל לעזור לתכנית לתפוס תאוצה ולגרום לכך שעבודות בנייה יתחילו בהיקפים גדולים ומשמעותיים כהכנה לרעידת אדמה שייתכן שתפקוד את אזורנו, ואכן נתונים מדעיים מראים שישנה סבירות גבוהה למקרה כזה בעתיד. תמ"א 38 מציעה פתרון טוב ויעיל טכנית וכלכלית.

 


שיפוץ פנימי וחיצוני - כנסת צעירה

במסגרת הכנת הבניין לשיפוץ לפי תכנית תמ"א 38, ניתן לבצע שיפוץ פנימי וחיצוני לשיפור הבניין או הנכס.
מאמרים אחרונים

קישורים
- הדברה
- בדק בית


תנאי שימוש

מפת האתר
תמ"א 38 - חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה